Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
29.9.2018 7:57

Měl bych uvést víc detailů. Těch přes 200kg je z 57 rostlin, z toho 4 keříčkové s cherry rajčátky. Na ploše přes 20 čtverečních metrů (nikdy jsem to neměřil - místa mám dostatek), takže moje rajčata, na rozdíl od Ružových, mohou i tancovat, kdyby se jim zachtělo. V tom čísle jsou už zahrnuty i ty nezralé, uložené v chalupě na dojití. Sklizených zralých bylo tak 160kg. Vedle toho je tak 10 - 12kg odpadu, způsobeném suchou hnilobou, případně popraskáním s následnou hnilobou. Ty zahrnuty pochopitelně nejsou. Rovněž nejsou zahrnuta rajčata z balkónů, tam si vůbec statistiku nevedu.

Letošní rok byl opravdu výjimečný. Nepočítám s tím, že by se opakoval, ale i tak hodlám snížit počet rostlin na nějakých 30. Jenže plán je jedna věc, realita potom druhá. Chci vyzkoušet i nějaké jiné odrůdy, takže se uvidí.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 29.9.2018 1:57

Jedna pani povídala, s tím vaším pěstováním tak akorát 200kg rajčat v akci v Kauflandu. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 140.120 (?), 29.9.2018 7:17

A proč ne? Možná se mu podařilo na 8,5 m2 namačkat 200 rajčat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 29.9.2018 7:57

Měl bych uvést víc detailů. Těch přes 200kg je z 57 rostlin, z toho 4 keříčkové s cherry rajčátky. Na ploše přes 20 čtverečních metrů (nikdy jsem to neměřil - místa mám dostatek), takže moje rajčata, na rozdíl od Ružových, mohou i tancovat, kdyby se jim zachtělo. V tom čísle jsou už zahrnuty i ty nezralé, uložené v chalupě na dojití. Sklizených zralých bylo tak 160kg. Vedle toho je tak 10 - 12kg odpadu, způsobeném suchou hnilobou, případně popraskáním s následnou hnilobou. Ty zahrnuty pochopitelně nejsou. Rovněž nejsou zahrnuta rajčata z balkónů, tam si vůbec statistiku nevedu.

Letošní rok byl opravdu výjimečný. Nepočítám s tím, že by se opakoval, ale i tak hodlám snížit počet rostlin na nějakých 30. Jenže plán je jedna věc, realita potom druhá. Chci vyzkoušet i nějaké jiné odrůdy, takže se uvidí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 3.10.2018 22:58

3.10.18 K setí ještě nedošlo, ale tento týden to musím stihnout. Začal školní rok, tak mi přibývá učení kosmickou rychlostí.
Dobrá zpráva je, že na chalupě rostliny nejeví sebemenší známku pomrznutí a plody stále rostou a pár jich i začervenalo. Dokonce i teplomilné papriky ještě vegetují a plody pomalounku rostou. Předpovědi počasí jsou příznivé, takže snad to ještě nějaký čásek vydrží. Otrhal jsem dalších 10kg zelených rajčat a dal je do krabic. Ty dříve sklizené zrají velmi slušně, nehnijí a uzrálé mají stále letní chuť.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.10.2018 8:11

11.10.18 V sobotu 6.10. jsem vysel 4 odrůdy (Vilma, Sleeping Lady, Maglia Rosa, Minikumato) po čtyřech semínkách a v pondělí 8.10. jsem přidal i 5 Stupických. Jsou určeny do balkonovníku a bytu na růst přes zimu s umělým LED přisvětlováním. Spolu s 20 řízky, které mají už i malinké plody, by měly mít rajčata v prosinci, lednu a únoru. Uvidíme. Všechna 4 Minikumata už vystrkují klíčky, z čehož soudím, že jsou velmi raná.
Venkovní sezóna je i nadále otevřená, rajčata stále pomalu rostou – plody i rostliny – přestože listy schnou ve velkém. A předpověď počasí stále hlásí slušné teploty. Ještě zalévám, i když mnohem sporadičtěji. Na balkóně mi nadělal trochu paseky vítr, ale i na nalomených vijanech rajčata dozrávají.
Celková sklizeň ze zahrady (57 rostlin, z toho 4 cherry) se vyšplhala na něco mezi 220 a 230kg. Tedy včetně otrhaných zelených, která dozrávají v chalupě, na můj vkus trochu příliš rychle – do prosince je daleko.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 16.10.2018 23:55

16.10.18 Všech 5 Stupických, všechny 4 Minikumata, 3 Maglia Rosy, 3 Sleeping Ladies a jen 2 Vilmy (4 semínka od každé odrůdy kromě Stupic) už vyrašily. Zvolil jsem klasickou metodu přesazování – jednak si myslím, že to rostlinám prospívá a druhak tak můžu pozměnit složení půdy. Půjdou rovnou do růstového substrátu smíšeného se zahradní půdou, pískem, vaječnými skořápkami, popelem i mletým dolomitským vápencem. To by bylo, aby si ten vápník odněkud nevybraly. Uvidíme, jak si povedou. Zatím jsou světelné podmínky stále slušné, přisvětlovat začnu tak počátkem listopadu. Předpokládám, že takhle brzký výsev dovolí vytvoření bytelného kořenového systému ještě před příchodem nejtmavšího období roku – prosinec, leden.

Řízky Mountain Magiku a dvou Startek si vedou na chodbě dobře (nižší teplota), jenže už z nich většina má malé plody, což je vysiluje. Co nevidět budu muset začít přihnojovat. Řízky, které už plody měly v době výsadby – a já je neodstranil - si vedou spíš hůř, takže jsem jim o víkendu přidal dvojníky bez plodů (ale s květy).

Balkonovník ještě není volný, protože v něm mám stále ještě plodící rostliny. Proto ta chodba. V bytě je příliš teplo – 22°C.

Na zahradě to vypadá stále stejně: nic neusychá, nehyne. Květů jako máku, plody se pomalu ale jistě vyvíjejí. Mírně zalévám. Postupně je otrhávám v zeleném stavu na dozrání uvnitř – mráz může přijít každým dnem.

 

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 30.10.2018 15:11

30.10.18 Stupické a Minikumata už jsou v kelímcích od 25.10., ostatní ještě čekají na výsadbu. Objevila se ještě jedna Vilma, celkem tedy také 3. Odchýlil jsem se od svého plánu a zasadil je do německého výsevového substrátu. Už mají viditelné pravé lístky. Je tu jeden malý problém: podle tvaru děložních listů se mi zdá, že v pytlíku se Stupickými od Sema byla jiná odrůda, ale možná se mýlím. Pro jistotu jsem dnes tedy ještě vysadil 4 řízky z rostlin na balkóně, sice pozdě, ale jistota je jistota.

Celkový stav řízků je tedy 22 Mountain Magiků, 2 Startky a 4 Stupické (ale u těch se teprve ukáže, zda se chytí).

7 MM a 2 Startky už jsou v bytě s odražeči i umělým osvětlením (2 LED čm růstové žárovky 54W ve výšce 70cm nad rostlinami). Dnes ho poprvé rozsvítím tak na 2 až 3 hodiny navečer. Ostatní řízky trpělivě čekají, až se uvolní balkonovník, kde mám stále letošní generaci i s plody – je mi líto je likvidovat, protože ještě postupně zrají. Řízky jsou v chodbě při nižší teplotě, takže rostou pomaleji. Snažím se o postupný vývoj. Startka i 5 MM už mají plody (Start 2,5 cm v průměru), dnes zasazeným Stupickým jsem uřezal i květy, aby se lépe uchytily.

Na chalupě rajčata stále žijí. Kontroloval jsem je včera odpoledne a mrazivou noc na pondělí (Milešovka -2°C) přežily bez úhony. 

 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 30.10.2018 23:50

Dobry den, poprosim Vas o informaciu ohladom Minikumata? Neviem ho najst na zahranicnych weboch. Nasla som Kumato cherry a Kumato Yummi. To je to iste? Vdaka

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 31.10.2018 6:54

Katko, obávám se, že Vám nemůžu spolehlivě odpovědět. Semínka jsem dostal od Evy T. ze Slovenska už pod tímto názvem, tedy Minikumato, a pěstuju je poprvé. Předpokládám, že to jsou Kumato Cherry, ale Yummi by to také mohlo být. Zkuste obojí a myslím, že neprohloupíte. Eva T. je velmi zkušený pěstitel a pečlivě vybírá odrůdy.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 31.10.2018 21:00

Myslím, že jsem je viděl v globálním marketu za nehorázný peníze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika