Rajčata 2024



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
22.3.2024 21:57

Moniko, je mi velmi líto, ale zklamu vás. Ta část Black Prince bude stále plísni neodolná, protože roubování, pokud vím, nedokáže přenést genetické vlastnosti. A ta odolnost je založená na přítomnosti obvykle 2 plísni odolných genů (PhR2 a PhR3). Co se pravděpodobně stane je, že část Rose Crushe, pokud bude nakažena pouze ona, dokáže zabránit pronikání plísně do roubu. Jenže pokud ten roub bude rovněž nakažený (byla by zatraceně velká náhoda, kdyby na něj spóry nedopadly či se neujaly), plíseň se rozšíří do celé jeho části, tedy i do plodů. Část nad roubem budete muset stříkat tak, jako byste stříkala celou rostlinu.

Jen tak pro zajímavost: jak často jste měla v posledních letech plíseň bramborovou? U mne například už se dva roky neuplatnila. Ale přiznám, že loni jsem neměl žádné neodolné odrůdy. Takže se mohla v mírňounké podobě vyskytnout, ale já to nepoznal. V roce 2022 tutově nepřišla, to jsem měl neodolnou kontrolní skupinu a ta si vedla bez známek nákazy.

Nicméně obdivuji vaše šikovné prsty. Já se svými šesti jsem nikdy o roubování ani neuvažoval.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.181 (?), 22.3.2024 21:00

Jsou různé Phytophory (plísně), kzteré škodí na různých rostlinách. Nás pěstitele rajčat (případně brambor) zajímá Phytophora infestans, která řádí na bramborách a rajčatech. Patří mezi listové choroby a bývá často pro rostliny smrtelná.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 22.3.2024 21:57

Moniko, je mi velmi líto, ale zklamu vás. Ta část Black Prince bude stále plísni neodolná, protože roubování, pokud vím, nedokáže přenést genetické vlastnosti. A ta odolnost je založená na přítomnosti obvykle 2 plísni odolných genů (PhR2 a PhR3). Co se pravděpodobně stane je, že část Rose Crushe, pokud bude nakažena pouze ona, dokáže zabránit pronikání plísně do roubu. Jenže pokud ten roub bude rovněž nakažený (byla by zatraceně velká náhoda, kdyby na něj spóry nedopadly či se neujaly), plíseň se rozšíří do celé jeho části, tedy i do plodů. Část nad roubem budete muset stříkat tak, jako byste stříkala celou rostlinu.

Jen tak pro zajímavost: jak často jste měla v posledních letech plíseň bramborovou? U mne například už se dva roky neuplatnila. Ale přiznám, že loni jsem neměl žádné neodolné odrůdy. Takže se mohla v mírňounké podobě vyskytnout, ale já to nepoznal. V roce 2022 tutově nepřišla, to jsem měl neodolnou kontrolní skupinu a ta si vedla bez známek nákazy.

Nicméně obdivuji vaše šikovné prsty. Já se svými šesti jsem nikdy o roubování ani neuvažoval.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MonikaP - (48) - 32.47 (?), 22.3.2024 23:48

Ďakujem za reakciu, áno už som zmierená že to nebude ako som dúfala:) Plíseň bramborovou tu máme každý rok. Odolné odrody boli nepostihnuté alebo len občas náznak. Neodolné pleseň napadla, ale vďaka postreku zriedeným peroxidom sa napriek napadnutiu tvorili aj nepostihnuté výhony takže vydržali až do mrazov. No inak ja sa divím že sa to ujalo, prvé dva dni to ovädlo a potom to ožilo, je tomu teraz asi 8 dní, dúfam že sa mi ten spoj nepodarí nejako zničiť pri presúvaní rastliny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 23.3.2024 20:10

Moniko, promiňte, ale tohle mi nezní tak docela jako plíseň bramborová. Myslím, že nejsem sám, kdo má trochu pochybnosti. Vladimíra už to napadlo dřív. PB, pokud se uchytí v neodolné rostlině, na peroxid nedá a nejdéle v řádu týdnů celou rostlinu včetně plodů zničí. To je přesně to, co se u mne děje, když PB udeří. Nemáte nějakou fotku postižených rostlin či plodů? 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MonikaP - (48) - 32.47 (?), 24.3.2024 7:36

 No u nás to takto bývalo, ako píšete, než som začala používať peroxid. Časti stoniek ohnednú, aj plody, tak ako je priloženom obrázku z netu. Vlastný nemám, fotila som si len to čo ma tešilo:))

Late blight
Late blight
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 24.3.2024 10:53

Ano, tohle je plíseň bramborová. Omlouvám se.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 1.4.2024 20:39

Tak příčina špatného stavu celého pravého okna odhalena: svilušky. A opět, stejně jako loni, odhaleny pozdě. Stav rostlin si vyžádal likvidaci 3 Sophie's Choice a přesun Maglia Rosa, dvou Bejbin a jedné Nelinky na balkón, kde je mohu postříkat Vertimecem. Je mrzuté, že všechny už měly a mají plody. Bejbina a Nelinka už daly i úrodu.sad Levé okno, které jsem neotevíral, napadeno není a hezky se to tam červená. Od 28.2. jsem sklidil 2,5 kg rajčat, v čemž je ale i 270 gramů zelených, otrhaných ze Sofií. Snad některá dozrají.

Nojono, není každý den posvícení. Někdy přijde i to druhé.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.98 (?), 9.2.2024 23:16
Bejbino aj Štart som mal vedľa seba v skleníku, myslim že chuťovo sa prejaví každá paradajka vo voľnej výsadbe na poli lepšie..v skleníku som nepozoroval vacsie chuťové rozdieli, mozno je nietko vnimavajesi na to... a na druhú stranu..vonku to môže byť iné..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 10.2.2024 23:09

Ano, venku pěstovaná rajčata jsou pro srovnání odrůd to nejlepší. Optimální pak je, když jsou pěstována vedle sebe ve stejných podmínkách. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.43 (?), 17.2.2024 21:44

Díky za odpovědi, nakonec jsem se rozhodla vyzkoušet Honey Moon a Fantasio, semínka už jsou na cestě, doma už mám i Appleberry a Naginu. Tak jsem zvědavá. Crimson Crush, Crimson Coctail, Mountain Magic i Rubilicious už jsem loni pěstovala, letos budu určitě zas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika