Záchrana rajčat



host - 144.226 (?)
25.8.2014 6:49

Mě se u rajčat před měsícem objevila skvrnitost, postupovala dost rychle.

Postříkal jsem je Dithane (mankozeb), pořádně, do skanutí celou rostlinu ze všech stran, samozřejmě se smáčedlem. Postižené listy jsme otrhal.

Plíseň zmizela. Asi po 3 týdnech se na koncích starších listů objevila znovu. Listy jsem otrhal a použil postřik modrou skalicí (0,5% ale to je už moc, hraniční dávka) a poté Alginure (mořské řasy).

A zatím mám klid. Jsem z okresu Kroměříž.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 24.8.2014 20:59

tak u mne to už mají venkovní rajčata taky za sebou, zbylo jen plísní netknuté SM Nano, de Barao, a pak 4 ks rajčat v kýblu ty se zatím drží.Taky Golden Currant v sudech a v koutě zahrady je OK.Ostatní sme dnes vyházely.Foliák se ještě drží.Jinak rajčat máme ale i tak dost, jíme a suším co to dá, pokud foliák nezařve, tak bude rajských až nad hlavu.I tak je mi to ale líto.Loni sem nadbytek rozdávala a nakonec krmila po kýblech i drůbež.To letos nehrozí, ale neschází nám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 2.9.2014 17:04

Tak dnes pro mne také skončila sezóna rajčat. 90% rajčat bez rozdílu tvaru a barvy bylo popraskaných a s ostatním si už poradí plíseň bramborová. Jsem jen rád, že jsem ve druhé polovině srpna znovu nestříkal, bylo by to zbytečné. Sezóna nebyla špatná jen trochu krátká, oproti loňské sezóně o více než dvacet dní. Prostě paní příroda to tak zařídila. Odzkoušel jsem cca 80 nových odrůd a už mám jakousi představu, co budu příští rok pěstovat. Ještě do zimy bych chtěl připravit nějakou střešní konstrukci, na kterou bych v případě dlouhodobých dešťů natáhl takovou tu modrou zakrývací plachtu ze Supermarketu.

Co mě opravdu mrzí, tak jsou rajčata ke skladování (typu Piennolo a Ramallet), která potřebují suché pěstování, což se mně letos nepovedlo. Mám je sice zavěšené, ale asi nic nevydrží- mají vyšší obsah vody než by měly mít.

                       Mr Big

A nezaprší a nezapršílaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.9.2014 17:19

A já jsem zase rád, že jsem v druhé polovině srpna stříkal. Celkově 2x Ridomilem a 1x Ortivou. Jinak bych letos moc rajčat nesklidil. Teď v září snad bude ještě šance na nějaké to sčervenání plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 2.9.2014 18:29

Pane Petře. Všechno je otázka počasí. Ony Pardubice měly v srpnu počasí podobné jako v Hradci Králové (kde bylo sucho jak několikrát psal Kuky) a diametrálně odlišné od počasí na jižní Moravě, kde pršelo skoro každý den. U mě na zahradě napršelo od 11. srpna do 1.září 112 litrů vody na m2. A dnes opět celý den prší. Nepršelo pouze 10., 14. a 28. srpna. Údaje jsou z meteorologické stanice vzdálené 2 km od mé zahrady. A proto jsem rád, že jsem nic nestříkal, Stříkání je pro mne jedna z nejneoblíbenějších činností a kdyby byl výsledek nulový, což si myslím že by byl, tak by mne to naštvalo. Rajčat na jídlo jsem měl a mám ještě plno, plno jsem jich také rozdal a zavařil jsem si to co budu potřebovat. Jinak Vám tam přeji pěkné Babí léto a doufám, že se u nás taky počasí umoudří- potřebuji toho na zahradě hodně udělat a nerad dělám když je škaredě.
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 25.8.2014 0:14

Pardon, jedlou sodu, ne sůl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.226 (?), 25.8.2014 6:49

Mě se u rajčat před měsícem objevila skvrnitost, postupovala dost rychle.

Postříkal jsem je Dithane (mankozeb), pořádně, do skanutí celou rostlinu ze všech stran, samozřejmě se smáčedlem. Postižené listy jsme otrhal.

Plíseň zmizela. Asi po 3 týdnech se na koncích starších listů objevila znovu. Listy jsem otrhal a použil postřik modrou skalicí (0,5% ale to je už moc, hraniční dávka) a poté Alginure (mořské řasy).

A zatím mám klid. Jsem z okresu Kroměříž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 25.8.2014 10:57

To není o víře jako o tom, že infekční tlak roste s množstvím rostlin a hustotou porostu. 72 letá sousedka má 3 (slovy tři) rostliny s rozestupem 2 m od sebe. Porost je vzdušný, široko daleko jen okrasné zahrádky a infekční tlak je tak malý, že zatím letos bez postřiku má stále porost čistý.  U druhé zahrady zase sousedka má 12 rostlin ve dvouřádku se sponem 0,7×0,5 m a pro samý déš´t ji nepůmáhá ani chemie.

Tedy sypání sušeného mléka zanamená většinou, že někdo má rostlin málo a v širokém sponu (nad 1×1 m). Pak více než to mléko působí vzdušnost porostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romca77 - (34) - 97.178 (?), 25.8.2014 12:51

Tak mým rajčatům a ani jiné zelenině letos nepomůže už ani svěcená voda. Přehnalo se u nás takové krupobití, že některá zelenina byla neidentifikovatelná :o( a na zahradě to vypadalo jak kdyby to někdo prošel s mačetou... děda 80 let přijel po dvou dnech a konstatoval, že něco podobnobného na vlastní oči ještě neviděl. Já raději odjela na 14 dní ke tchýni, abych se na to nemusela dívat. Tak snad na budúce :o) aspoň nemusím zavařovat :o)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.34 (?), 25.8.2014 13:20

Plzeňsko, 400m. Také mám sklizeno. Plíseň, čerň. Pěstuji venku 15 rostlin. Od počátku srpna vlhké počasí a nízké teploty, hlavně v noci. V průběhu vegetace preventivně 3x postřik, Akrobat nebo Dithane, tak abych dodržel OL. Před cca 10 dny přes noc silné napadení plísní. Postřik Kuprikol, byl zbytečný. Chyby kromě počasí budou také: v blízkosti řádka brambor (stříkaná s rajčaty), malé zapomenuté hlízy brambor v záhoně které postupně vyhánějí listy. Bylo mi líto několika silných vylomených zálistků, dal jsem je do lahve s vodou a zapomněl na ně. Byly asi 30m od ostatních, za kůlnou. Plíseň chytly také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 243.114 (?), 25.8.2014 19:32
Brambory pěstuji vedle rajčat běžně, sem tam vyrazí i zapomenuté hlízy i mezi rajčaty a žádný problém nepozoruji. Stříkám od poloviny července (jak se zkazilo počasí po vlně veder) Ortivou a Ridomilem, plíseň jsem našla jen na jedné rostlině, která přerostla oporu a zlomila se.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika