Záchrana rajčat



host - 48.211 (?)
22.8.2014 17:21

U nás (mladoboleslavsko - mrazová kotlina s potokem) bylo letos nádherně, plíseň žádná, ale stačil týden oškliva a napadené jsou jak listy, tak bohužel i stonky a tam jsem bezradný, loni to byla konečná, protože když ustřihnu napadené stonky, ustřihnu i zelená rajčata.

  jak to tak čtu, špatně jsem asi zvolil kuprikol, ale loni jsem stříkal zasažená rajčata v červenci jiným přípravkem a stejně mi vše během pár dní zhnědlo - z 80ti rostlin jsem sklidil cca kilo, letos to vypadalo opravdu nadějně, sklizeno zatím 10 kilo z 80ti rostlin a najednou takto nečekaně zase plíseń.

  hlavní problém byl pro mě v neustálých přeháňkách, to jsem prostě nevěděl, kdy rajčata ošetřit, když každou chvíli pršelo. po třetí sezoně si říkám, jestli se na to nevykašlat, ale ta chuť domácích rajčat za tu dřinu zkrátka stojí, jen bohužel nevím, jak úspěšně s plísní bojovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 41.143 (?), 21.8.2014 18:31

250 je opravdu hodně práce (už jenom ten sběr). Můj standard je stovka, letos přesně 115.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 21.8.2014 18:47

Taky chci jít na polovinu, tak těch 120 by mně mělo stačit.

                             Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 21.8.2014 21:14

tak u mne/Kroměříž/,se sezona taky chýlí... venku sem otrhala vše co by mohlo dozrát doma, něco určitě po donešení domů zplesniví, některé rostliny mají menší příznaky, ty co byly víc na husto /cherry / jsou na odpis.Foliák ještě drží tak snad něco ještě seberu.Rajčat na jídlo mám zatím dost.No, mohlo to být lepší, ale není každý rok posvícení.Stojí to za houby, napřed sucho že nic nerostlo, te´d zas tyhle srajdy.Za to mám   ale krásné papriky, cukety,patizony a i ty dýně co se zdály na odpis trochu poskočily, i když žádná sláva to nebude.Jsem ráda, že mám aspoń to co je/ taky mohly přijít kroupy, vichřice atd/.K té plísni sem si dopomohla i sama přehuštěným porostem při své chtivosti umístit co nejvíc odrůd.Napříští rok toho nesmí být na mém miniprostoru tolik.Mí přátelé, co pěstují 1O-2O ks zatím plíseń nemají.Ovšem mají je na rozdíl ode mne daleko od sebe.Takže na rok né 6O ale 3O-35 ks.Jinak, v noci a celé dopoledne u nás pěkně lilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 21.8.2014 21:53

Ve skleníku mám jen drobotinu a dvě Rozevoje serdce, listy téměř zničeny černí rajčete, plody krásné, čisté zářivě barevné, dnes je obdivovala sestra, která bydlí v podhůří Šumavy. Dále mám tyčková rajčata na dvorku, jsou krytá částečně střechou, do výšky 6O cm odlistěná, vzdušná. Plíseň dnes ještě není ani na listech, jsou letos pěkně zelené, bez vad. Začínají zrát. Keříky ke zpracování mám na políčku, částečně vyvázané k tyčkám, porost je nadměrně hustý, příště musím sázet daleko řidčeji. Namulčováno mám kartonovými krabicemi. Plíseň začíná na listech, stoncích i plodech. Nejvíce je postižen Šejk. Tato rajčata byla dvakrát ošetřena Acrobatem spolu s bramborami. Ještě mám dvě rostliny, které se vysemenily samy ve skleníku, vysazeny v jahodách, chemicky nebyly ošetřeny, dnes jsou již téměř zničeny (plody i listy). Některý rok nevím, co s rajčaty, letos se obávám, že nebudu mít na kečup, protlak a hlavně Šejky na zavařování loupaných rajčat. Při svém "zemědělském sportu" stále řeším množství úrody. Aby bylo úrody akorát pro rodinu, neměli jsme hlad a nemuselo se rozdávat každému, kdo jde okolo.  Zdraví Jiřina 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
alkuska - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 100.187 (?), 22.8.2014 13:26

Tak u nás je hotovo (Brno). Během víkendu, co jsme byli pryč, mi celé rostliny zčernaly, zůstaly pouze nezralé plody. Jsem docela otrávená protože jsem zatím sklidila tak dva košíky a zbytek prostě nezrál, jak bylo furt zima a zataženo. Manžel to stříkal jednou, koncem července Kuprikolem, až tady jsem se dočetla že zpomaluje zrání. Ale to nemění nic na věci, že léto je na pytel, zima a prakticky každý den zaprší. Okurky mají plíseň už od července, cukety zase padlí. Slimáci mi sežrali hokaida a většinu nasazených plodů na cuketách, takže nemám ani jednu dyni a cuket jen aby se neřeklo a ze tří rostlin jsem sklidila zatím 5 patizonů, ostatní uhnily ještě maličké. Na to, že jsme letos nainvestovali nemalou částku do kapkové závlahy ve vidině krásné úrody (po minulých dvou letech kdy všechno uschlo), je to fakt akorát na naštvání. Závlaha je vypnutá už od začátku srpna protože sucho rozhodně není. Jediné, co mám pěkné, jsou mečíky. A taky asi tak 20 kilo zelených rajčat.

Kruci to nemůže být jedno normální léto? Buď je jak na Sahaře (loni 3 měsíce nepršelo) nebo jak v deštném pralese ale v době ledové (víc jak 20 stupňů není).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.121 (?), 22.8.2014 14:58

Postřik proti plísni chrání maximálně 10 dnů. Kuprikol má tu nevýhodu, že je kontaktní a musí se ošetřit i spodní strana listu. Lepší je Ortiva, Acrobat nebo Ridomil. Dobrou zkušenost mám s přípravkem Revus (doporuči p. Mirek). U nás má registraci do brambor, jinde i do rajčat. KUKY, nepřihlásil jsem se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.211 (?), 22.8.2014 17:21

U nás (mladoboleslavsko - mrazová kotlina s potokem) bylo letos nádherně, plíseň žádná, ale stačil týden oškliva a napadené jsou jak listy, tak bohužel i stonky a tam jsem bezradný, loni to byla konečná, protože když ustřihnu napadené stonky, ustřihnu i zelená rajčata.

  jak to tak čtu, špatně jsem asi zvolil kuprikol, ale loni jsem stříkal zasažená rajčata v červenci jiným přípravkem a stejně mi vše během pár dní zhnědlo - z 80ti rostlin jsem sklidil cca kilo, letos to vypadalo opravdu nadějně, sklizeno zatím 10 kilo z 80ti rostlin a najednou takto nečekaně zase plíseń.

  hlavní problém byl pro mě v neustálých přeháňkách, to jsem prostě nevěděl, kdy rajčata ošetřit, když každou chvíli pršelo. po třetí sezoně si říkám, jestli se na to nevykašlat, ale ta chuť domácích rajčat za tu dřinu zkrátka stojí, jen bohužel nevím, jak úspěšně s plísní bojovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.228 (?), 23.8.2014 11:49

Chyba je taky v tom, že stříkáte už zasažená rajčata, všechny dostupné fungicidy jsou preventivní, lehce kurativní účinek se uvádí, pokud se nepletu pouze u Ortivy. Ale u mě nezabrala Ortiva ani na rajčeti, kde jsem objevila jeden jediný flíček, i když postup napadení výrazně zpomalila, plody zřejmě stihnou uzrát všechny, ale obden odtrhávám další list.

Takže ošetřovat rajčata proti plísni bramborové je potřeba už preventivně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 23.8.2014 12:08

Jak se vlastně plíseň přenáší? Jsem v nejbližším okolí jediná, kdo něco pěstuje, jinak jsou tu zelené zahrady plné jen jehličnanů a konifer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 23.8.2014 13:18

Vzduchem. Přezimuje v hlízách brambor a na zbytcích rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika