Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
14.12.2018 23:23

14.12.18 Stále si pochutnávám na rajčatech sklizených v říjnu a listopadu. Dozrávají v nízké teplotě ve spíži s pootevřeným oknem (11 - 12°C) a i teď jsou nesrovnatelně chutnější než koupená. Některá jsou stále zelená, takže doufám, že budou k snědku někdy v lednu (můj tajný sen je, že vydrží až do února). Téměř nepochybně budu s bramborovým salátem jíst i salát rajčatový. Malinko přislazený, ale svůj.smiley

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11   
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 18.11.2018 17:54

18.11.18 Tak je odtroubeno – konec venkovní rajčatové sezóny. Ve čtvrtek a včera jsem ještě posbíral 1,7 kg, ale to už je opravdu labutí píseň a možná, že jsou poškozená mrazem. Není sice nic vidět, ale to může být klamné.
Takže konečná statistika:
Celkový výnos z 57 rostlin (z toho 4 keříčkové mini) = 232,040 kg včetně zelených na dozrání uvnitř. Nejsou do toho započítaná rajčata na dvou keřích, které byly uloženy ke zrání vcelku. Odhadem tak 1,5 – 2 kg.
Ztráty suchou hnilobou či praskáním = 11,224 kg
Mountain Magic, porovnání výnosů různých typů rostlin:
Mateř (setá 7.1.18) = 6,223 kg
Řízek 1 = 3,127 kg
Řízek 2 = 2,642 kg
Semenáček 1 = 5,197 kg
Semenáček 2 = 3,427 kg
Semenáčky i řízky byly vedle sebe, ale na různých stanovištích a mateř byla samostatně také jinde. Proto jsou ta čísla jen orientační: mohly mít různé půdní podmínky. Zvlášť řízky, které rostly blízko višně. Zalévání a sluneční svit ale byly velmi podobné u všech.

V chalupě dozrává k dnešnímu dni ještě tak 15 kg. Ztráty odpadem jsou kolem 25 – 30%. Mountain Magiky ne víc než 15%. Chuťové ztráty u těchto rajčat se značně liší podle odrůdy. Nejhůře kvalitativně na tom jsou Bonset, Money Maker a Vitador. Jejich chuť poklesla někam mezi 2 a 3 na stupnici 0 – 10. Naopak nejlépe chutnají Startky a Stupice, stále ještě tak kolem 6. Mountain Magic kolísá k mému rozčarování někde kolem 4. Je to pravděpodobně proto, že má také geny dlouhé skladovatelnosti (LSL).
Nejplodnější se mi zdála (bylo už nad mé síly to vážit) velmi brzo vysetá Startka, která rostla na 2 fazochy a celkově měla kolem 20 vijanů. Z čehož vyvozuji, že setí v březnu je příliš pozdní, tedy pokud jde o výnos. Řízky mají oproti semenáčkům výhodu v tom, že rychleji kvetou i plodí. Nevýhodou je, že mají vijany příliš nízko od země a je nutno je podepírat.

U těch cca 30 rostlin na balkónech jsem úrodu od začátku nevážil. Odhaduji ji něco mezi 50 a 60 kily. Rozhodně podstatně menší výnos na rostlinu než na zahradě (i přes výškový rozdíl 400m), což je dáno omezeným množstvím výživy v 12-litrových květináčích.

Ani na jednom místě nebyla použita postřiková chemie, pouze umělé hnojení v zálivce. Ale letošní rok byl naprosto výjimečný. Ten příští už skoro jistě tak příznivý nebude. Pak se teprve uvidí, zda to jde i bez postřiků.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 14.12.2018 23:23

14.12.18 Stále si pochutnávám na rajčatech sklizených v říjnu a listopadu. Dozrávají v nízké teplotě ve spíži s pootevřeným oknem (11 - 12°C) a i teď jsou nesrovnatelně chutnější než koupená. Některá jsou stále zelená, takže doufám, že budou k snědku někdy v lednu (můj tajný sen je, že vydrží až do února). Téměř nepochybně budu s bramborovým salátem jíst i salát rajčatový. Malinko přislazený, ale svůj.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.12.2018 17:43

24.12.18 Salát z vlastních rajčat k obědovému kubovi chutnal dobře. Mnohem líp než z kupovaných. Přisladil jsem 4 g cukru. A stále není s rajčaty konec: zbývají tak 3 kila. Večer si ho k rybě a brsalu asi nedám. To spíš flaštičku vínawink.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 16.1.2019 22:55

16.1.2019 Stále ještě pojídám rajčata z loňské sezóny a stále jsou daleko chutnější než ta běžná ze supermarketu. Zbývá jich tak kolem 2 kil. Je to až neuvěřitelné, že některá ještě úplně nedozrála. Vím ale, že takhle dlouho vydrží pouze pokud jsou naprosto zdravá, což se nejspíš letos nepoštěstí. Vypadá to na mokrý roksad. Nejlíp si vede Vilma: sice jich nebylo moc, ale nezkazilo se ani jedno. Mountain Magik také sice drží, ale postupem času se procento odpadu dost zvýšilo, odhadem až na 30 - 40%. Kumato zraje s malými ztrátami, ale těch jsem měl jen několik. Na dně tabulky se pak nalézá Maglia Rosa: z cca kila otrhaných za zelena dozrálo bez vady tak 100g. Je to pochopitelné: rychle rostoucí rostlina i plody se také rychle kazí. Ostatní odrůdy - Start, Stupice, Vitador, Money Maker, Crimson Crush, Balkonzauber, Sleeping Lady se pohybují okolo těch 25 - 30% ztrátovosti. A Bonset totálně ztrácí rajčatovou chuť, i když dozrává slušně. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.2.2019 13:20

1.2.19 Včera jsem zahájil novou zahradní sezónu vysetím 5 semínek Kumata. Už na sazenice, které přijdou rovnou ven. Ten dřívější termín je proto, že mají DTM 80, tedy jsou pozdní. Někde výš jsem napsal, že je vyřazuji, ale změnil jsem názor po tom, co jsem zjistil, že velmi dobře a dlouho dozrávají po ukončení sklizně a že jsou i pak velmi chutná. Mám je ještě teď a v porovnání s ostatními neztratily téměř nic na své chuti. Celkově mi zbývá ještě tak kolem kila hlavně Mountain Magiku, ale i pár dalších odrůd: šetřím si je. Z toho, co už pěstuju doma půjdou ven některé mateře a řízky, hlavně MM. Ostatní odrůdy hodlám vysít kolem 15.2., tedy dřív než je obvyklé, protože zase sázím na brzkou úrodu i v té nadmořské výšce (570 m.n.m.). S náročnější přepravou počítám a kalkuluji i s nějakými ztrátami. Odrůdy: Start, Stupice, Crimson Crush, Mountain Magic, Kumato, Tornádo, a pokusně i Huevos de Toro (Býčí koule). Vyřadil jsem Vitadory a Bonsety: kdyby měl někdo zájem o semínka těchto dvou, rád se jich zbavím. Malá cherry a keříčková zůstanou dole na balkóně. Jedině kdyby přebývaly, půjde pár keřů nahoru. Keříčková, jak jsem zjistil, musí mít separátní záhon.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.2.2019 22:53

11.2.19 Z 5 Kumat vyšla 4 a ze 7 Huevos de Toro, vysetých 3.2. vyklíčily všechny. Vše v dešťové/sněhové vodě na buničině. Po přepikýrování půjdou na východní okno v chodbě do teploty kolem 13°C. Bez přisvětlení a možná i bez odražeče. Není potřeba je rozmazlovat a nutit k rychlému růstu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 17.2.2019 23:05

17.2.19 Příprava na venkovní sezónu už je v plném proudu. Včera jsem vysel hlavní peleton: 12 Startek, 10 Stupických polních, 10 Tornád, 10 Crimson Crush a pokusně i 5 Gallantů. K nim přijdou již rostoucí Kumata, Huevos de Toro a mateře a řízky Mountain Magic. Po delším váhání jsem dnes přidal další pokusné odrůdy: 4 Tomato Berry, 3 Heartbreaker‘s Vita (od Seky, čímžto děkuji), 4 Mickey Mouse (rovněž od Seky) a 3 Mandat (dtto). Cherry a keříčkové HV budou mít vlastní záhon a případně je bude možné přikrýt. K dispozici ale mám jen 60 pozic, takže něco bude nutné rozdat. Počítám i se ztrátami. Problémy s místem řeším za pochodu (lze i rozšířit záhony, ale to bych nerad). Zase ta moje nenažraná zvědavost.indecision
Přepikýroval jsem Huevos, jedno z nich se ale nedokázalo zbavit helmičky. Také jsem ho šoupl do substrátu a dám mu šanci, ale pokud se nezadaří, půjde. Na rozdíl od loňska, kdy jsem zachoval všechno, letos nepodarky s klidem v duši odepisuju. Prostě není místo.sad
Ke snídani jsem si dal 5 malých rajčátek a 1 větší Kumato z loňska. Kumato se stále tvářilo nezrale, ale když jsem ho rozřízl, bylo uvnitř krásně červené. Chuť tak kolem 4 (stupnice 0 – 10), což je na 17. únor docela dobrý výsledek. Ještě stále tam takových 50 rajčat, vesměs ale mrňavých.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 22.2.2019 0:08

22.2.19 Tak ve středu mne po dlouhé době navštívil vnouček (2,5). A náramně si pochutnal na loňských rajčatech. Jako celá rodina je na ně ujetej. Už jenom tenhle zážitek ospravedlňuje tu všechnu práci (i zábavu). Letošní zatím nelze nabízet.blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.3.2019 16:12

9.3.19 Dnes jsem dojedl poslední slušná rajčata z loňské sezóny, sklizená v listopadu. Sice žádné gurmánské hody, ale s trochou cukru, olivovým olejem a vymačkaným citrónem naprosto bez závad. Mám tam sice ještě nějaká zbylá, ale ta už opravdu nevypadají moc pěkně, tak je asi vyhodím. Musím tedy přepnout na letošní zdroje, ale nebude to plynulý přechod, jak jsem plánoval. Zatím mám totiž jen zelená.sad

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika