Roubování rajčat



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?) 
7.2.2010 17:55, zobrazeno: 97676x

Zdravím všechny pěstitele. Zkusím otevřít téma ohledně významu roubování rajčat. Sám s tím zatím žádnou vlastní zkušenost nemám, jen jsem chvilku hledal na internetu. Někde psali o zvýšení výnosů asi o 20 procent. Na to mě napadlo, že já bych tak potřeboval v půli léta naopak výnos o několik desítek procent snížit   a na podzim by se zase hodil opak. Spíš mi připadá zajímavější význam týkající se odolnosti k chorobám. Co se týče podnoží, někde radí brambor, jinde je zase o speciálních semenech, která se dají i u nás prý koupit. Zkoušel jste to třeba někdo nebo jste někde sehnali roubovanou sazenici?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 7.2.2010 18:10

Ještě mě napadlo, co kdyby podnoží bylo divoké rajče, které má podle mých zkušeností výbornou odolnost proti plísni bramborové a vlastně bylo naposledy v říjnu-listopadu u nás jediným zdrojem rajčat. Ale kdyby to bylo tak jednoduché, to by asi dávno někdo používal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 7.2.2010 18:37
"MK-T401 (Lycospersicon esculentum) Podnož pro rajčata. Vysoká tolerance k bakteriálnímu vadnutí, fusariovému vadnutí (rasa 2) a verticiliovému vadnutí. Rezistentní k fusariovému vadnutí (rasa 1), fusárium crown rot (J-3), virusu tabákové mozaiky a háďátkům." Toliko citát. Tyto podnože má v nabídce (profi) firma SEMO. Roubují se klasickou kopulací a používají se silikonové klipy (samy po srůstu a zesílení stonku upadnou). Zkušenosti ale nemám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 27.192 (?), 7.2.2010 19:37

Aby bylo možno naroubovat na brambor rajče, je možno postupovat tak, že si vypěstujeme rostlinky ze semínek ze "zelených rajčátek", která vyrostou po odkvětu brambor. Přikájením naroubujeme na rostlinku brambory vypěstované ze semínka, rostlinku rajčete, které má být potom odolné vůči chorobám, které se zdolávají chemickými postřiky.

A ještě jsem našla jiný způsob jak vypěstovat bramborovou podnož vhodnou k naroubování rajčete a to z odkrojku brambory, který bude mít jen jen jedno očko. Rajče naroubujeme rovněž ablaktací.

Kurióní je, že kromě toho, že nám vyrostou rajčata, tak na podnoži se urodí i brambory. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 7.2.2010 19:40
.. a teď tu o Karkulce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 27.192 (?), 7.2.2010 21:11

Pane Mirku, pobavil jste mě. Stává se, že se lidé posmívají věcem, o kterých nevědí. Teprve až se dozvědí, tak se přestanou posmívat. 

Zkuste trochu zagoolovat a zjistíte to sám. Je toho na internetu celkem dost i když v českém jazyce méně. Najdete tuto informaci také ve Wikipedii, ale i na stránkách některých velmi známých zahradnických prodejců.

Ale nic si z toho nedělejte, ještě dnes ráno jsem o tom také neměla ani potuchy. Hledala jsem informace o roubování hlavně melounů a okurek a to roubování rajčete na bramboru mě také velmi překvapilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 7.2.2010 21:34
Roubování rajčete na bramboru - dobře (nahrejte prosím nějaký odkaz), ale aby to rodilo nahoře i dole???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 27.192 (?), 7.2.2010 21:56

Tak třeba ta wikipedie

V části "Kuriozity" se dočtete o dvojím užitku. Ovšem daleko více podrobností je i jinde, hlavně pokud jde o přikájení těchto dvou rostlin. Zadejte si do vyhledávače na google.com text "roubování rajčat na bramboru".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 7.2.2010 22:25
V části "Kuriozity" jsem se dočetl o dvojím užitku. Nic víc, nic míň. Gůgl na mne vybafl - Nebyly nalezeny žádné výsledky pro "roubování rajčat na bramboru". Nejlepší co bylo tak "naroubované" rajčata s brambory v polívce nebo zapečené v troubě. Nezlobte se...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 27.192 (?), 7.2.2010 23:47

No to jsem si tím příspěvkem do diskuse dala, pane Mirku.  Těch odkazů je taková spousta a když bych vám je i chtěla znovu všechny vyhledat, tak bych z toho měla dneska "noční". Nacházela jsem je náhodou při hledání něčeho jiného. Dám aspoň ještě dva zde a zde.

v části "Botanický popis". Jedná se o strojový překlad. Jinak lze najít probírání roubování rajčat na bramboru ve spoustě diskuzí, jak jsem také náhodou zjistila. Pro některé diskutující to vůbec není žádná novinka, pro některé ano. Lze najít i diplomové práce studentů, kteří se tímto zabývali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika