Myslím si, že základní předpoklad pro nižší teplotu u země je relativní nehybnost vzduchu. Vítr, byť jen slabý, tenhle efekt přinejmenším oslabuje. Nedovolí totiž studenému vzduchu se usadit u země.
Vítr ale na druhou stranu odebírá půdě nejen vlhkost, ale i teplo. Čili jsou tu dvě stránky problému: ochránit nadzemní části před pomrznutím, což se dá udělat jejich přikrytím. Loni jsem pomocí plastových kýblů a polypropylénových pytlů dokázal udržet naživu i při -4°C (některé konečky listů byly ale popálené). Jenže nastoupil druhý faktor: studená půda v květnu. Ty rostliny žily, nevadly, ale téměř se nevyvíjely. Nejmíň měsíc. A nebylo to tepelným šokem při přesazení: dával jsem je do půdy cca 13°C. Jinými slovy urychlení výsadby nemělo vůbec žádný pozitivní efekt na brzkou úrodu.
Pokud máte doma už moc velkou tlačenici, zkuste jich dát několik ven a pokud nemůžete chodit odkrývat, postavte kolem nich alespoň metrovou (raději víc) protivětrovou zeď. Igelit nebo polypropylénová fólie na kůlech zapíchnutých do země.
Milan HP