Rajčata 2021



Flip - (9) - 168.27 (?)
7.5.2021 5:10

Souhlasím s Milanem. Nedočkavost se nevyplácí. Navíc letos je extrémní rok. Ano bylo pár hezkých sluneních dní ale taky až neskutečně nocí kdy se teplota houpala kolem nuly až minus 4 stupňům. Alespoň u nás na Novohradsku 500 metrů nad mořem. A víceméně je tomu tak až do dneška.

Rajčata jsem do studeného poykarbonátového skleníku (6mm tloušťka) vysázel 20. dubna a víceméně každou noc jejich život zachraňoval přímotop.Teplota půdy lítala a ještě pořád lítá mezi 8-11 stupni, měřeno 20cm hluboko.Rajčata si jakž takž zvykla a rostou sice pomalu ale rostou.

Horší to je s okurkama. Ty tam chudinky stojí svěšené v koutě a doslova bojují o život. Příští rok jsem si slíbil, že nebudu do skleníku vysazovat dřív dokud ta teplota půdy nepůjde alespoň na 14-15 stupňů. Potom se bude jednat o progresivní růst Připravím sazenice na výsadbu o 3 týdny později a budu sledovat tu teplotu půdy půdu a ne jak je momentálně venku za oknem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.5.2021 23:16

Vladimíre, tak to jsou dobré zprávy o tom pařeništi. O tom koleni nikoliv. Vím, o čem mluvíš: mne to chytlo před Vánocemi. Skoro jsem nemohl chodit. Ale to přejde.

Máš na mysli popálily celé nebo jen vrcholky a spíš horkem nebo intenzivním sluncem? U mne už je to pravidelnou tradicí: vyhodím velké ven, zasvítí slunce a je to. Ale zatím vždycky nejen přežily, ale i dál plodily. Eva s oblibou říká, že "rajčiny sú burina".

Jsem docela zvědav na ty Tvoje teploty. Asi bych si měl pořídit datalog pro balkonovník.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 63.63 (?), 4.5.2021 16:29

Slíbená fotka a teploty v pařeništi. Pro srovnání mám i venkovní teploty, ale jen do 21.4., potom jsem ten druhý dataloger použil do menšího nadzemního pařeniště.

           Vladimír

          .,.

Pařeniště
Pařeniště
Venku
Venku
Keříčková rajčata
Keříčková rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 2.5.2021 8:43

je na každém pěstiteli, kdy rajčata vysadí ven.Je třeba si ale uvědomit, že teploty v předpovědi jsou teploty měřené ve výšce 2m nad zemí. V přízemní vrstvě, kde budou rajčata, bude teplota nepochybně nižší, zpravidla pod bodem mrazu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 4.5.2021 21:03

Dnes jsem měřil teplotu půdy ve 20 cm. Nic povzbuzujícího: 7,4°C. To stále není na pohodlný růst. Takže další odklad. Xakru, dokdy ještě?angry

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 246.215 (?), 4.5.2021 23:23

A plati to i na zahrade na vrchu kopce s tou teplotou? Nekde jsem cetl, ze vyhoda je v tom, ze tam nejsou ty prizemni mraziky. Ale fouka tady vzdycky nasobne vice nez jinde. Bohuzel mam maly sklenik a vetsinu sazenic porad doma, tak taky koumam kdy dat ven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 5.5.2021 11:01

Myslím si, že základní předpoklad pro nižší teplotu u země je relativní nehybnost vzduchu. Vítr, byť jen slabý, tenhle efekt přinejmenším oslabuje. Nedovolí totiž studenému vzduchu se usadit u země.

Vítr ale na druhou stranu odebírá půdě nejen vlhkost, ale i teplo. Čili jsou tu dvě stránky problému: ochránit nadzemní části před pomrznutím, což se dá udělat jejich přikrytím. Loni jsem pomocí plastových kýblů a polypropylénových pytlů dokázal udržet naživu i při -4°C (některé konečky listů byly ale popálené). Jenže nastoupil druhý faktor: studená půda v květnu. Ty rostliny žily, nevadly, ale téměř se nevyvíjely. Nejmíň měsíc. A nebylo to tepelným šokem při přesazení: dával jsem je do půdy cca 13°C. Jinými slovy urychlení výsadby nemělo vůbec žádný pozitivní efekt na brzkou úrodu.

Pokud máte doma už moc velkou tlačenici, zkuste jich dát několik ven a pokud nemůžete chodit odkrývat, postavte kolem nich alespoň metrovou (raději víc) protivětrovou zeď. Igelit nebo polypropylénová fólie na kůlech zapíchnutých do země.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Flip - (9) - 168.27 (?), 7.5.2021 5:10

Souhlasím s Milanem. Nedočkavost se nevyplácí. Navíc letos je extrémní rok. Ano bylo pár hezkých sluneních dní ale taky až neskutečně nocí kdy se teplota houpala kolem nuly až minus 4 stupňům. Alespoň u nás na Novohradsku 500 metrů nad mořem. A víceméně je tomu tak až do dneška.

Rajčata jsem do studeného poykarbonátového skleníku (6mm tloušťka) vysázel 20. dubna a víceméně každou noc jejich život zachraňoval přímotop.Teplota půdy lítala a ještě pořád lítá mezi 8-11 stupni, měřeno 20cm hluboko.Rajčata si jakž takž zvykla a rostou sice pomalu ale rostou.

Horší to je s okurkama. Ty tam chudinky stojí svěšené v koutě a doslova bojují o život. Příští rok jsem si slíbil, že nebudu do skleníku vysazovat dřív dokud ta teplota půdy nepůjde alespoň na 14-15 stupňů. Potom se bude jednat o progresivní růst Připravím sazenice na výsadbu o 3 týdny později a budu sledovat tu teplotu půdy půdu a ne jak je momentálně venku za oknem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.180 (?), 7.5.2021 7:13

A napotvoru bude teplo už od dubna...  Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.63 (?), 7.5.2021 7:21

Máš pravdu! Každý rok je to jiné, ale v průměru stejnésmiley.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 7.5.2021 8:51

Vladimíre, průměry jsou dobré pro nás, že víme, co se asi tak dá očekávat. Jenže rajčatům jsou, no, jak to říct slušně, u zádele. Pro ty je rozhodující tady a teď. Ona sice téměř jistě přežijí, ale nesplní mé zadání: brzkou a dlouhou sklizeň. 

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika