Rýchlenie rajčín pre rok 2020



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
23.1.2020 9:20

Nakonec jsem neodolala a také vysela pár semínek na zkoušku už 28.11. Jsou to zleva:  Goldkrone, Maglia Rosa, Gardenberry, Stupické, Sleeping lady, Vilma a Pink Passion (děkuju, paní Evo!), už jsou v 0,5 l kelímkách. V menších sadbovačích pak pod lampou ještě Azték a Mongolski Karlík z půlky prosince a pár paprik.

Jsou na jižním okně, teplota kolem 20°C, při sluníčku až 26°C, regulovat to nemůžu. Přisvětlování mám zatím jen bodové, 6.500 K, pomalu přestává stačit, rostliny se začínají vytahovat... manžel vyrábí stojan s žárovkami, ale zatím je to v procesu. Svítím od 8 do 10h a pak od 15 do 18h. Odrazovou fólii měly, ale teď jsem ji přendala k lednovým výsevům, které před pár dny vyklíčily.

listopadové výsevy
listopadové výsevy
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 101.62 (?), 21.1.2020 10:58

Nezkouším to, nemám teplý skleník. Kontinuelně je možno pěstovat rajčata ze zálístků. Kdy začnou kvést, je odvislé od počtu listů. Je vhodné znát vegetační doby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?), 21.1.2020 18:07

Skúšala som asi pred 4 rokmi zo zálistkov,  dopestovaných koncom júla, ale rajčiny mali zrejme v sebe už nejaké patogény, lebo po prenesení dovnútra koncom októbra do 2 týždňov mali na listoch nejaké bakteriozy a pomerne skoro odišli.Na jeseň ale nie je problém udržať zásobu svojich plodov až do Vianoc, buď zavesením celej rastliny s aj dobre vyvinutými zdravými plodmi niekde v garáži, príp. nie príliš studenej pivnici, alebo obratím takýchto plodov a uchovaním v bedničke. Mnohé bifteky a stredne veľké druhy si ešte takto zachovajú dobrú chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 22.1.2020 10:58

Pokud máte zájem, podobné téma se diskutuje na vlákně Pěstování rajčat v interiéru - třetí sezóna.

Mám téměř stejnou zkušenost s podzimním (září, říjen) řízkováním jako Eva T. Některé sice přežily, ale celou tu dobu, co byly uvnitř, bojovaly s infekcí. Tu jsem nedokázal přesně identifikovat. A vloni jsem přesadil rajče, náhodně vyrostlé v záhonu jahodsurprise, do květináče a dal ho do interiéru před prvními mrazy. Rovněž nepřežilo. Se semenáčky jsem to ještě nezkoušel (je to v plánu), ale můj odhad je polovina července, pokud chcete mít rajčata před Vánocemi. Klíčová otázka pak je, zda je předpěstovat venku či je celou tu dobu ponechat v interiéru. Také připadá v úvahu skleník, ale tam bych těch chorob bál ze všeho nejvíc.

Faktem je, že se takto běžně pěstují sazenice pro velkoskleníkové zimní sklizně. Ovšem v profesionálních podmínkách, což je trochu hodně jiná písnička.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 23.1.2020 8:37

Pěstování rajčat do vánoc jsem zkoušela loni. Rajčata jsem sela v půlce června a bylo to tak akorát. Druhou várku jsem sela koncem července, ale ty jsem pak vyhodila, protože v době přenesení domů ještě ani nekvetly. Zálistky jsem odebírala v půlce července a zhruba se to vyrovnalo těm červnovým výsevům. Rajčata jsem měla doma, jen s odrazovou fólií, fotky najdete na vláknu Pěstování rajčat v interiéru - třetí sezóna, jak už psal Milan.

Stručně shrnuto: kvetly, trochu jsem měla problém s opylením, z květů byla jen tak polovina plodů. Ty byly vcelku OK, ale rostliny rozhodně neměly tak bujný růst jako ty letní venkovní (jak jsem naivně očekávala), a postupně ztrácely chuť, v prosinci už byly chutnější ty kupované. Přidaly se jakési mušky a sesychání a v půlce prosince jsem to zrušila. Opakovat to už nebudu, spíš se zaměřím na včasné výsevy, vychytání podmínek pro dozrávání otrhaných zelených plodů - tipuju, že chuťově na tom budou minimálně podobně jako ty moje loňské interiérové, ovšem s mnohem menší vloženou námahou. Pokud v době prvních mrazů budou ještě plodit některá rajčata v květináčích, přenesu je k oknu do garáže, kde loni hezky došly, sklízela jsem do konce října.

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 109.246 (?), 25.3.2020 21:38

Včera, 24.března jsem sklidila v pořadí třetí rajče Tigerella -semínka koupená před léty v Albertu. Začátkem října, když jsem likvidovala sazenice kvůli počínající plísni, jsem u této vylomila zálistek, který vyrůstal těsně u kořenů, při povrchu záhonu, měl pár kořínků a pěkné květenství. Dala jsem ho do květináče, vzala domů a na okně směr jih zůstal celou zimu. Z květenství, které už měl, dozrály před Vánocemi postupně dva plody. Zároveň nasadil znovu na květ, a plod teď dozrál a byl chutný. Měl v průměru 4 cm. Ještě tam je jeden malý plůdek, má tak 1,5 cm v průměru a je vidět, že roste. Už bych sice to místo na okně potřebovala na nové sazeničky, ale nemám to srdce tuhle starou sazenici vyhodit...  Milada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 26.3.2020 18:13

Milado, gratuluju k pěstitelskému úspěchu a tu rostlinu určitě zachovejte. A přidejte se k vláknu Pěstování rajčat v interiéru - třetí sezóna. Tam se řeší jak uchovat rajčata jako trvalky, kterými ve skutečnosti jsou. Měla jste trochu štěstí, že ten řízek byl zdravý, to se moc často nepovede, ale Vaše Tigerella dokazuje, že to jde i ze zálistků. Zkuste ho zachovat i přes léto a do příští zimy. Jak se ale vypořádáváte s tím, že je tyčkové? Obvykle používáme na tyhle pokusy keříčková nebo trpasličí rajčata.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.1.2020 15:55

No to je asi právě ten rozdíl: tady dole v údolí je mlha na krájení a nahoře v kopcích krásně slunečno, zrovna jako dneska. Zkrátka maj pech, moje rajčiny.sad

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 23.1.2020 9:20

Nakonec jsem neodolala a také vysela pár semínek na zkoušku už 28.11. Jsou to zleva:  Goldkrone, Maglia Rosa, Gardenberry, Stupické, Sleeping lady, Vilma a Pink Passion (děkuju, paní Evo!), už jsou v 0,5 l kelímkách. V menších sadbovačích pak pod lampou ještě Azték a Mongolski Karlík z půlky prosince a pár paprik.

Jsou na jižním okně, teplota kolem 20°C, při sluníčku až 26°C, regulovat to nemůžu. Přisvětlování mám zatím jen bodové, 6.500 K, pomalu přestává stačit, rostliny se začínají vytahovat... manžel vyrábí stojan s žárovkami, ale zatím je to v procesu. Svítím od 8 do 10h a pak od 15 do 18h. Odrazovou fólii měly, ale teď jsem ji přendala k lednovým výsevům, které před pár dny vyklíčily.

listopadové výsevy
listopadové výsevy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.145 (?), 23.1.2020 11:35
Jsem rad ze pan Milan napsal to, co jsem si myslel od začátku.Ze totiz jeho velmi podrobne popisovane zkusenosti plati jen a jen pro jeho konkretni podminky.Ze to nejak zobecnovat nema zadny vyznam, jak jsem se zde docetl, jak je to cenne. Nyni se ukazuje, ze soucasne vyseta rajcata vypadaji u kazdeho pokusnika uplne jinak. Jinak ovsem ze to pani Eva umi a ma na to asi i velmi dobre podminky zde sleduji jiz nekolik sezon a klobouk dolu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?), 23.1.2020 15:46

Pani Ellen, dík za váš popis pokračovania rajčinovej sezóny do Vianoc. Potvrdzuje sa mi, že tadiaľto v domácich podmienkach v našich končinách cesta nevedie.Vaše nové sadeničky sú pekné, nevyzerajú vytiahnuto- každopádne nejakú odrazovku a prisvetlenie potrebujú aspoň do konca marca. Dobrá je zaťahovacia termofólia miesto záclony z lekárne, keď ju na noc zastrčíte za radiátor, na okne budete mať v noci chladnejšie.Goldkrone, Vilmu, ani Aztek som pre tento rok nevysievala, tak budem zvedavá na porovnanie s ostatnými skorými odrodami.

Ja sama by so samozrejme mala svoje rajčiny celý rok, ale to v našich neprofesoinálnych podmienkach nie je možné. Skúsim sa tento rok zamerať aj na odrody, ktoré po obratí v zelenom stave na jeseň vydržia čo najdlhšie a príliš nestratia na chuti. Minulý rok to boli niektoré bifteky a paprikové, napr. Primora z Lídla,  Amana Orange Bradt Black heart, Lucid Gem, španielske Ramalletky,  Eva Amish Stripe, Auria, Tegucigalpa, Opalka...?, škoda, že som si ich lepšie neoznačila. Niektoré mi vydržali do polovice decembra. Od susedy som si priniesla zopár zelených Tornád, ktoré nepestujem, dozreli pomerne rýchlo, ale chuť veľmi podpriemerná, takto dozreté Startky boli na tom s chuťou o triedu lepšie. Zopár Green Bee nám ešte doteraz, chuť už nevýrazná, ako zelená ozdoba na tanieri ale konzumovateľná.Takže zhrnutie : temer 4 mesiace kupujem Cherry rajčiny zo slovenských fariem v obchodoch a chuťovo zaujímavú španielsku Primoru, príp. Kumato. Uvidím, ako skoro mi tento rok dozrejú moje skoršie výsevy. Mám ďalšie nové druhy na porovnanie. Na rozvinutie kvetov a následné zasadnutie plodov už v tomto čase je myslím potrebné aj nejaké grow full(s UV) spektrum prisvetlenie, na niektorých rastlinkách som mala náznaky kvetných pukov už na Vianoce, ale následkom slabých svetelných podmienok zakrneli a odpadli.Myslím, že na budúci rok budem prvé skoré vysievaťo 2 týždne neskôr.

         Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika