Rajčata po přesazení - postižení listů



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 59.105 (?)
1.6.2019 16:16

Súhlasím, mne sa to vlani stalo s priesadami, ktoré som preniesla ešte v kelímkoch z o západného okna jedno slnečné ráno do skleníka a listy do večera zbeleli, tak odvtedy si dávam na to bacha. Tento rok mi takto zreagovali iba 2 rastlinky vysadené von, boli na východnom okne pomerne veľké, už sa spamätali, zaujímavé je že iné sorty z toho istého okna v ten istý čas na to isté miesto boli odolnejšie ana listoch sa im to neprejavilo.

     Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 181.178 (?), 30.5.2019 21:16, zobrazeno: 10384x

Zdravím, rajčata předpěstována ze semínek za oknem, různé odrůdy, před 14 dny vysazena ven do samozavlažovacích truhlíků. Na jedné odrůdě (mnohem více než na ostatních) jsou listy poškozené (viz foto). Domníval jsem se, že by mohlo jít o spálení sluncem, šok po přesazení, popřípadě přehnojenost, avšak prosím o radu zkušenějších a hlavně o terapii-jestli ihned postříkat fungicidním přípravkem nebo přímo postižené rostliny odstranit, aby nebyly zasaženy zdravější. Nechce se mně věřit, že by se takhle brzo jednalo o plíseň bramborovou nebo septoriovou skvrnitost. Na balkoně k nim pěstuji ještě lilek, cukety a papriky.

Velice děkuji za rady a komentáře.

Petr

detail listu
detail listu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 181.178 (?), 30.5.2019 21:20

3

jiná odrůda zdravá
jiná odrůda zdravá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 181.178 (?), 30.5.2019 21:22

2

Celé rajče
Celé rajče
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 251.248 (?), 31.5.2019 6:38

Asi by bylo nejlepší šokovaná rajčata trpící chladem ihned po postřiku zlikvidovat!

A teď vážně, nechte je být na pokoji a alespoň tři neděle na ně nesahejte. Jen je přiměřeně zalévejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 181.178 (?), 31.5.2019 7:08

Děkuji, takže dle Vás se jedná o šok na chlad a ne žádnou chorobu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.31 (?), 31.5.2019 11:02

Nehnojte, nestříkejte, udržujte přiměřeně vlhký substrát, rajčata rychle zregenerují. Potřebují slunce, teplo a klid před nenechavými pěstiteli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.6.2019 0:38

Já to vidím tak, že základní problém sazenic vypěstovaných za oknem je ultrafialové záření, které běžné sklo propouští v minimální míře. Dál pak funguje teplota, ve které sazenice vyrůstaly. Pokud byla vyšší než 20°C (ale to je jen odhad), jejich tkáně rostly příliš rychle a jsou "řídké". Takže náchylné na popálení na přímém slunečním světle. K odstranění či zmírnění tohoto problému slouží "otužování" na sluníčku, kdykoliv to počasí dovoluje. Podle toho, co jsem vypozoroval, není to až tak kvůli chladu či rozdílu teplot mezi dnem a nocí (pokud noční teploty nejsou blízko bodu mrazu, osobně odhaduji pod 4°C)., ale především kvůli UV záření.

Ne, rozhodně je ničím nestříkejte, postižené rostliny neodstraňujte (což ovšem neplatí o postižených listech - ty vážně poškozené jsou rostlině stejně nanic). Hnojení či nehnojení pak závisí na složení a množství půdy, ve které je pěstujete. Pokud je to růstový substrát, i třeba ve směsi s hlínou, tak ten běžně má živiny na 6 týdnů. Takže je nechte dobře zakořenit, řekl bych tak dalších 14 dní, a pak je pohnojte. Čím nejlíp ještě nevím: zkouším varianty. Ale rozhodně nic nepokazíte Kristalonem v zálivce podle návodu. Protože také pěstuju rajčata v nádobách, snažím se najít optimální množství růstové směsi na jednu rostlinu. Prozatím jsem došel k závěru, že 6 - 8 litrů je dostatečných pro keříčkové nebo trpasličí rajče, klasická tyčková pak prosperují v 12 - 15 litrech. Přirozeně čím víc, tím líp - to záleží na možnostech. Ovšem objem není tak kritický: je to o vyplavování živin (jsou na dešti?) a hnojení. A není radno podcenit stopové prvky.

Dá se říct, že pěstuju rajčata podle zásady "nech Matku Přírodu dělat, co umí". Rajčata mají svoji přirozenou odolnost vůči jak podmínkám, tak chorobám. Omezenou, ale mají, a to i přesto, že moderní odrůdy jsou dost přešlechtěné. Sahat po chemii při sebemenší odchylce od "dokonalé rostliny" mi připadá dost často zbytečné, zvlášť pokud nám není tak úplně jasno, co vlastně problém způsobuje (ty příznaky jsou si hrozně podobné). A chemie ani není zdaleka všemocná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 1.6.2019 9:13

Já bych s tím UV vlivem docela souhlasil. Nestává se, že by listy byly poškozené když přesazuju do skleníku. Při sázení ven se to stává, i kkyž rostliny přikryju netexem. Ale za chvilku ta pravá plíseň opravdu vypukne, je červen a u nás už brambory řádkujou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 186.123 (?), 1.6.2019 13:03

Jenom pro upřesnění nejde o UV, ale o intenzitu světla interiér/exteriér, UV světlo rostliny potřebují viz zelenina ze skleníku a ze záhonu. Fotosynzhéza začíná v UV, najděte si graf absorbce světla. Od škodlivého UV nás všechny chrání atmosféra, někdy. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 59.105 (?), 1.6.2019 16:16

Súhlasím, mne sa to vlani stalo s priesadami, ktoré som preniesla ešte v kelímkoch z o západného okna jedno slnečné ráno do skleníka a listy do večera zbeleli, tak odvtedy si dávam na to bacha. Tento rok mi takto zreagovali iba 2 rastlinky vysadené von, boli na východnom okne pomerne veľké, už sa spamätali, zaujímavé je že iné sorty z toho istého okna v ten istý čas na to isté miesto boli odolnejšie ana listoch sa im to neprejavilo.

     Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika