Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Rýchlenie rajčat 2019

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.175 (?)
16.5.2019 6:17

Tak na Zbojnickou bych to ve sněhu jistě nedal. Možná ještě v létě bych se tam vyhrabal, ale žádný přechod, jen zpět dolů na Hrebienok a možná by mne tam už museli snést.smiley

Vladimír

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

Rýchlenie rajčat 2019

Eva T. (462) - xxx.xxx.129.206 (?)
26.2.2019 16:15, počet návštěv: 25438
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Vlákno rajčata 2019 sa už dlho načítava, tak som založila toto. Už viac rokov sa pokúšam dopestovať v bežných podmienkch rodinného domu s nevykurovaným sklenníkom v záhrade čo najskôr vlastné rajčiny. Testujem preto skoré odrody v kombinácii so skorým výsevom a následným prisvetľovaním za oknami, otužovaním za pekného počasia vonku -časť v nádobách vo dvore(ak hrozia mrazy prenášam do vnútra), časť v nevykurovanom sklenníku. Pre tohoročné rýchlenie som prvé odrody vysievala už 10. novembra, 7 druhov rajčín - ŠtartF1,Stupické poľné skoré, GardenberryF1(Tomatoberry), Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Prisvetľovať som začala až 4. januára. Ako prvá rozkvitla Gardenberry F1(Tomatoberry garden) -9.2.2019,Maglia Rosa 11. 2. a Štart F1-12. februára.

Vlani pre pestovanie v r.2018 som vysievala
30. novembra 2017 odrody: anglické novinky Pink CharmerF1(48 dňová), Sugar Gloss F1(55), Maglia Rosa(55),Stupické skoré poľné(54),Sleeping Lady Dwarf(60), ako prvá rozkvitla Sl. Lady, o 4 dni po nej Maglia Rosa a o ďalšie 2 dni Stupice.Tie UK novinky zakvitli podstatne neskôr, predbehli ich aj Tomatoberry, Gardenberry a Štartky vysiate o týždeň neskôr. Všetkým som venovala rovnakú starostlivosť. Takže ako najvhodnejšia pre skoré pestovanie, hoci aj za oknom sa mi javila Maglia Rosa, prvé kvety -14.2.2018,
od vysiatia po dozrievanie ubehlo 105 dní prvé plody som trhala 31. marca 2018, nasledovne 9. 4.2018 Stupické skoré poľné a Gardenberry, v 2. polovici apríla Sleeping Lady a Štartky. Anglické skoré propagované novinky od Vegetalis-Pink CharmerF1 a Sugar GlossF1 nesplnili očakávanú skorosť, oberala som ich až v máji, boli síce chutné s dobrou úrodnosťou, ale túto sezónu majú u mňa pauzu.

Dnes som tretí krát vo februári otužovala vonku na dvore 3 hod., teplota na slnku 22 stupňov, v tieni 12 stupňov, mierny vietor.

Eva T

Obrázky:
Dnešné otužovanie
Dnešné otužovanie
Maglia Rosa
Maglia Rosa
GardenberryF1
GardenberryF1
ŠtartF1
ŠtartF1
Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Připojit reakci   

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.180 (?)
28.2.2019 8:24
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

S tím vláknem Rajčata 2019 máš pravdu. Také mne napadlo založit nov é vlákno, kde bych občas dával aktuální fotky z mých raných výsevů, mělo se to jmenovat "Pěstování raných rajčat v pařeništi" nebo nějak ta podobně, ale zavrhl jsem to proto, že by se asi nenašel nikdo, kdo by pěstoval rajčata v pařeništi a tak bych byl asi jediný přispěvatel a bez diskuze je vlákno zbytečné. Skleníky má dnes plno zahrádkářů a tak se snad najde někdo, kdo se s námi podělí o své zkušenosti.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

28.2.2019 9:52

Vladimíre, to by som bola rada, rajčinári akosi málo prispievajú(čo nás ubúda?),človek si rád prečíta skúsenosti iných. Páči sa mi to vlákno s tvojimi skúsenosťami odrôd, ktoré pestuješ s názvom Tatiana´s TOMATbase tam vlastne ani nevadí, že ostatní nejak neprispievajú, ale každý si rád prečíta.

EvaT.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Katkos (55) - xxx.xxx.99.86 (?)
28.2.2019 22:36

Pekny vecer prajem,

suhlasim, ze vyznamne ubudlo prispevkov, aj ja sa priznam, ze rychlo precitam, co je nove a stale chcem prispiet az s vysledkami - az ked budem mat cas prihodit fotky. Prihodim cez vikend slubujem, mam to od januara pracovne skutocne krute... Zatial slovne, Gartenperle kvitnu, su najvyssie, Vilma, Aztek, Venus, Dwarf Shadow boxing, Rottkapchen, Window box red, Tumbler, Tumbling Tiger, Pear drops - teda Tomata do kontajnerov, dwarfy, previsle, su krasne, pevne, hrube stonky, zdrave rastliny, nijako im neubližil vysev uz v decembri. Neskor vysiate pomalicky rastu, snazia sa prezit drobne traumy sposobene nasim slachtenym potkanom, najviac mu smakuju cerstvo vyklicene papriky, ide ma porazit. Vcera to zaklincovala dcera, ktora chcela byt osozna mamke a prenasala mi rajciaky pod umele svetlo, kedze som este vecer nebola doma z prace. Spadol jej na zem cely sadbovac a skantril dalsie papriky, Kumata, San Marzano, Galeru. Prezil Mongolskij Karlik, Sleeping Lady, Maglia rosa. Bifteky klicia uspesne, aj Orange Russian 117. Touto cestou dakujem obom prispievatelom vyssie za zaslanie semienok a nech sa im darilaugh    P.S. pozdravila by som aj firmu Neoseeds, nevyklicila mi od nich ani jedna paprika. Paradajky ano, az na Gold Nugget.        

Katka    

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.132 (?)
1.3.2019 16:18

Doufám, že to pro Vás nebude mít žádné trvalé následky. Doporučuji toto vlákno vůbec neotvírat. Rychlení zeleniny je normální disciplína všech zahrádkářů, kteří mají skleník. Koupí si sazenice (nebo si je sami předpěstují)  a vysadí je brzy do nevytápěného skleníku (salát, ředkvičky, kedlubny a jiné klšťáloviny). Na to ten skleník je. S rajčaty je to trochu složitější. Jejich poměrně dlouhé předpěstování není vzhledem ke krátkosti dní a zimě jednoduché a také žádná přísada se v době, kdy by se mohlo hovořit o nějakém rychlení, neprodává. Proto tak, alý zájem o rychlení rajčat. Toto vlákno by mělo být inspirací pro ty odvážné, kteří se chtějí o rychlení rajčat pokusit.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

ariadna (89) - xxx.xxx.71.136 (?)
1.3.2019 17:13
Tak tak. A my menej odvazni si radi precitame o uspechoch a postupoch inych, aby sme boli do buducna mudrejsi. Zacala som predpestovavat v januari, ale bez prisvecovania, tak rastliny nie su ani zdaleka take ukazkove, ako tu obcas vy pokrocilejsi pridavate fotky:) No ale paradajky to napriek svetlozelenej farbe ani nahodou nevzdavaju tak sa z nich aj tak velmi tesim.
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.156 (?)
3.3.2019 7:27

Ariadna, také nemám všechny sazenice takové jako mám na fotce. Ne, že by ty ostatní živořily, ale pro focení vybírám vždy to nejlepší. Nemyslím si, že toto vlákno je o tom, kdo bude mít první rajčata, jestli jeho rajčata budou největší a nejchutnější, kdo bude mít silné a nevytáhlé sazenic, kdo bude mít nejvšší úrodu, atd,., ale jde o to vyměnit si zkušenosti a pobavit se o tom, co právě děláme.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

ariadna (89) - xxx.xxx.71.136 (?)
3.3.2019 10:39
Vladimir, tak to ma upokojuje:) Dufam, ze ked bude viac slnka za chvilu, tak sa moje svetlozelene zazracne premenia na tmavozelene.
Obrázky:

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

2.3.2019 18:59

Dobry vecer,

pripajam slubene foto. Cast spred mesiaca pod umelym svetlom (kuchynska linka ziarivka, vysadba medzi 06.12 a 31.12.) a dnesne otuzovanie na slniecku. K tomu pre usmev mojho "killera Misa" v kludovom rezime (masaz od panicka, ooo aj ja chcem) a v zivom (umytie hrubej spiny pred vstupom do umyvacky riadu). Kto nechce, nech neotvara nekomentuje.

pekny sobotny vecer tomatofilom

Katka

Obrázky:
Umyvacka riadu
Umyvacka riadu
Rajčiny spred mesiaca
Rajčiny spred mesiaca
Dnesne otuzovanie
Dnesne otuzovanie
Killer v klude
Killer v klude
Dnesne otuzovanie 2
Dnesne otuzovanie 2
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

2.3.2019 20:20

Katka naozaj na prirýchľovanie budú asi najlepšie balkónové a dwarf druhy, máš ich pekné. Pridávam ešte popis na prihnojovanie kristalonom pre kvety a plod, ktoré plánujem od budúceho týždňa testovať na časti rajčín- citujem : najlepšia kombinácia na rozrobenie hnojivej dávky na dobré kvitnutie a nasadzovanie plodov u rajčín je nasledovné: 100g žltého a 100g hnedého Kristalonu rozrobíme v 2l plastovej fľaš i(t. j.200g hnojiva na 2l vody), takto rozpustené koncentrované hnojivo následne riedime 10 ml koncentrátu na 1 L vody- teda celá 2- l fľaša je na 200 litrov hnojivej zálievky. Takto získame doporučený roztok (EC 1,0) Doporučené EC: 0,5 - 1,8 EC (podľa veku rastlin.) pužívať sa môže v hydropónii, pestovaní v pôde i postrekom na list.

A ešte jedno bio: Pred Vianocami som našla na nete tento návod, ktorý tento rok vyskúšam:

Do vedra si napustíme teplú vodu (cca 6 litrov), ktorá by však nemala mať viac ako 35 stupňov Celzia. Do vody pridáme 15 gramov suchého droždia a 15 lyžíc cukru. Celú zmes dobre premiešame. Teplota vody musí byť do 35 stupňov preto, aby kvasnice nestratili svoj účinok. Zmes necháme odstáť cca 8 hodín, ideálne cez noc, a potom to celé dobre premiešame. Túto zmes pripravujte vo väčšom vedre.
Kvasnice sú bohaté na makro aj mikroelementy, aminokyseliny, organické železo a vitamíny skupiny B.
Droždie blahodarne pôsobí práve na rozvoj koreňového systému a priesada potom oveľa lepšie prospieva a stáva sa odolnou voči najrôznejším hubovým chorobám a škodcom, je vynikajúcim stimulátorom rastu, zvyšuje imunitu rastlín, obsahuje užitočné huby, ktoré v pôde stimulujú rozvoj potrebných mikroorganizmov a tie potom potláčajú tie pre rastlinky škodlivé.

Použitie
Ak budete mať hnojivo hotové ráno, môžete to vyskúšať ešte predtým než vyjde slnko a druhú polovicu si nechajte na večer, keď slnko zapadne. Toto hnojivo sa najviac osvedčilo na uhorky a paradajky, no vyskúšať ho môžete na všetko.
Tip
Hnojivo si môžete dať aj do rozprašovača a postrekovať listy rastlín, čím ich chránite pred rôznymi ochoreniami. Skvelé hnojivo, ktoré nestojí takmer nič a napriek tomu je veľmi efektívne. 
Ešte som sa dočítala, že použitie je účinné, ak je teplota pôdy minimálne 20 stupňov.

Už ste to niekto skúšali?  

Eva T.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.208.66 (?)
2.3.2019 22:32

Já jsem o tom četla. Hnojivo z kvasnic doporučují hlavně na muškáty. Bude to působit asi dobře na všechny rostliny. Nesolená voda z brambor je prý také dobrá. Já jsem ale ani jedno nezkoušela. Na kvasnicová hnojiva jsou ale různé návody. Dejte si do googlu hnojivo z kvasnic. Bohuna

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

janulle (42) - xxx.xxx.161.55 (?)
3.3.2019 10:48

Zdravím všechny na "rajčatovém fóru". Tentokrát mám dotaz přímo na Vladimíra. Jak jste na tom s výsadbou Vašich předpěstovaných rajčat? Některá moje rajčata už jsou na kelímky velké a tak přemýšlím, jestli je ještě jednou nepřesadit? Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

3.3.2019 10:59

V týdnu jsem přesázel všechna ta keříčková rajčata do velkých kelímků od jogurtu. Většinou jsem měl ty o velikosti 400 ml, ale lepší jsou ty 500 ml, jsou daleko vyšší. Sazenice z kelímků 200 ml tam vmáčknu co nejhlouběji a zasypu je i se spodními listy. Toto přesazení jim hodně pomůže. Vysazovat budu okolo 20. března do pařeniště. Předpovědi počasí jsou zatím příznivé.  Chtěl bych aby na každé zasazené rostlině už byl opylený květ nebo malý základ plodu, zatím to vypadá, že by se mně to přání mohlo splnit.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

3.3.2019 12:38

Ja osobne presádzam aj viackrát- podľa potreby. zbrzdí sa tým vyťahovanie, rajčina venuje viac síl tvorbe koreňového systému. pridávam fotodokumentáciu.  Eva T.

Obrázky:
Pred presádzaním
Pred presádzaním
Aranca F1
Aranca F1
Naležato
Naležato
Presadené
Presadené
v kelimkoch od mlieka
v kelimkoch od mlieka
Mongolskiy Karlik ani nejde presadiť hlbšie
Mongolskiy Karlik ani nejde presadiť hlbšie
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

3.3.2019 13:03

Díky moc, tak po obědě se do toho přesazování pustím. Doufám, že budu mít dost velkýc nádob. Evi vidím, že na přesazování používáte taky kde cowink

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

7.3.2019 12:49

Tak rajčata jsem sice přesadila, ale bohužel se mi stala nehoda a stolek s květináči se mi převrátil. Sazenice to přežily, ale která odrůda je která už nepoznámsad Jediné Stupické má jiné listy. Tak jsem se naštvala a pár rajčat jsem už nasadila přímo do skleníku a něco ještě znovu do květináčů. Na noc to zakrývám textilií. Uvidíme jak to dopadne... Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

8.3.2019 17:10

Já jsem dnešní dopoledne věnoval přípravě pařeniště zapiuštěného do země. Oproti loňskému roku jsem udělal podstatné změny. Protože v pařeništi byla velká vlhkost (v noci až 95 %) a to mělo negativní vliv na opalování rajčat (v době, kdy bylo pařeniště uzavřené) tak jsem nainstaloval uprostřed černou PE trubku s vyvrtanýmii otvory (podloženou netkanou, aby se otvory nezanášely hlínou). Na to jsem dal černou tkanou textilii s vystřiženými otvory pro rajčata. Aby se voda neodpařovala do prostoru pařeniště, tak jsem ještě natáhl po celé ploše tenkou průhlednou zakrývací folii (na malování). Při sázení rajčat proříznu křížem tuto vrchní folii a sazákem udělám jamku pro sazenici. Sazenice se už těší do pařeniště. Na obrázku je takový rošt, který využiji při výsadbě, přeci jen je náročné sázet něco v hloubce 30 cm pod okolní terénem. Musím do pařeniště vstoupit a hrozně bych to tam pošlapal. Rošt oddělám v momeně, kdy budu dávat k rajčatům podpěné sítě.

Udělal jsem jednu chybu, chtěl jsem podpořit kvetení některých z nich a tak jsem je dal do pokoje k oknu, kde je teplota 24 °C a když vyleze slunce tak i víc (i při otevřeném okně). Ještě jsem je pohnojil a ony se mně odměnily tím, že se vytáhly o deset centimetrů sad. A nějaké rychlejší kvetení nikde. Už v pondělí jsem je šupl zpět do těch 18 °C a uvažuji, že je průběžně začnu otužovat na lodžii, aby se jejich růst zastavil. Přeci jen musí ještě asi tak deset až čtrnáct dnů vydržet doma.

Vladimír

PS.: Dvě fotky z mé dnešní činnosti na zahradě

Obrázky:
PE hadice na zalévání
PE hadice na zalévání
Pařeniště připravené k výsadbě rajčat
Pařeniště připravené k výsadbě rajčat
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.57.149 (?)
11.3.2019 10:55

O víkendu jsem do skleníku dal polovinu rajcat vysetých začátkem února. Ty co zůstanou ve skleníku tak přímo do hlíny, zbytek v květnících. Hlídač teploty jsem dal na 0,5c tak doufám, že to není už moc málo. Dal jsem tam zároveň měřák spotřeby, tak jsem zvědav kolik mě to bude celé stát.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

11.3.2019 13:09

Já si myslím, že je to moc nízko. Když přijde k ránu mráz, tak bude tendence chladnutí ve skleníku ještě nějakou dobu pokračovat i když čidlo zareaguje. Je třeba počítat i s nepřesností měřidla. 0°C je pro rajčata smrtící. Důležitější než měřit spotřebu je dát si tam nějaké měření teplot. Dlouhodobě nízké teploty pod 10 °C negativně ovlivní nejn růst ale i v budoucnu kvetení.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

11.3.2019 14:41

Alea iacta est :-) Bohužel jsem to trochu přehnal a už je doma nemám kam dát. Vezmu to jako "pokus" a zkusím je pokud přežijí označit a porovnat je s várkou co bude doma v teple. 

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

11.3.2019 16:21

Tak přes ně zkuste ještě přehpdit netkanou a když budou hlásit větší mráz dejte na to ještě namočené staré prostěradlo nebo něco podobného. Potom ten pokus podle mne bude mít smysl.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Milan HP (508) - xxx.xxx.6.138 (?)
13.3.2019 0:17

Vladimíre, to pařeniště vypadá opravdu bytelně a mrazuvzdorně. Možná už jsi to někde popisoval, ale zeptám se znovu: dáváš dospod něco, co by zvýšilo teplotu půdy i pařeniště? Myslím nějakou biomasu.

S tím hnojením si pořád nevím rady. Některé pohnojené (hnojem, ne Kristalonem) kvetou jako o život a mají spoustu plodů (jedna rostlina 15), některé jen rostou. A to jsou stejná odrůda (Mountain Magic), stejné řízky druhé generace. Stejné nejspíš jen technicky - musí tam být něco navíc, nějaká "vis vitalis". Jasně, hraje v tom roli i světlo, ať už umělé či přirozené, ale ten rozdíl mne mate i tak. Loni to bylo podobné u jiné odrůdy (Start).

To otužování na sluníčku je dobrý nápad - není z mé hlavy. Nemohu to dělat, a tak mi spodní listy stále vadnou a usychají. Nějak se mi nezdá, že by to byl jen nedostatek světla při tom mém intenzivním přisvětlování. Nejspíš je to nějaká bakteriální infekce, podobná těm běžným ve sklenících. A bakterie obvykle nepřežijí intenzivní ultrafialové záření, jenže sklo ho propouští jen minimálně. Příští rok jim čas od času nějaké to UV dopřeju.

Milan

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.61.35 (?)
13.3.2019 14:50

Ne nic tam nedávám. Na podzim přidám nějaké hnojivo a kompost, zryji to a nechám to volně aby do toho pršelo a padal sníh, v půlce února zakryji okny. Pokud se nezmění předpověd, tak rajčata tam půjdou v neděli.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

13.3.2019 22:45

To je i můj plán: zítra mám volno, tak tvrdě zamakám na balkonovníku, v pátek či sobotu zmáknu dodělávky a v neděli už by tam měly trůnit rajčata. Loni touhle dobou ještě mrzlo. No, uvidíme. Člověk míní, Matka Příroda mění.

Milan

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

9.3.2019 17:12

Paní Jano, dala jste nějaká ta rajčata do skleníku?

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.126.187 (?)
12.3.2019 9:35

Jen zvědavý dotaz neznalého zahrádkáře, kterému to vrtá hlavou nejen u rajčat:

Jak se dá přes vzrostlou rostlinku rajčete přehodit netkanou textilii? To se nezlomí? Nebude jí to bránit v růstu? Všude čtu, že je dobré zakrývat bílou netkanou textilií rajčata, ředkvičky, hráh.. Ale nevím, jak bych to technicky udělal, abych rostlinu nepoškodil.

Díky za trpělibou odpovědˇ. P

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.234.161 (?)
12.3.2019 10:59
Ta netkana textilia je uplne lahka
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.126.187 (?)
12.3.2019 13:52

..ale přece i když je lehká, tak rostlinku rajčete ohne nebop zlomí, když má třeba 10 cm. Nebo ne? P.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

12.3.2019 14:28

Ja používam rozkladacie  plastové trubkové oblúky z Lídla a na ne dávam až netkanú textíliu. Ľahko sa s nimi manipuluje- stačí zapichnúť do pôdy. Predáva sa s dierkovanou fóliou, ja ale používam netkanku. 

Pridávam obrázok z vlani. Tento rok som zatiaľ posadila včera do skleníka pokusne iba 2 korerne Stupického skorého poľného, na noc takto nadokryla a zapálila  2   sviečky. Ráno o 6. 30 bola na sklách riadna námraza v skleníku plus 3 stupne, pod fóliou plus 6. V sobotu by sa malo otepliť, tak vysadím viac koreňov.

Eva T.

Obrázky:

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mimmo (1868) - xxx.xxx.91.93 (?)
12.3.2019 17:16

Ani já to nepodceňuji. V noci mají šlehnout mrazíky i u nás. Dal jsem proto na rajčata pytle z netkané nebo PE fólie, na ně tenkou fólii a nakolec Lexanovou (polykarbonátovou) desku. V pátek by to mělo přestat a budu používat jenom Lexan.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.255.60 (?)
12.3.2019 21:17

Jsem zvedav jak to rajcata ve skleniku ustoji  - uz pred osmou bylo jasno a dle CHMU byla u nas prizemni teplota -5

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.255.60 (?)
13.3.2019 17:56
Tak rajcata to zatim prezila. Ale teplotni senzor je tedy dost nepresny (TFA) - ukazoval uvnitr -0.5c.
Obrázky:

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Daník (791) - xxx.xxx.39.242 (?)
13.3.2019 18:49

což o to, rajčata se vykřešou i ze slabšího namrznutí, ale budou potřebovat na regeneraci tak 14 dní, zastaví růst. To už máte lepší začít s výsevem o měsíc a půl později, rostliny to doženou, jen začnou kvést o cca 2 týdny později. Já v kritických situacích zapaluji ve skleníku olejovou lampu nebo svíce pod podepřeným květináčem, teplo pak nestoupá tak kolmo vzhůru + geotextilie + konve s vodou k akumulaci

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

12.3.2019 15:24
Ona ja lahka asi ako plastovy sacok, ja ju pouzivam napriklad na sadenice rajcat alebo papriky v skleniku
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

12.3.2019 15:41
Pridam foto rajcat Start, v sobotu prepikirovane, v prvej polovici aprili ich vysadim do sklenika, dalsie na vonkajsie pestovanie ale aj so sklenika budem vysievat v najblizsich dnoch
Obrázky:
Start F1
Start F1
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.234.214 (?)
16.3.2019 12:18
Tak som vcera vysial este dalsie Startky, Bejbino F1, Pedro F1 a nasiel som este balik "Tomaten Resi" zo zahranicia tak aj tie, Stupicke skore tento rok vynechavam, zda sa mi, ze plodia hlavne na spodnom vijane, a potom uz len par plodov
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.234.169 (?)
18.3.2019 20:26
Tak som ich prelozil pred 2 dnami do sklenika a do plastovej krabice a zvrchu zakryte netkanou textiliou, dnes bolo len 9 stupnov cez den a bez slnka, to iste zajtra. Myslite, ze im moze uskodit taka nizka teplota? Vratit ich dnu? Tam zas ale nemaju dost svetla
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.227.97 (?)
18.3.2019 14:23

Dobrý den, 

netkanou folii dávám přes obloučky z proutků vrby. Takže udělám ve skleníku ještě takový malý kryt a ani loni mi tam nic nezmrzlo. Letos jsem bohužel nasela rajčata pozdě. Budu teprve poprve přesazovat. Pan Vladimír má úžasné pařeniště.Já mám pařeniště normální a dávám papriky mezi salát k rychlení. Loni jsem poprve dala rajčata keříčková a úroda byla neskutečná. Sklidila jsem několik přepravek s šejky a roma. Hlavně pěstuji vysoká rajčata.  Protlaků mám alespoň na rok dopředu. Ale i tak jsem měla velkou radost, že se zadařilo. Letos mám Policino, Jahodo, Swet aperitiv, Start F1, Datlo, Harzfeuer, Kumato, Santa orange a keříčková Napoli a Šejk. Ještě mám naseté nějaké bezejménné z Chorvatska. Do truhlíku Vilma.Vynechala jsem stupické polní rané.  Loni jsem se zařekla, že omezím pěstování. MÁM ASI O JEDNU ODRŮDU MÉNĚ. 

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.61.59 (?)
12.3.2019 15:31

Na ředkvičky, hrách, salát a třeba i jahody se ta netkaná textilie položí a kraje se zatíží nebo jiným zoůsobem upevní. Na rajčata je jednoduché udělat takovou hrazdu nad řádkem, jako je třeba fotbalová branka, přes břevno přehodit textilii a kraje dole upevnit (vznikne tak takový stan ve tvaru áčka).

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.55.42 (?)
12.3.2019 17:09
Díky všem za informace ohledně netkane textilie. O víkendu koupim a vyzkouším na ředkvičky, rajčata zatím nemam ani vyseta a do foliaku půjdou az po zmrzlejch, takze bez tkaniny. Ještě jednou díky. P.
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

14.3.2019 15:20

Podle předpovědi by v neděli měl být pro mne den D, kdy vysadím sedmnáct sazenic keříčkových rajčat do mého hlubšího pařeniště. Má být až 15 °C, což je pro mne akorát teplota na to dělat něco na zahradě. Když je zima nebo velké vedro, tak mne to tam nebaví.

Vladimír

PS.:Ještě musím všechny sazenice pořádně zdokumentovat a nafotit.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

16.3.2019 11:50

Zdravím, Vladimíre jak jsem psala. Do země jsem dala zatím jen Stupické. Zbylé sazenice mám stále v kelímkách, ale už celodenně ve skleníku. Manžel mi na ně udělal takový mini foliovník, kterým je na noc zakrývám. Když vidím, že je kolem 0°C ještě přes to přehodím netkanku. I přes ty Stupické v zemi. Zatím se mi ale sazeničky sdají stále malé, tak nevím jestli jim trochu nepomoct Kristalonem?Co myslíte? 

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.3.2019 18:38

Aj ja mám v zemi v skleníku zatiaľ iba 2 korene Stupického, ešte hlásia tieto noci mrazivé, tak budem ďalšie dosádzať až po 21. marci, ale poctivo otužujem. Neprihnojovala by som zatiaľ tie vysadené, sadeničky potrebujú dobre zakoreniť, teraz nerastú- v tak chladných nociach, akonáhle sa oteplí tak nástup bude rýchly. 

Z výsevov 34 druhov 8. marca mi nevzišli Black Icicle(mala som len 2 semienka) Tegucigalpa a Helsing Jungction Blue-  tie zajtra ešte podsejem.

Eva T.

Obrázky:
Záhradníci otužujú rajčiny
Záhradníci otužujú rajčiny
ŠtartF1
ŠtartF1
Subarctic Plenty
Subarctic Plenty
Maglia Rosa
Maglia Rosa
GardenberryF1
GardenberryF1
Pink Passion Dwarf
Pink Passion Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Registrovanýuživatel (383) - xxx.xxx.218.212 (?)
18.3.2019 8:16

Ha, ha tak to vypadá na prvomájový kečup, nazval bych to zimní pěstování rajčat s pozdní jarní sklizní. Určitě dejte vědět kdy bude první sklizené rajče. Jinak ty rajský vypadají skvěle. laugh

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Daník (791) - xxx.xxx.186.2 (?)
18.3.2019 9:12

chápu to dobře, že ve skleníku topíte?? Nebo zimní zahrada?

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.3.2019 9:23

Evi krásné kousky. Moc chválím. Mě jdou teprve do květu. Kdy jste je vysévala?Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.3.2019 10:43

Nie, v skleníku nekúrim, rajčiny som sadila začiatkom novembra, cez zimu až doteraz som ich mala na veľkom juhozápadnom obývačkovom okne (180krát 260 cm) so širokým parapetom s prisvetľovaním od 4. jan.tak aby mali 12-14 hod. aspoň ako -tak vhodné podmienky. Tieto už zostanú v kvetináčoch, do studeného skleníka budem postupne vysádzať od 21. marca menšie priesady z februárových výsevov.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.3.2019 12:08

Janulle, myslím si, že sazenice není třeba přihnojovat. Máte je asi menší, protože jsou pěstovány při nižších teplotách. První přihnojení se obvykle doporučuje až po čtrnácti dnech od vysazení do země.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.3.2019 12:16

V návaznosti na změnu předpovědi počasí (mrazivé noci) jsem změnil termín výsadby na tento pátek. Je pro mne jednodušší přenést ráno sazenice z bytu na lodžii (8 schodů) než jednou nebo dvakrát ráno a večer jet na zahradu a zateplit pařeniště. Mám nachystáno 17 sazenic.

Vladimír

Obrázky:
Sophie´s choice
Sophie´s choice
Sarayev Gruntovyi
Sarayev Gruntovyi
Poranok
Poranok
Sasha Altai
Sasha Altai
Alka F1
Alka F1
Independence day
Independence day
Bielyi Naliv
Bielyi Naliv
0-33
0-33
Krainy Sever
Krainy Sever
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.3.2019 18:52

Vidím, Vladimíre, že zase skúšaš nejaké nové druhy, ten Bielyi Naliv vyzerá zaujímavo, zdá sa byť nižší, podobne ako Mongolskyi Karlik. Som zvedavá na vyhodnotenie.  Tak prajem veľa pestovateľských úspechov!

Eva T.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.232.119 (?)
18.3.2019 20:05

Píchněte kolem rajčat pár kolíků a netkanku přhoďte přes to pár cm nad rajčata.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.3.2019 20:15

Vladmíre máte je docela vysoké. Co s nima potom v pařeništi? Budete k nim dávat kolíky?

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

19.3.2019 0:34

Ta rajčata jsou určená do hlubokého pařeniště (výška od země ke sklu je 50 až 60 cm. Ty odrůdy co jsou na obrázcích jsou ty vyšší z těch co pěstuji. asi nejvyšší je Sasha Altai, rostlina na obrázku je cce 45 cm. Budu je sázet hlouběji než rostou cca o 7-8 cm, takže ke sklu je ještě dostatečný prostor. Přitom vesměs jsou to už rostliny, které zakončily růst hlavního stonku několika kvěrenstvími. Po výadbě tam kolíky po určitou dobu nechám, ale rostliny se rozloží na síť kterou tam výhledově nainstaluji. Rostliny už vyvazovat nebudu. Přikládám ilustrační foto z roku 2016.

Vladimír

PS.: Příští týden budu osazovat nízké pařeniště 30/40 cm. Foto těch opravdu nízkých odrůd zveřejním

Obrázky:
Podpěrná síť
Podpěrná síť
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

22.3.2019 14:48

Tak hluboké pařeniště už mám osázené. Chybí jen jedna rostlin, nybyl jsem schopen ji na zahradu dopravit. Nízké pařeniště budu osazovat v neděli, bude tam jen čtrnáct rostlin a tak tu jednu do tašek přidám (ve dvou taškách mám prostor pro šestnáct rostlin ve velkých kelímcích). Doprava je náročná, nejprve tramvají a potom trolejbusem. Za cca půl hodiny jsem na zahradě.

Vladimír

Obrázky:
Hluboké pařeniště
Hluboké pařeniště
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

23.3.2019 21:27

Obdivujem Vladimíre tvoje parenisko, ale aj to, ako sa musíš popasovať s prepravou priesad na záhradu.

Ja som dnes vysadila do skleníka 20 priesad rajčín, 4 som vysadila ešte pondelok. Zostáva mi vysadiť ešte 6 kusov. Kvetináčové som letnila vonku, bolo teplúčko. Začína sa mi vyfarbovať prvá rajčinka z Gardenberry F1.

Eva T.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

24.3.2019 7:10

Já dnes půjdu zasadit zbytek těch keříčkových rajčat (ty nižší Mongolskyi karlik, Sarayev Shtambovyi, atd. -celkem 14 sazenic). Vyjímečně mám zajištěn odvoz. Jen mám problém s tím, že když jsem chtěl ten rám nízkého pařeniště přemístit, tak se mně celý rozpadl (chtělo to čtyři ruky a já mám jen dvě). Doufám, že se mně to podaří rychle opravit. Má být hezky a bude se dobře pracovat.smiley

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

25.3.2019 5:45

Tak včera se mně opravud podařilo vysadit zbylá keříčková rajčata. Byla to vesměs ta z výsevu 1.11.2018. Nejmenší Mongolskyi karlik a Sarayev Shtambovyi jsou opravdu tak nízké, že je lze bez problému dát do pařeniště běžné výšky. Betalux už je tak na hraně, musel jsem ho o cca 5 cm zapustit hlouběji, aby jeho vrcholky byly alespoň 10 cm od skla (rezerva pro růst do 15. května). K nim jsem přidal Sibirskaja trojka, Volgogradskyi, Bielyi naliv a Independence day, které letos zkouším poprvé.

Vladimír

Obrázky:
 Mongolskyi karlik
Mongolskyi karlik
Sarayev Shtambovyi
Sarayev Shtambovyi
Betalux
Betalux
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

25.3.2019 13:50

Zdravím Vladimíre, rajčata z Vašich semínek mají vesměs všechny nasazeny květenství. Mám je stále v truhlíku. Píšete, že pokud se vytvoří květenství, růst hlavního stonku je ukončen. Pro mě to znamená, že už je vysadím do skleníku. Jen bych potřebovala znát v jakém sponu je nasadit. Nikdy jsem keříčkové rajčata nepěstovala, takže nevím jak moc se rozrostou do šířky. Díky moc Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

25.3.2019 15:41

V jedné chytré knize se píše, že keříčková rajčata s poléhavým stonkem jsou nejvýnosnější ve sponu 50 x50 nebo 62, 5 x 40. Odrůdy s nízkým pevným stonkem 50 x 20 cm, vzájemně se o sebe opírají. Ale všechno záleží na tom, jestli je budete pěstovat jen tak bez podkládání nebo máte namyšlenou nějakou podporu na které budou plody ležet. Potom je třeba přizpůsobit spon podporám a také tomu, aby se mohly sbírat plody bez poškozeí ostatních rostlin. Já v tom pařeništi šetřím hodně místem, mám tam tři řádky vzdálené od sebe po 30 cm a v řádcích jdou rostliny od sebe 45 cm, prostřední řádek je posunutý o cca 22,5 cm. Podkládám betonářskou síťovinou i když by rajčata mohly ležet i na té černé folii, ale těžko by se tam při tom minimálním sponu hedala. Nepamatuji si která semena jsem Vám poslal, ale pokud máte Sarayev Shtambovyi, tak to je právě typ s tím silnějším stonkem a velmi nízký. Ještě nižší je Mongolskyi karlik, ale jeho semena jsem Vám neposlal, protože jsem měl jen šest semen pro sebe a ještě k tomu se mně dvě sazenice zlámaly.A tak letos mám jen dvě rostliny a nesmím zapomenout si nadělat nějaká semena pro časy budoucí..Jsem rád, že už Vám to kvete. Jinak každá odrůda zakončuje jinak, některá udělá dva květy a hlavní vrchol končí, některá udělá květ, potom jeden list, zase květ, zase list a teprve po třetím květenství končí, Pochopitelně po ukončení hlavního výhonu se vyvýjí níže položené zálistky a na nich květy. Proto se keříčková rajčata nevyštipují.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mimmo (1868) - xxx.xxx.66.105 (?)
29.3.2019 7:47

V letošním roce jsem pařeniště nestavěl příliš hluboko. Proto jsem už teď u Lexanové desky (cca 50 cm). Líbilo by se mi vysázet všechno volně ven, ale je ještě brzy. Ve středu ráno jsem měl na Lexanu led, ikdyž bylo +3º C. A to mám pařeniště umístěné velmi jižně.

Obrázky:
Pařeniště s rajčaty (Rugby)
Pařeniště s rajčaty (Rugby)
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

29.3.2019 19:49

V skleníku mám už vysadené všetky rajčiny- 30 koreňov- najbližšie noci by nemalo mrznúť, tak nemusím nadokrývať, ani zapaľovať sviečky. Rozdiel teplôt vonku a v skleníku pred východom slnka je u mňa 8 stupňov, takže pokiaľ nehlásia mrazy viac ako -3 nezapaľujem sviečky. Neprenášam zatiaľ  dnu ani priesady na poličkách, určené na pestovanie vonku- tie sú ešte malé s 2-3 pravými listami. Rýchlené kvetináčové cez slnečné dni otužujem vonku, pokiaľ nefúka silný vietor a na noc prenášam dnu alebo do sklenika.

Pridávam foto mojich prvých zrelých rajčiniek pestovaných v kvetináčoch za oknom.

Eva T

Obrázky:
GardenberryF1
GardenberryF1
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

30.3.2019 19:52

Evi, gratuluju k těm zralým. Tak jsi to také do Brexitu stihlasmiley. I s předstihem. A jak to vypadá, budeme do něj mít sklizeny desítky kilo, tedy pokud k němu vůbec dojde.

Teď se soustřeďuji na balkonovník a na sadbu do zahrady. Doma mám asi 7 zralých či zrajících. První ochuitnávka proběhla 20.3. Ale musím změnit strategie. Míň je často víc.

Milan HP

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

1.4.2019 11:17

Evi nádhera a tiše závidím, mám také ve skleníku již vysazeno, sazenice jsou pěkné pevné, vetšina nakvetlých, ale stále jsou u nás velké výkyvy teplot. Přes den kolem 20°C ve skleníku i ke 30°C a v noci a nad ránem kolem 0°C. Přiznám se, že musím na noc přitápět. Nevím jak Vladimír s těmi sazeničkami venku v pařeništi? Snad dá vědět jak mu to přežívásmiley Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

1.4.2019 14:55

Myslím, že už jsem psal, mám v těch dvou pařeništích vysazeno 32 rostlin, některé kvetou, na některých je už sem tam malinké rajče, některé ještě jen malé květenství. Moc to nesleduji. myslím si že je to v pohodě. Když přijdu na zahradu a má ssebou počítač, tak si stáhnu z Dataloggeru teploty a vlhkost a na základě předpovědi počasí a nasnímaných hodnot upravím nastavení oken tak, aby to tak dva až tři dny vydrželo. Zatím nic nefotím, zajímavé to bude až někdy koncem první poloviny května (okolo toho patnáctého) Jak to v tom mém pařeništi vypadalo od pátku do pondělí viz. obrázky. Oproti loňsku se mně podařilo podstatně snížit relativní vlhkost v pařeništi- důležité pro opylování.

Vldimír

PS.. Momentálně řeším jak si zajistit dostatek vody na léto. Nevypadá to, že u nás to bude s vodou lepší.

Obrázky:
Teplota
Teplota
Vlhkost
Vlhkost
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

1.4.2019 23:58

Dobry vecer,

gratulujem vyssie komentujucim nasim top zahradkarom. Obrazky su uzasne. Situacia u mna po dovolenke v IT, ktoru sme tu medzicasom rozoberali, priazniva. Sice som bola v horore, ze rajciny splesneli, premokrila som substrat cez podmisky, ale zvladli to vsetky. Takze trochu sucha je lepsie ako prilis mokro. Klicivost som mala okolo 90-95% pri vysadeni 1, max 2 semienok z vacsiny odrod, co nevyklicilo, som dosiala a teraz mam more priesad. Kvitne asi 5 druhov, vacsinou skore dwarfy a previsle. Zelenych plodov paradajok mam 5 na Gartenperle, 2. miesto v skorosti ma Tiny Tim, 3. Vilma. Z pikyrovania som uz chora. Naschval zatial nepouzivam vacsie nadoby, inak bude z domu dzungla (pardon uz teraz je). Otuzujem planty a beham s kelimkami ako blazon, poucenie do buducna. Zahon je krasne, priam dokonale zrylovany, prerazili sme rylom zahradne trubky zavlazovania a vyrobili gejzir, Herlany boli suvix. Takze trubky prec, zakopat hlbsie nove. Zemina je naprd, ilovita. Podla Vas mam este nieco dohnojit pre majovym sadenim? Mam mlety dolomitsky vapenec, siran draselny a granulovany slepaci hnoj (ten dam az pri sadeni). Kupit mastalny hnoj Agro event zahradny kompost Agro? To maju v Hornbachu. Popola, vajecnych skrupin sme nazberali dost.Na pole sme vysypali tonu kavovej sadliny a cajovych sackov, firemne kavovary US Steelu su dobry zdroj.

P.S. pre Vladimira, z Vasich biftekov dobre vyzera Orange russian 117 a Rosa de Huesca, tak sa snad zadari. Inak k svetu je este Big mama, Amana Orange, Orange strawberry, Anna Russian, Azoychka, Black from Tula, Black Krim, German Johnson, German red strawberry, 100 pudov, pokulhava Lucid gem, Carbon a Cherokee purple                                

Uspesne pestovanie vsetkym

Katka 

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

6.4.2019 15:56

Pro zajímavost přikládám ukázku jak u nás rychlí profesionálové. Červené plody tam nejsou, ale sazenice jsou velmi silné a vysoké. Akorát k výsadbě. Cena je asi 1 euro za dva kusy.

Na trhu neprodávají jen farmáři, včelaři a školkaři. Bývají tam i rybáři s úlovky z povodí Dunaje.

Obrázky:
Prodej sazenic rajčat (BG)
Prodej sazenic rajčat (BG)
Čerství raci na trhu
Čerství raci na trhu
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Eva T. (462) - xxx.xxx.78.150 (?)
8.4.2019 21:16

Dnes mi začali dozrievať aj prvé Štartky a Sleeping Lady. Doteraz som obrala asi pol kila Maglie Rosy spolu s Gardenberry. V skleníku pekne zasadajú aj   Stupické skoré poľné.

Eva T.

Obrázky:
Letnenie vo dvore
Letnenie vo dvore
ŠtartF1
ŠtartF1
Subarctic Plenty
Subarctic Plenty
Maglia Rosa
Maglia Rosa
GardenberryF1
GardenberryF1
Pink Passion Dwarf
Pink Passion Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

JaRoj (8) - xxx.xxx.53.11 (?)
8.4.2019 22:30
Moc pěkné, každý den je uklízíte donů či jak? To oválné je Maglia? Obdivuji Vaši energi. Kde pěstujete? Jarmila
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

9.4.2019 6:07

Ak je veľký vietor a noc pod 4 stupne tak ano, som na dôchodku, tak sa to dá.smiley  E. T.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

9.4.2019 20:47

Dnešná oberačka- 16 Gardenberry F1, 8 MagliaRosa, 2 ŠtartF1, 2 Sleeping Lady. Včera som zjedla ešte ďalšie 4 GB.  

Obrázky:

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

seky (119) - xxx.xxx.121.128 (?)
9.4.2019 21:21
Úžasné paní Evo, obdivuju a tiše závidím😃.
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.151 (?)
10.4.2019 7:41

Taky bych si do něčeho takového ze své zahrady kousl. smiley Ale musím si zatím (minimálně měsíc) nechat zajít chuť.sad Prostě kdo umí ten je v pohodě, kdo neumí ten čumí.

yesyesyes           Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

10.4.2019 22:21

Evi, paráda. Klobouk dolů.

Jak je hodnotíš chuťově? Hlavně ty Gardenberry, ať vím, na co se těšitsmiley. Dneska jsem totiž snědl dvě své ministartky a byly hodně kyselé. U mne vychází chuťově nejlíp Mountain Magic.

Milan

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

12.4.2019 19:54

Gardenberry sú sladučké- menej kyselinky, ale chuť rajčinová, Maglia Rosa je kyselkavá, ale je to taká zaujímavá chuť, tak trocha citrusová- vyhovuje mi- netreba ju nechať prezrieť, aby tá kyselinka vynikla.Štartka má svoju typickú chuť, aj keď prostred leta odtrhnutá na záhone je výraznejšia, Sleeping Lady má zase trochu zemitú chuť, ako je to pri tmavých rajčinách obvyklé. Je super si teraz, keď sú mi ešte vzácne v tomto období, porovnávať ich chute.

Eva T.smiley

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

12.4.2019 23:26

Evi, je to o tom, zda "zimní" chov má či nemá smysl. Za sebe říkám, že má (a to se mi letos zas až tak nedaří). Tvoje výpověď říká to samé. Ty odrůdy od Tebe mi nevyšly tak jako Tobě. Mini Kumato mi uzrálo docela do kysela, podobně jako Startka (obě ale plná rajčatová chuť). Maglia Rosa sice nasadila na plody, ale neuzrály a teď už je díky té infekci na odpis a Sleeping Lady si dává hodně na čas - asi bojuje s nákazousad. Ukázalo se ale, že ta nepojmenovaná odrůda červených cherry je docela odolná, takže už červená (nejspíš není úplně raná). A už se červenají i rajčata v balkonovníku - nasazená už za oknem. Startky. 

Mimmo mi potvrdil, že můj plán na příští rok - tedy vlastně na léto tohoto, má naději a smysl. Takže dál hledám cestu, jak mít rajčata celý rok. Když odpočtu tu dvoutýdenní pauzu, nejsem cíli daleko. Vlastně jen rozdíl mezi 9. a 20. březnem. Jenže to už jsou "poslední a první" vlaštovky. Můj sen je mít dostatečnou zásobu - řekněme 1,5 kg měsíčně - kdykoliv k sežrání. Ale i kdyby se to nepovedlo, to hledání samo je spousta srandy (ale i dost práce). A to mne baví.

Milan

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

13.4.2019 6:32

S Minikumatom nepočítam na rýchlenie za oknom, siala som ho až koncom februára pre studený skleník a na von. Na budúcu sezónu dám určite znova GardenberryF1, Magliu Rosu aj Sleeping Lady, možno vysejem ešte takto skoro aj Mongolskyi Karlik, ten má už veľké plody z výsevu v polovici januára.Vlani ma vôbec neoslovil Betalux, tento rok zase Subarctic plenty- má 4 veľké- okolo 80-100 g plody-1 už začína červenať, ale zastavil rast a ďalej nekvitne, uvidím ešte, ako bude chutnať. 42 Days som siala až v januári, v skleníku je obsypaný kvetmi už 2 týždne, stále rozkvitajú ďalšie, ale nechce sa im zasadať na rozdiel od Stupického skorého, ktoré má už peknú násadu plodov. Možno vyskúšam na budúci rok ešte nejakú ďalšiu skorú determinantnú odrodu, vhodnú do kvetináčov.

.Pre neskorý zber a hlavne skladovanie plodov počítam pre tento rok Ramallety, Bombety a Green Bee od Vladimíra.smiley

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

12.4.2019 19:36

Ano, je to krásné. Já mám zralé plody pouze z loňské Vilmy, která stále dobře plodí. Zajímavé je, že mému kolegovi také plodí stejně stará rostlina. Na opravdické plody ve venkovním pařenošti si však musím taky počkat. Rajčata mohutní a kvetou, ale ještě neplodí.

Obrázky:
Rajčata v pařeništi zakrývaná Lexanem
Rajčata v pařeništi zakrývaná Lexanem
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

12.4.2019 20:34

Mimmo, dúfam že v Bulharsku máte teplejšie ako u nás, hlavne v noci ešte hlásia mrazy. A stále nezaprší! V skleníku rajčiny sa zatiaľ držia, niektoré kvitnú a zasadajú, zvyšné už nahadzujú púčiky. Pokusne som vysadila pred 4 dňami 1 koreň- malú rastlinku Coeur de Boeuf Bicolor von pod zrezanú 5 litrovú pet fľašu, dospodu väčšej jamy konince, na to substrát preliala vlažnou vodou a priesadku ešte obložila senom. Na noc ešte nadokrývam väčším kvetináčom. Vlani som takto skoršie vysadila 4 malé sadenice biftekov a rastlinky potom v máji mali náskok- boli lepšie prekorenené. Tento rok vyzerá byť ale apríl oveľa studenší, tak som viac koreňov neriskovala.

Eva T.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

13.4.2019 6:51

Nám po 5 týdnech hrozného sucha silně zapršelo (asi 30 mm v několika dnech). Takže bývá spíše zataženo, ráno kolem 10ºC, odpoledne do 20ºC. Žádné horko. Ale čekáme i chladnější rána okolo +5ºC. Místní zahrádkáři postupně přecházejí ze svých sazenic na sazenice z trhu. Jsou mimořádně atraktivní a velmi levné. Prodávají se ošetřené Championem.

Obrázky:
Rajčata na trhu za babku
Rajčata na trhu za babku
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

13.4.2019 19:07

Tak u nás na východní Moravě dnes teploty přes den nepřesáhly 5°C. Navíc fouká ledový vitr a sněží. Chtě nechtě celý den ve skleníku přitápím. Už aby dorazilo slibované oteplení, jinak se na elektřině nedoplatímblush Jana

Obrázky:

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

14.4.2019 23:46

Dobry vecer vsetkym,

no... mne pomaly zacinaju paradajky prerastat cez hlavu. Myslela som, ze ako zaciatocnikovi mi polovica zdochne este v januari. Vysievala som postupne od 16.12. od dwarfov, previsle, cez krickove v januari, bifteky a pasta typ cca vo februari... Hlavny vysev tyckove cherry, co je predmet mojho zaujmu, vyskusat vsetky tvary a farby 08.03. podla lunarneho kalendara. Kedze sa vsetkemu dari az, az, mam les v obyvacke. Podla kapacity mojej fyzickej a pocasia, vynasam rajciny pred dom tak 3-4x tyzdenne. Ako raz spominal Vladimir, hrozi nam s manzelom ucast v sudnej sieni, podla neho som "na hlavu". Cervenaju mi plody Gartenperle, Tiny Tim je zeleny. Dwarfy kvitnu asi vsetky. Tyckove rastu do vysky ja, jaaaj, uz im davam zaradom palicky oporne, Kosice su velmi veterne, jahody uz mam dolamane. Moj nazor, vyznam ma urychlovat dwarfy pre pracujuci lud, ale neprehnat s poctom priesad. Ked budem dochodca a moj partner to stoleruje, plus mam zahradu pri dome, nie par km mimo, da sa pestovat a mat paradajky celorocne, myslim si..., chce to ale drinu, fanatizmus, dost kumstu, ale aj intuicie a stastia. Vid Eva Tlaugh..     

Katka         

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 6:15

V pátek 19.4.19 se chystám vysadit všechny rajčata ven, co si o tom myslíte? smiley

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.151 (?)
17.4.2019 7:26

Na Velký pátek nic nesázím. Pokud máte čím zakrýt rajčata pro případ nočních přízemních mrazíků, tak to lze realizovat. Přesto zůstává určité riziko, ale to si musíte vyřešit sám, v tom Vám nikdo neporadí.

¨           Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 7:39

Určite by som ešte všetky von nesadila. Ja niečo vysadím zajtra, na Zelený štvrtok s možnosťou nadokrytia v prípade hroziacich mrazíkov. Ostatné postupne v máji.Teraz vykopem hlbšie jamku, dospodu konince, posekanú trávu príp.zvyšky buriny bez koreňov, na to substrát so zeminou, zalejem teplou vodou a do toho sadenicu. nadokryť možno zrezanou 5l petkou, príp. tunelom. V piatok je veľký sviatok, podľa ľudových obyčajov by sa vtedy nemalo hýbať so zemou a je aj spln. Skúste časť vysadiť v sobotu.

Eva T.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 8:57

Loni jsem začal 15.4., myslím, že bylo podobně, záhony jsem omotal strečkou, ale spíš jsem uškodil, protože květy zvlhli a neopýlili se.

Obrázky:
7.5.18
7.5.18
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 9:20

Mám dotaz k tomu opylování ve skleníku. Všechny sazenice jsou v plném květu, ale pořád nevidím žádný plod. S rostlinkama sem tam zatřesu, ve skleníku se větrá každý den. Je možné, že by to nestačilo? A rostliny nejsou opylené? Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 9:36

Pokud to není vlhkostí tak možná nejsou ještě dost silné a plod neuživý. Mě se neopýlili ty co se dotýkali strečky.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 12:16

Môže to byť aj odrodou, posadila som do skleníka pred vyše 3 týždňami determinantnú 42 Days, už 2 týždne je samý kvet, ale plody nerastú, pritom Mongolskyi Karlik a Stupické skoré poľné majú krásne nasadených plodov. Aké odrody máte v skleníku? Ešte môžu byť aj prehnojené dusíkom, Na dobré zakladanie plodov treba fosfor s horčíkom. Mne v skleníku zle zasadali obyčajne bifteky, tak sadím z klasiky väčšinou Štartky, Bejbina a rôzne Cherry.Rastlinkami až tak často nepotriasam.

Eva T.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 21:34

Pridávam ešte obr. zo skleníka.

Obrázky:
Stupické skoré poľné v sklenníku
Stupické skoré poľné v sklenníku
42 Days
42 Days
Mongolskiy Karlik
Mongolskiy Karlik
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.4.2019 11:12

S tím, že se mně květy v pařeništi neopylují bojuji už třetí rok. Zatím se mně podařilo snížit vzdušnou vlhkost na optimální úroveň (30-70 %), ale očekávaný výsledek se nedostavil. Asi budu muset do pařeniště nasadit nějaký ventilátorek, aby pomohl. Objednal jsem si jakýsi solární, ale česká firma mně ho přislíbila až za 2-7 týdnů, asi až jim je dodají z Číny. Dočetl jsem se také zajímavé věci, třeba že ovoce se nestanoví, dokud nebudou teploty v noci nad 11 °C po dobu nejméně dvou po sobě jdoucích nocí. Ještě letos chci odzkoušet, kolik teploty přidá rozsvícená petrolejka. Jen je škoda, že všechno budu moci ověřit zase až příští rok.Pochopitelně na rostlinách které mně vykvetly doma, jsou už plody a budu je asi tak v polovině května sklízet. Ale to pro mne není až zas tak velké vítězství.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 18:24

Dneska jsem neviděl na noc nezakrytá rajčata ani v Bulharsku v 60 m. n. m. Pokud je budete zakrývat aspoň fólií, tak už by to snad šlo.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

17.4.2019 23:06

Vysadit je všechny je příliš velké riziko. Já nejspíš zkusím vysadit "průzkumnou četu" tak 5 - 6 nejranějších rajčat a trochu je chránit igelitem. Když bude klika na počasí, budou dřív zralá. Když ne, budiž jim země lehká.

Milan HP

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

18.4.2019 18:46

Zítra nechám ve skleníku kromě oken otevřené i dveře. Má být teplo, tak bude jednak průvan a navíc se tam možná dostane i nějaká ta včela. snad se nějaké to oplylení podaří

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.153.50 (?)
19.4.2019 12:38

Dobré odpoledne. Letos mám celkem mizenou (malou)  sadbu rajčat, výsev konec března, přepichoval jsem teprve před týdnem a včera, u papriky mě opadaly spodní listy, jak jsem psal jinde. Koupil jsem v bau a postavil tunelový foliovník 3x2m se zelenou kašírovanou fólií. Myslíte si, že by sadbě přispělo přemístit ji do fóliovníku, chtěl bych časem přidat i sadbu okurek, lilků a melounů? Sadba by tam měla určitě více světla než v bytě na severní straně a hlavně kolmé světlo, otázka je teplota. Zahradu mám 30km od bydliště a určitě nebudu moci reagovat hned (větrání, zapálení svíček), dostanu se tam max. 1 v týdnu a o víkendu. Do fóliovníku bych dal menší sud s vodou, aby trochu držel teplotu. Děkuji za dooporučení.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

19.4.2019 17:33

Když ten foliák nemáte u domu, tak bych to neriskoval. Chce to každodení obsluhu, minimálně ráno a navečer. Já mám pařeniště, což je o kategorii vyšší úroveň a mám s tím letos velké problémy. Jasno, ve dne horko, v noci zima.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

19.4.2019 22:18

Nejlepší by byl skleník, který by měl otvírací celé stěny, tedy aspoň ty kratší. Kvůli opylení, snížení vlhkosti i ultrafialovému záření - to omezuje infekce. A za takových dní, jaké máme teď, jsou na tom rajčata nejlíp venkusmiley. Taky už nezavírám balkonovník a sazenice jsou venku na balkóně i přes noc.

Milan HP

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.153.50 (?)
21.4.2019 9:52

Děkuji za odpovědi. Podle chatařů ještě včera ráno tak jak celý týden byla na trávě jinovatka. Mladé listy minikiwi byly na troud. Bohužel každé ráno a večer se tam nedostanu. Zkusím to tedy jen na pár sazenicích rajských a paprik o které případně přijdu.

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

22.4.2019 20:52

Ja som v sobotu vysadila von pokusných 14 rastliniek rajčín- 6 menších pod 5l petky, zvyšné už väčšie s nasadenými kvetmi alebo pukmi, s možnosťou nadokrytia tunelom, alebo kartónmi. Dúfam, že zaprší.Noci sú stále dosť chladné. Včera som obrala 1,30 kg rajčín. Za apríl to bolo doteraz spolu asi 2,5 kg(občas som si lentak utrhla bez váženia)

Eva T

Obrázky:
Veľkonočné zátišie
Veľkonočné zátišie
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Letnenie
Letnenie
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

23.4.2019 20:01

Evi máte nádhernou úroduyes, konečně i u mě ve skleníku se začínají objevovat zelená rajčátka na rostlinách od Vladimíra. Stále ale hodně sazenic čeká na vysazení ven. Zatím mám strach i u nás jsou noci a rána studená. Navíc poslední dobou často fučí studený vítr. Ani nevím kde je všechny nasadímblush ty tyčkové možná i mezi jinou nižší zeleninu. Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

23.4.2019 22:01

Evi, to je skvělý výsledek. Mně by stačilo kilko či kilo a půl měsíčně.smiley

Těch 8 pionýrů nahoře na chalupě je zatím ponecháno na pospas rozmarům Matky Přírody. O 10 dnů dřív než loni. Tak jsem zvědav, jak to dopadne. Je dost možné, že i když přežijí, ty později vysazené je dohoní. V tom případě by to pospíchání nemělo moc cenu. Škoda, že nemám zahradu tady dole: tady jsou teploty o nejmíň 4°C vyšší. Ale sucho je tu taky.

Milan

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Eva T. (462) - xxx.xxx.59.105 (?)
13.5.2019 20:15

Po temer týždňovej neprítomnosti je v skleníku džungľa, vďaka chladnejšiemu počasiu dcéra nemusela zalievať a príliš vetrať ale vlani o takomto čase som už veselo oberala, tento rok sem tam nejaké Stupické a Štartka dozrejú zo sadeníc vysiatych ešte v novembri, ešteže mi rodia kvetináčovky, ktoré stále občas prenášam do vnútra. V apríli som obrala vyše 4 kilov, ale máj je zatiaľ veľmi studený, ani prognózy nie sú na najbližšie dni optimistické. Vonku mám 30 koreňov vysadených na Zelený štvrtok a Veľkonočnú sobotu, ktoré som pracne mminulý týždeň 2 noci nadokrývala, zvyšný čas sú vystavené tvrdým skúškam. Ale porekadlo hovorí- Studený máj- v stodole raj, tak uvidíme.

Eva T.

Obrázky:
Divočina v skleníku
Divočina v skleníku
Stupické poľné skoré
Stupické poľné skoré
ArielleF1
ArielleF1
ArielleF1vonku
ArielleF1vonku
Zlatava vonku
Zlatava vonku
Santa Orange F1 vonku
Santa Orange F1 vonku
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

13.5.2019 22:26

Ahoj Evi,

tiez som bola odcestovana 5 dni v Tatrach. Brodila som sa v hlbokom snehu cestou na Zbojnicku chatu a myslela na svoje ubohe paradajky. Pokusne som nechala vonku asi 10 kvetinacov. Okrem Dwarf shadow boxing a Maroko kričkove F2 zo semien z hypermarketu (musim konstatovat, ze F2 z hypermarketov - este Sweetelle a Primoro Lidl - su mimoriadne zdatne rastliny, ktore vzhladom a vzrastom predbiehaju originaly z kupenych semien zo sackov) chytili vsetky hnedozlte skrvny na listoch spodnych aj hornych. Rajciny, ktore ostali vnutri domu su zdrave. Povodne flaky, ktore som riesila predminuly tyzden, sa nesiria, rastliny mimo tych listov su O.K. Podla mna tieto rozne fleky su sposobene teplotnymi sokmi, spomalia ich a bude nizsi vynos, ale nezabije ich to. Fotky teraz nebudu, vraciam sa k hokejuwink   

Evi, tvoje fotky su nadhera. Si borec. Moje budu take koncom juna, snad. Santa Orange vedies cca na 4 vyhony? Alebo su to rozne tyckove odrody vedla seba dve ako pestuje pan Vimon? Z komentu na Stupice, skusim tak aj ja v crepniku, uvidime. Uvidime ako vyjde boj o priestor versus pocet sadenic...laugh   

Katka       

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

15.5.2019 5:54

Ano, Santa Orange bolo predtým v kvetináči, tak som ho nechala na 4 výhony, posadené hlbšie, prvé 2 pustia ešte korene, ďalšie sa snažím už riadne vyštipovať. Ja som bola 5 dní v Prahe-(Noc Literatury, Svět knihy...) a tam bolo ešte štvrtok pomerne sucho a teplo, až v sobotu prišla väčšia búrka..Rajčinky vonku zatiaľ vyzerajú relatívne zdravo,  troška od Veľkej Noci podrástli, dúfam, že dnes je posledný tak studený deň, vo šrvrtok chcem vysadiť väčšinu ostatných tiež na záhon.laugh

Eva T

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

15.5.2019 12:30

Tak moje rajčata ve skleníku už mají plíseň :-(To se mně ještě nestalo ani ke konci sezony, natož na úplném začátku. Mám je raději vyhodit nebo stříknout třeba kumulusem?

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

15.5.2019 13:09

Jakou plíseň máte na mysli?

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

15.5.2019 14:04

Identifikoval jsem to jako plíseň šedou.

Uvědomil jsem si, že skleník teď v tom chladném počasí není větraný (automatické otevírače) a i kdyby byl, tak venku je velká vlhkost.

Obrázky:

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

15.5.2019 15:18

Zdravím všechny na této diskuzi. Mám také obavu z plísně, která možná letos opravdu přijde brzy. Ve skleníku mám rajčata již obsypané plody a při tom největším ochlazení jsem přitápěla, tak tam snad takové riziko nehrozí, ale mám i 10 sazenic(od Vladimíra) venku, pod jednoduchou konstrukcí z vrchu lexan a po bocích netkanka. A tam nevím nevím. Teploty u nás nepřesahují ani 10°C už několik dní a navíc fučí studený vítr. Jak píše Milan, nechám to osudu a při nejhorším půjdou do kompostu. Škoda, člověk se s tím piplal už od vánocblush Jana

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

15.5.2019 15:39

Byl jsem dnes dopoledne na zahradě, ještě jsem dosadil pár rajčat (mám jich cca 120 volně na záhoně) a zasadil jsem pět baklažánů (přes ně jsem přehodil jen kousek netkané). Rajčata jsou v pohodě, i když teploty u nás se asi podstatně neliší od teplot u Vás paní Jano (teď 9 °C). Taky každý den fouká stejně jako všude silný studený vítr. Ještě teď sedím a rozmrzám. Rajčata nahoře moc nerostou, ale jejich kořenový systém sílí. Podle předpovědí to vypadá líp, nějaké teploty pod nulou nehrozí. Pesimismus není na místě.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

23.5.2019 23:32

V skleníku plieseň- Phytophthora infestans nehrozí, až neskôr, obyčajne začiatkom augusta sa často objavuje Čerň  kladospóriová.- Cladosporium fulvum- račiny ju prežijú- plody nenapáda.

Mne rajčiny teraz v skleníku prosperujú, ale vlani už o takomto čase plne rodili, tento rok zatiaľ oberám iba Stupické a Štartky vysiate v novembri a sadené do skleníka koncom marca už väčšie rastliny. Z februárových výsevov budú asi až o mesiac.Kvetináčové- Maglia rosa, Gardenberry, Pink Passion, Sleeping Lady z nov. výsevu oberám priebežne,  z januárových minulý týždeň začali dozievať Tutti Frutt F1i, ArielleF1, Ambrosia orange a gold, tento týždeň Orange Russian 117.

Eva T

Obrázky:
Orange Russian 117
Orange Russian 117
Orange Russian 117
Orange Russian 117
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

15.5.2019 15:51

Podle fotky to opravdu vypadá na nějakou plíseň- jestli je to plíseň šedá, nevím jak vypadají celé rostliny. Já jsem měl loni v pařeništi také vlhko (v noci 95 % a ve dne při oteplení to šlo na 85%) a žádnou plíseň rajčata nechytly. Jen se to projevilo na opylování.

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

16.5.2019 6:17

Tak na Zbojnickou bych to ve sněhu jistě nedal. Možná ještě v létě bych se tam vyhrabal, ale žádný přechod, jen zpět dolů na Hrebienok a možná by mne tam už museli snést.smiley

Vladimír

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

24.5.2019 21:54

Snáď už bude konečne vhodnejšie počasie pre rajčiny, dnes som oberala za oknom v obyváku Or. Russian a Tutti Frutti, vonku vo dvore v kvetináčoch Magliu Rosu(včera mi 2 plody zožrali drozdy), Primabellu a M. Karlik, v skleníku Štartky, Stupické, Sleeping Lady, Arielle, Gardenberry, Ambrosie a Pink Passion. Pridávam obrázok na porovnanie veľkosti.Najchutnejšia mi z cherry a koktejlových vychádza Tutti Frutti- má aj najvitálnejší rast. Ambrosie sú na môj vkus pomerne malé, hoci ich chuť je výrazná- ako cukry, tak aj kyselinky. Okrem toho neúnavne vyháňa vlky. Primabella rastie pomerne kompaktne, chcem ju neskôr porovnať s Bejbinom a Arancou.Za máj som zatiaľ obrala temer 5kg

Eva T

Obrázky:
Rajčinobranie
Rajčinobranie
Divočina v skleníku
Divočina v skleníku
Arctic Rose
Arctic Rose
42 Days v skleníku
42 Days v skleníku
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

25.5.2019 20:44

Evi, nelze jinak než Tě vyhlásit Pěstitelem roku. Co to sleduji, nemáš konkurenci. Smekám klobouk i s parukou a hluboce se klaním. A samozřejmě zelenám závistí. Co já bych dal byť jen za pětinu Tvé úrody. Budu muset k Tobě do učení.smiley

Blahoželám.

Milan

Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Eva T. (462) - xxx.xxx.190.153 (?)
13.6.2019 16:47

Čas rýchlenia rajčín by mal pomaly končiť. Vlani mi o takomto čase dozrievali vonku na záhone bežne okrem skorých cherry a Štartiek aj skoršie bifteky. Tento rok to tak nevyzerá, Tak sa musím spoliehať na zčínajúcu úrodu z februárových výsevov pre pestovanie v skleníku. Ešteže som tam posadila aj väčšie rastliny už s plodmi zo skorších výsevov. Za máj som z kvetináčov a skleníka obrala asi 8, 5 kg, za jún doteraz 5 kg. Super sa tan darí Štartkám, Bejbinu, Tutti Frutti, Orange Santa. V skleníku sa nepáčilo Olomouckému nízkemu - rástol príliš bujne a nezasadal, tak som pomerne veľkú rastlinu presadila drzo von - aj tam má len 3 plody a veľa nezasadajúcich kvetov, ale o tom už vo vlákne Rajčata 2019- II

Eva T.

Obrázky:
Eva Amish Stripe
Eva Amish Stripe
Eva Amisch Stripe
Eva Amisch Stripe
E. A. S.
E. A. S.
Divočina v skleníku
Divočina v skleníku
Tutti Frutti F1 v skleníku
Tutti Frutti F1 v skleníku
Aranca F1
Aranca F1
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

Eva T. (462) - xxx.xxx.134.154 (?)
9.7.2019 11:42

Tento rok gro mojej úrody rajčín zatiaľ stále pochádza zo skleníka a rýchlených a zapustených kvetináčových s odrezaným dnom v záhonoch. Z voľnej výsadby po 15. máji síce uzreje sem- tam nejaká rajčina, ale oproti minulému roku je to o viac, než mesiac neskoršie.nezvyčajne, prudké výkyvy počasia im to neuľahčujú.Rastliny vyzerajú síce zdravo, doteraz som nestriekala proti hubovým chorobám, iba wuxalom. Väčšina má krásnu násadu plodov, ale neviem, ako sa na úrode podpíšu terajšie nezvyčajne studené noci. 

Teda suma- sumárum: Doteraz som obrala za apríl 3 kg, z máj 6,5 kg, za jún 21 kg rajčín. Uvidím, aký bude zberový júl.

Eva T

Obrázky:
Výber na porovnanie
Výber na porovnanie
Lucid Gem a Sacher F1
Lucid Gem a Sacher F1
Heartbreakers Vita- kvetináčové srdiečko
Heartbreakers Vita- kvetináčové srdiečko
Připojit reakci

Rýchlenie rajčat 2019

host - xxx.xxx.227.97 (?)
9.7.2019 15:41

Dobrý den, 

inspiroval jste mě a pěstuji rajčata v pařeništi převážně keříčková. Letos jsem utrhnula Stupické polní rané v pařeništi současně s Harzfeuer ve foliáku. Mám tam Šejk, Napoli a Stupice. Současně zraje u stěny Start Fl a Policino. Kumato z obchodu mám ve skleníku, protože je pozdní, také už uzrála 2 rajčátka. Každý rok trošku obměním sortiment a pořád mě láká něco zkoušet. 

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Stekovics - spôsob pestovania rajčín 823.7.2019721
Žlutá cuketa se zeleným koncem 223.7.2019155
Je tato chilli papricka uz zrala? 222.7.2019149
Nedozrálé zelené fleky u stopky rajčat722.7.2019414
Pestovani paprik v zapustenych kvetinacich - mam zvetsit kvetinac?722.7.2019393
Co utáhne kompost2322.7.20191890
Melouny 20193321.7.20196812
Rychlé uvadání listů cukety 421.7.2019364
Kroucení - svinování spodních listů rajčat 520.7.2019540
Rajčata 2019/25720.7.201911903
Choroba rajčete 319.7.2019346
Ekonomika hnojení818.7.2019718
Rajčata - listy do ruličky 3318.7.201946519
Pěstování tykví a dýně Hokkaido 3118.7.201915631
Usychání listů rajčat 318.7.2019323
Hnednuti listu i vetvicek rajcat 1317.7.2019971
Je to cuketa? 217.7.2019183
Copak těm paprikám asi je? 6216.7.201930777
Okurek - pouze samčí květy716.7.20192033
Okurky nakládačky neplodí315.7.2019331
Praskly kminek kerickovych rajcat 715.7.2019484
Listy rajčat 1114.7.20191074
Krickove paradajky214.7.2019186
Papriky 20198013.7.201925414
Ceketa - choroba? 413.7.2019309
Roubování rajčat5213.7.201979208
Fleky na listech rajčat 312.7.2019505
Fleky na rajcatech 412.7.2019487
Okurky - nemoc, parazit? 211.7.2019435
Meloun roste, kvete, ale neplodí110.7.2019400
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II199.7.20193156
Rajče Tutti Frutti F119.7.2019613
Rýchlenie rajčat 2019 1169.7.201925439
sviluška na okurkách208.7.201917632
Rajčata ve tvaru srdce 97.7.20191306
Klasicke rajce vs cherry47.7.20191406
Keříková rajčata Vilma - černé fleky na listech 26.7.2019355
Výsev další várky hadovek poté, co první zlikvidovala plíseň46.7.2019576
Výsev Hokaido156.7.20192041
Choroby? Nebo jen počasí? 155.7.20191992
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov23.7.2019
Chov pstruhov23.7.2019
Chov pstruhov22.7.2019
Chov pstruhov22.7.2019
Rotvajler20.7.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů