Rajčata tolerantní k plísni bramborové



ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 192.118 (?)
5.9.2012 11:11

Připojuji se k Vašemu hodnocení s tím rozdílem, že u mne řádila plíseň ve velkém a většinu rostlin jsem už musel zlikvidovat. Mám odrůdy Philova, Phantasia, Sportivo a Torino. Bohužel jsem se spoléhal na odolnost a neprovedl jsem postřik Acrobatem. Teprve s prvními příznaky plísně jsem stříkal Ortivou, ale to už bylo pozdě. Na druhou stranu je nutno napsat, že zde bylo letos extrémně nepříznivé počasí. Za celý červenec bylo jen pár dní bez deště a s vysokou vlhkostí. Protože mám jílovitou půdu, mohl jsem k rajčatům pouze v holinkách, za celý měsíc záhon nevyschnul. A teď k odrůdám. Částečně tolerantní je pouze odrůda Philova. Tuto odrůdu ještě mám, pouze jsem otrhal napadené listy, stonek ani plody napadeny nebyly. Odrůdy Phantsia, Sportivo a Torino dopadly naprosto stejně-špatně. Napadeny byly nejen listy, ale i stonky a plody. Většinu rostlin jsem už zlikvidoval. Co se týká chuti, je to velice subjektivní. Mladší dcera preferuje Philovu, já mám nejradši Torino a starší dcera Phantasii. Vše co jsem napsal o napadení plísní se týká rajčat pěstovaných na záhoně venku! Rajčata pěstovaná ve fóliáku nebo v kýblech pod střechou bez ohledu na odrůdu napadená plísní nebyla. Zkusím vložit fotku ze začátku srpna.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 4.9.2012 7:27

Postupně to dávám dohromady, ještě čekám co nejdéle vydrží na keři bez zjevných anomálií. Je to ale celkem složité protože mnoho odrůd které vloni byly celkem ó-ká, tak letos prach a bída. Co mohu zatím konstatovat se týká černých odrůd, příští rok již jen Kumato.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 4.9.2012 7:54

ja z cernych Black Cherry-velka plodnost, dobra chut, praskani minimalni, velka vyrovnanost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 192.118 (?), 5.9.2012 11:11

Připojuji se k Vašemu hodnocení s tím rozdílem, že u mne řádila plíseň ve velkém a většinu rostlin jsem už musel zlikvidovat. Mám odrůdy Philova, Phantasia, Sportivo a Torino. Bohužel jsem se spoléhal na odolnost a neprovedl jsem postřik Acrobatem. Teprve s prvními příznaky plísně jsem stříkal Ortivou, ale to už bylo pozdě. Na druhou stranu je nutno napsat, že zde bylo letos extrémně nepříznivé počasí. Za celý červenec bylo jen pár dní bez deště a s vysokou vlhkostí. Protože mám jílovitou půdu, mohl jsem k rajčatům pouze v holinkách, za celý měsíc záhon nevyschnul. A teď k odrůdám. Částečně tolerantní je pouze odrůda Philova. Tuto odrůdu ještě mám, pouze jsem otrhal napadené listy, stonek ani plody napadeny nebyly. Odrůdy Phantsia, Sportivo a Torino dopadly naprosto stejně-špatně. Napadeny byly nejen listy, ale i stonky a plody. Většinu rostlin jsem už zlikvidoval. Co se týká chuti, je to velice subjektivní. Mladší dcera preferuje Philovu, já mám nejradši Torino a starší dcera Phantasii. Vše co jsem napsal o napadení plísní se týká rajčat pěstovaných na záhoně venku! Rajčata pěstovaná ve fóliáku nebo v kýblech pod střechou bez ohledu na odrůdu napadená plísní nebyla. Zkusím vložit fotku ze začátku srpna.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.9.2012 17:05

I přes očekávaný odpor, s kterým se můj příspěvek setká, musím ještě po chvále protáhlejších plodů Orkáda napsat, že jsem letos po konzultaci s odborníkem na chemii v sekci ovocné stromy, použil dva postřiky, dva roky prošlé Ortivy a z výsledkem jsem spokojen. Samozřejmě v porovnání s neošetřenými stromky. Jen chci podotknout, že není třeba hned všechno vyhazovat. Touto Ortivou jsem ošetřoval preventivně před příchodem plísně koncem června a v červenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 5.9.2012 17:12

A k Vám plíseň přišla?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.9.2012 17:18

Mám tady občasné minimální příznaky na ošetřeném porostu. Neošetřený porost (2 stromky) jsou prakticky kapud.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 9.9.2012 8:41

To Petr - já mám většinu rostlin kaput ale plíseň to není, přesněji řečeno, je to vše možné jen ne plíseň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 8.9.2012 18:19

Budete asi jediný, kdo letos pěstoval údajně tolerantní odrůdy fy Kiepenkerl a potkal se s plísní bramborovou. Rozdíl mezi odrůdou Philova a ostatními dvěma odrůdami je zajímavý, ale je asi logicky vysvětlitelný.Cherry rajčata jsou asi vnímavější ke křížení s původními rajčaty, která jsou malá, mají výraznou chuť a některá jsou i odolná k plísni- často se hybridy od nich ani moc neliší. Díky za Vaše poznatky, které jsou pro mne inspirativní- v žádném případě nebudu zkoušet Phantasii ani Sportivo. U Philovy asi ještě příští rok zůstanu, protože mně opravdu chutná.

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 8.9.2012 21:05

Philovy jsem letos rozpěstovala z jednoho semínka asi 12 rostlin, většinu jsem rozdala, s plísní se u nikoho nesetkala, takže odolnost nelze hodnotit,  pokus pokračuje, plíseń může ještě přijít. Tato cherry rajčátka všem chutnají a chtějí je pro příští rok, někteří si z nich chtějí nechat semínka, což jim vzhledem k F1 původu vymlouvám. Sportivo a Phantasii odesílám do věčných lovišť, dále s nimi nepočítám.

Pro pana Mr. Big doporučuji zakoupit za nakřesťanské peníze další sáček semen, začít koncem ledna a pěstováním a rozpěstovat potřebný počet sazenic z jednoho až dvou semínek, další máte na další roky. Nedoporučuji přechovávat přes zimu, přijde mi to daleko pracnejší a určitě to nestojí za 25 Kč (dle mne).     Zdraví J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 9.9.2012 18:20

Paní Jiřino, o peníze v tomto případě vůbec nejde. Tato rajčata budu příští rok jistě pěstovat, protože mně enormě chutnají. Mám dvě možnosti:

Plán A: vypěstovat teď na podzim ze zálistků nějaké rostlinky a pěstovat je přes zimu. V každém případě budu nějaká rajčata v zimním období pěstovat, tak proč by mezi nimi neměla být i Philova. Myslím si, že to bude pro mne zábava s tvůrčími prvky, času na to mám dost. A když neuspěji, následuje

Plán B: nákup semen, výsev dvou, a namnožení -cca deset až patnáct rostlin.

Jinak ještě dodatečně Vám děkuji, za Vámi zveřejněnou metodu množení a záchrany rostlin rajčat, kterou s úspěchem používám. S pozdravem

             Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika