Záhada Kristalonu (zdravé rajče a paprika)



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 12.64 (?)
18.2.2022 9:39

Takže máš odskúšanú aj tú zálievku? Ja som sa doteraz neodvážila, ale vyskúšam pri tom rýchlení by to mohlo zabrať. Používaš slabšiu koncentráciu, než je na postrek, tak by to nemalo koreňom uškodiť.Ešte mám asi 1tretinu litrovej fľaše-4- ročnej, záručná doba na nej nie je písaná, snáď to neuškodí.Pátrala som na nete, momentálne u nás nedostať, ale talianska firma, ktorá ho vyrába má ešte aj verziu P-K 30-20 a ďalší s pridanou meďou, uvidíme v budúcnosti, či ho bude dostať. 

P.S.Trocha som pátrala a na slov. webe som našla alternatívu: Profidol-PK  (30,20), 

   Eva T

Profidol PK
Profidol PK
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 15.2.2022 20:42, zobrazeno: 7075x

Kdysi kdesi jsem se zmínil, že se mi Kristalon zdravé rajče neosvědčil, takže jsem přešel na Cererit. Vrtalo mi to hlavou, takže jsem vyhledal návod k použití i na netu. A s hrůzou jsem zjistil, že jsem ho používal podle návodu na krabičce (ten samý je i na čerstvě zakoupeném balení), tedy začínal modrým pytlíkem, což je ledek amonno-vápenatý, a teprve další týden hnojil směsí z průhledného pytlíku, která je velice podobná Kristalonu oranžovému (7,5-12-36). A divil jsem se, proč se mi rostlinky vytahují a rostou příliš divoce.

Na internetu, ve dvou nezávislých verzích, je ale postup přesně opačný: začínat průhledným a teprve potom modrý sáček. Dává to i daleko větší smysl: ze začátku potřebují málo dusíku a dostatek fosforu na vytvoření kořenů. Dokonce i dávkování je tam obráceně než na krabičce.

Jak ho používáte vy? Funguje to?

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.84 (?), 15.2.2022 22:47

Já sazenice většinou nehnojím, ale tentokrát jsem se rozhodl podpořit kvetení a před třemi týdny jsem poprvé pohnojil Phosfikem. Dnes jsem hnojil potřetí. Phosfik nemá moc dusíku, ale nemám pocit, že těm mým rajčaům dusík chybí. Ledek vápenatý dostanou až v pařeništi. Mám i jiná rozpustná hnojiva, ale použití Phosfiku se mně zdá nejjednodušší- do litru vody dám 2 ml Phosfiku a to je vše.

N Celkový dusík jako amonný dusík 3%
P 2 O 5 ve vodě rozpustný oxid fosforečný 27%
K 2 O ve vodě rozpustný oxid draselný 18%
B rozpustné ve vodě bor 0,01%
Cu ve vodě rozpustné mědi v chelátu s EDTA 0,02%
Fe ve vodě rozpustné železo v chelátu EDTA 0,02%
Mn rozpustné ve vodě mangan v chelátu s EDTA 0,02%
Mo ve vodě rozpustné molybden 0,001%
Zn rozpustné ve vodě zinek v chelátu s EDTA 0,02%

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 16.2.2022 11:53

Díky, to vypadá na to zakořenění ještě líp než Cererit.

Já bych taky nehnojil, ale musel bych vědět, co a kolik v tom substrátu je, což se opravdu těžko dozvím. A ze zkušenosti vím, že když nepřidám fosfor, víc se vytahují a kořínky jsou slabší. Dávám jen stopová množství, ale loňské a letošní výsledky jsou mnohem lepší než ty předtím. Ono je to hezké, napsat, že substrát obsahuje živiny na 6 týdnů, ale nic moc to neříká.

A máš tušení, jak je to správně s tím Kristalonem? Takový rozpor bych od výrobce/dovozce nečekal.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 12.64 (?), 17.2.2022 19:15

Vladimíre Phosfik 3-27-18 ako používaš?

    V návode je, že LEN NA FOLIÁRNU VÝŽIVU, teda postrek na list, ja som tak vonku aplikovala počas sezóny2-3krát podľa potreby od nahadzovania pukov minulé 2 roky v tomto období pri rýchlení som ho ešte nepoužívala.

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.84 (?), 18.2.2022 7:39

Pochopitelně doma rostliny Phosfikem nestříkám, ale rostliny zalívám. Líbí se mně, protože neobsahuje skoro žádný dusík, který bývá příčinou bujného růstu a za nevhodných světelných podmínek i vytahování rosltlin. Ten fosfor by mně měl pomoct k tomu, aby rostliny více kvetly a tvořily plody. Zatím se mně zdá, že tato taktika je u mne úspěšná. V sezóně také 2 až 3 x sřiknu rajčata Phosfikem.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.220 (?), 18.2.2022 8:37

Rovněž by se mi Phosfik líbil, kdyby byl v české obchodní síti, což není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.252 (?), 18.2.2022 9:32

Pokud chcete dostupné hnojivo bez dusíku tak vinaři používají Drafos který má 47 % fosforu a 53 % draslíku, ale nejsou tam stopové prvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.31 (?), 18.2.2022 12:47

104.252..   Děkuji Vám za informaci, reagoval jsem a příští týden kupuji kilové balení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 12.64 (?), 18.2.2022 9:39

Takže máš odskúšanú aj tú zálievku? Ja som sa doteraz neodvážila, ale vyskúšam pri tom rýchlení by to mohlo zabrať. Používaš slabšiu koncentráciu, než je na postrek, tak by to nemalo koreňom uškodiť.Ešte mám asi 1tretinu litrovej fľaše-4- ročnej, záručná doba na nej nie je písaná, snáď to neuškodí.Pátrala som na nete, momentálne u nás nedostať, ale talianska firma, ktorá ho vyrába má ešte aj verziu P-K 30-20 a ďalší s pridanou meďou, uvidíme v budúcnosti, či ho bude dostať. 

P.S.Trocha som pátrala a na slov. webe som našla alternatívu: Profidol-PK  (30,20), 

   Eva T

Profidol PK
Profidol PK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 18.2.2022 23:11

Lidičky, vy mne matete. Měl jsem na mysli fosfor jakožto podporovatele růstu kořenů v samých začátcích vývoje rostliny. Dobrá, fosfor je určitě také důležitý pro nasazení květů i plodů. Jenže hnojivo úplně bez dusíku? Možná v pozdějších fázích, kdy už je rostlina plně vzrostlá, ale na počátku nějaký dusík být musí, ne? Protože, ale můžu se mýlit, i pro růst kořenového systému je nezbytný. Jde o poměr N, P a K. 

Ale moje úvodní otázka byla: který z těch protichůdných návodů na použití Kristalonu je správný? Máte někdo tušení?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika