Rajčata 2021



JanG - (17) - 199.130 (?)
9.12.2020 16:01

Sazenice si myslím, že mám celkem hezké, vzhledem k pěstování v bytě. Většina vysoká kolem 40-50 cm, ani nejsou moc vytáhle a občas je vidět i náznaky květenství. Výsevy dělám obvykle ve druhé půlce března a sazeničky dvakrát přesazuji do většího. To bych chtěl omezit na jedno přesazení, nebo nepřesazovat vůbec a rovnou vysévat do větších nádob. Trochu problémem je, že naše pozemky jsou ve vyšší poloze a např. tento rok jsem rajčata vysadil venku po 20.5. a i tak ještě přišel mráz a část rostlin poškodil. Protože jsem na zahradě obvykle jenom v sobotu, tak nemůžu pružně zareagovat a např. je nečím přikrýt. Do budoucna ale mám v plánu jak skleník, tak i nějaké menší fóliové kryty, aspoň na první týdny po výsadbě.

Z červených rajčat mne tento rok zaujala odrůda Toro F1, která papírově vypadala jako vhodná do našich podmínek. Je to ale hybrid, co je pro mně problém. Rajčata si chci semenařit sám. Proto i Start možná zkusím, ale řešení to není. Stále doufám, že najdu nehybridní odrůdu, která by mi vyhovovala. Materiálu na testování je víc než dost. Zase ale na druhou stranu, pokjud si mám vybrat hybridní, nebo žádná rajčata, tak radši ty hybridní. Proto budu každý rok kromě zkoušení nových odrůd vysévat i něco "osvědčeného", i když to bude třeba hybrid. Takže možná dojde i na Startku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 61.197 (?), 3.12.2020 19:34

Máte pěkný plán odrůd pro rok 2021. Asi tak polovinu z těchto odrůd jsem pěstoval, ale nechtěl bych je hodnotit. Jen bych napsal, že Goldkrone je z cherry po stránce chuti a konzistence pro mne jednička. Pokud jde o ranost, tak Stupické je opravdu nejranější rajče normální velikosti- 50- 80 g. Pochopitelně ranější jsou některá cherry, což je logické, protože těch 15 -20 g naroste rychleji. Myslím si, že pokud chcete rajčata dříve, tak je třeba upravit zejména pěstování sazenic tak, abyste měl pěkné silné sazenice (které ihned po přesazení začnou růst) připravené k výsadbě k 15. květnu. Myslím si, že, když k tomu připočítám DTM cca 55 dní tak by první plody měly být začátkem srpna, což si myslím, že je optimální. Alasku neznám, ale Glacier (Iceberg) není o nic ranější než Stupické a chuťově horší (pěstoval jsem je vedle sebe). Pokid jde o červené rajče, tk bych jistě doporučil Start F1, chuťově asi nejlepší. Má své problémy hlavně tvorba žlutého límce, ale tomu se dá předejít přistíněním v horkých letních dnech a přihnojením draslíkem.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JanG - (17) - 199.130 (?), 9.12.2020 16:01

Sazenice si myslím, že mám celkem hezké, vzhledem k pěstování v bytě. Většina vysoká kolem 40-50 cm, ani nejsou moc vytáhle a občas je vidět i náznaky květenství. Výsevy dělám obvykle ve druhé půlce března a sazeničky dvakrát přesazuji do většího. To bych chtěl omezit na jedno přesazení, nebo nepřesazovat vůbec a rovnou vysévat do větších nádob. Trochu problémem je, že naše pozemky jsou ve vyšší poloze a např. tento rok jsem rajčata vysadil venku po 20.5. a i tak ještě přišel mráz a část rostlin poškodil. Protože jsem na zahradě obvykle jenom v sobotu, tak nemůžu pružně zareagovat a např. je nečím přikrýt. Do budoucna ale mám v plánu jak skleník, tak i nějaké menší fóliové kryty, aspoň na první týdny po výsadbě.

Z červených rajčat mne tento rok zaujala odrůda Toro F1, která papírově vypadala jako vhodná do našich podmínek. Je to ale hybrid, co je pro mně problém. Rajčata si chci semenařit sám. Proto i Start možná zkusím, ale řešení to není. Stále doufám, že najdu nehybridní odrůdu, která by mi vyhovovala. Materiálu na testování je víc než dost. Zase ale na druhou stranu, pokjud si mám vybrat hybridní, nebo žádná rajčata, tak radši ty hybridní. Proto budu každý rok kromě zkoušení nových odrůd vysévat i něco "osvědčeného", i když to bude třeba hybrid. Takže možná dojde i na Startku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.37 (?), 9.12.2020 16:45

Možná by byl dobrý nižší tunel s netkanou bílou textilií, ale tu s větší hmotností 50 g/m2.. Takový testuji nyní a budu ho mít přes celou zimu, měřím teplotu a vlhost uvnitř a venku a porovnávám. Jak to dopadne, tak zde na webu dám jistě vědět. Pokud to bude dobré z hlediska teploty, tak jistě vysadím polovinu rajčat někdy po patnáctém dubnu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2781) - 6.138 (?), 9.12.2020 19:11

Jak přesně vysoko je ten pozemek? Ptám se proto, že jsem v podobné situaci (570 mnm) a docela rád bych se podělil o zkušenosti. Ale letos jsem po 20.5. u nás mráz nezaznamenal. Jste ještě výš?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JanG - (17) - 168.117 (?), 2.1.2021 14:08

Omlouvám se za opožděnou reakci. Tohle fórum není moc uživatelsky príjemné a těžko je sledovat příspěvky. Oba pozemky jsou cca v 480 m n.m., takže níž než Váš pozemek. Minimálně jeden je ale v mrazové kotlině, severný svah. Výhodou ale je propustnější půda, je sušší a skoro žádné problémy s plísní.

Rajčata zatím pěstuji jenom venku bez ochrany. Obvykle dávám sazenice na záhon po 15.5. Na pozemek dojíždím jenom o víkend, tak podle toho, na jaké datum vyjde víkend po 15.5. Tento rok jsem si i kvůli množství práce řekl, že ještě týden počkám. I tak to vypadá, že tam byl nějaký pozdní mráz (poškození rostlin tomu odpovídalo). Jinak konec sezony je pro mně často v září, kdy máme první podzimní mráz. Už byl i 4.9., takže sezona moc dlouhá není. Největší problém jsou bifteky, kterých moc nedozraje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2781) - 6.138 (?), 2.1.2021 18:07

Není zač se omlouvat. "Když něco nejde, co na tom sejde, my máme čas." Poznáváte Kabáty?

Ale o čase chci právě psát. Vzhledem k nadmořské výšce seju svá rajčata už v půli února. Ano, když je špatné počasí, poněkud mi přerostou, takže je pak vysazuji už s malými plody. Podobnou metodu používá Vladimír ve svém pařeništi. První rajčata mám pak koncem června. Pravda, musí se jim dát podpory a převážet opatrně, ale to se dá zvládnout. Je třeba s tím počítat při přesazování ze sadbovače do větší nádoby (alespoň 3/4 či lépe litr zeminy).

Data z dnes již minulého roku: Nelinka vysazená 17.května měla první zralé plody 18.června. A Nelinka není ani oficiální odrůda, je to obchodní název u nás pěstovaných a prodávaných rajčat. Původně F1, já tedy jedu F2. Nemám sice srovnání s původním hybridem, ale jsem s ní velmi spokojen po všech stránkách. Jiná Nelinka mi vydržela a měla plody v nechráněné lodžii až do 4.12. (ve 150 mnm). Podobně raná je i Garden Berry F1, běžně k dostání. Pro dřívější sklizeň jsou cherry vhodnější.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Iroot - (46) - 45.40 (?), 19.5.2021 15:06

Takovej dotaz...  Kolik sezón po sobě mohu pěstovat rajčata na stejném místě a kolik sezón pak nechat záhon ladem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.244 (?), 19.5.2021 16:06

I když se to nedoporučuje, táta pěstoval rajčata na stejném místě nepřetržitě 30 let a žádný problém nikdy nebyl. Já je pěstuji na jiném stejném místě 10 let a rovněž bez problémů. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.215 (?), 13.12.2020 18:39

Pro ranost budu zkoušet odrůdu Sanka - Санька. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2781) - 6.138 (?), 13.12.2020 22:52

Vygooglil jsem si ji na ORGANICseeds a trochu mne zarazilo, že píšou "ultra early" a hned pod tím udávají DTM 70. Což je o celých 15 dní víc než naše Stupické. Dejte vědět, jak to vlastně s ní je.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika