Rajčata 2018



host - 53.11 (?)
25.3.2018 12:49

Dobré nedělní odpoledne,

všem Vám ranním ptáčatům děkuji za rady a názory. Semínka jsem v pěstebních nádobách přesunula do nejteplejšího místa v domě (nemám radiátory, máme podlahové topení, tak do komory k rodělovačům) a budu doufat... Nechci se v zemi rýpat, abych nezničila přpadný klíček.
Ale teď mi to nedalo, našla jsem klíčící semínko, takže jsou evidentně moc hluboko, Semo uvádí 0,3 cm ale to se asi nedá odhadnout, pokud sijete semena na povrch, nevadí jim světlo? Jen že některé rostliny se podle návodu sejí na povrch, tedy potřebují ke klíčení světlo, tak jestli zase naopak světli bez zasypíní není na závadu.

Semena jsou opravdu drahá, zkusila jsem Philovitu, Phantasii a Herzfeuer. Prodává je Bauhaus, ta nejdražší 124/5 semen.

Obdivuji Valadiméra a Evu, jak zvládnou tolik rozlišných odrůd.
Zjistila jsem, že zásadní je od začátku důsledně značit a popisovat.
Jak jste si poradili s těmi velkými, jak je značíte? Já jsem si koupila od Pasiče vyvazovací TF jmenovky, ale Vy máte určitě nějaké levnější řešení. Vladimírovy kelímky z automatu na kávu mě nadchly, je to zbytečný odpad, který se dá skvělě a zdarma zužitkovat.
Držím palce všem s výsadbou ven, jste borci.

Jdu dělat daně a pikýrovat ta ubožátka, co již vzešla:-)

Jarmila, Praha Kolovraty

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3249) - 173.17 (?), 25.3.2018 9:40

Rozuměl jsem tomu tak, že paní měla přemokřený substrát. Možná jsem se vyjádřil špatně, ale tím, že se utopí jsem měl na mysli, že neměla přístup ke vzduchu (proto to vzduchování u extrakce), mohl jsem také napsat, že se udusila a potom shnila. Pokud byl substrát v místě, kde byla semena málo vlhký, potom naděje na to, že vyklíčí je velká. Možná jsou také semena už naklíčená a rostlinky se už derou na povrch.

Semena Kiepenkerl jsou drahá, v sáčku je jich málo, ale dle mé zkušenosti mají téměř 100 % klíčivost.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.3.2018 7:42

Z rajčatových semínek se musí nejprve odplavit brzdivé enzymy, které oddalují klíčení. Vzlínající voda asi na to nestačí. Já dávám klíčit semínka několik hodin namočená na povrch perlitu a hodně je zalévám dokud nezačnou klíčit. Zalévám přes tenký ubrousek několikrát denně a klíčit začnou asi za 4-5 dní při 22ºC. Pak už zalévám opatrně. Podívejte se na vlákno s heslem extrakce. Tam je popsáno rychlé, téměř extrémní, klíčení ve vodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.11 (?), 25.3.2018 12:49

Dobré nedělní odpoledne,

všem Vám ranním ptáčatům děkuji za rady a názory. Semínka jsem v pěstebních nádobách přesunula do nejteplejšího místa v domě (nemám radiátory, máme podlahové topení, tak do komory k rodělovačům) a budu doufat... Nechci se v zemi rýpat, abych nezničila přpadný klíček.
Ale teď mi to nedalo, našla jsem klíčící semínko, takže jsou evidentně moc hluboko, Semo uvádí 0,3 cm ale to se asi nedá odhadnout, pokud sijete semena na povrch, nevadí jim světlo? Jen že některé rostliny se podle návodu sejí na povrch, tedy potřebují ke klíčení světlo, tak jestli zase naopak světli bez zasypíní není na závadu.

Semena jsou opravdu drahá, zkusila jsem Philovitu, Phantasii a Herzfeuer. Prodává je Bauhaus, ta nejdražší 124/5 semen.

Obdivuji Valadiméra a Evu, jak zvládnou tolik rozlišných odrůd.
Zjistila jsem, že zásadní je od začátku důsledně značit a popisovat.
Jak jste si poradili s těmi velkými, jak je značíte? Já jsem si koupila od Pasiče vyvazovací TF jmenovky, ale Vy máte určitě nějaké levnější řešení. Vladimírovy kelímky z automatu na kávu mě nadchly, je to zbytečný odpad, který se dá skvělě a zdarma zužitkovat.
Držím palce všem s výsadbou ven, jste borci.

Jdu dělat daně a pikýrovat ta ubožátka, co již vzešla:-)

Jarmila, Praha Kolovraty

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 95.36 (?), 25.3.2018 14:26

Pani Jarmilo, semienkam pri klíčení svetlo nevadí. Menovky, pokiaľ ich mám v kelimkoch alebo kvetináčoch píšem na lep.papierovú pásku, ktorá sa používa pri maľovaní bytu- dá sa prelepovať, von píšem na nastrihaný plast z bielych kelímkov nezmazávacou fixkou a pripevňujem na rastlinu tenkým medenným drátom. Dobrý nápad je aj od Láďy Hrušky na nastrihaný odpad z vetvičiek z orezu stromov - napísaný na šikmý rez a zapichnutý v zemi. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mapri - (29) - 48.172 (?), 26.3.2018 10:55

Dobrý den všem, i já bych ráda dala už nějaké sazenice do skleníku, ale dnes ráno tam bylo -3, tak čekám, až v noci přestane mrznout, uvidím zítra. Asi tam dám taminu, kumato a oxheard na zkoušku a na noc přikryji kýblem a textilií, což se mi loni osvědčilo. Na označení používám plastové lžičky popsané nesmazatelnou fixou. Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3249) - 173.17 (?), 26.3.2018 18:20

Já jsem dnes dopoledne zasadil osm rajčat do pařeniště (2 x Sarayev Gruntovyi, 2 x M-22, 2 x Sophie´s choice, 1 x Sarayev Shtambovyi a 1x Stupické polní rané. Všechny už kvetou, některé mají jeden až dva miniaturní plody. Když jsem sázel, tak v pařeništi bylo cca 5 °C, ale v poledne když jsem šel domů trochu zasvítilo slunce, takže v tom pařeništi mohlo být odhadem až 25 °C (přesné údaje zjistím až někdy ve středu, až si donesu na zahradu notebook). Ve středu tam asi také dám dalších osm rajčat.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.11 (?), 27.3.2018 2:23

Vladimíre a ostatní,

jak měřéte teplotu v pařeništi/skleníku/filiovníku?

Dnes jsem kontrolovala výsevy, nevzešla mi Tornáda, kromě jiných.
Mám minipařeniště, siju do ukének po 10 semenech, v jednom okénku vzejde vše, ve 4 nic.
Tak dnes jsem cysela podle zdejší rady paní Evy, děkuji a dám vědět, jak to poroste.Poslední pokus.
Takže jsem vysela další sáček, kamarádi ode mne chtějí sadbu, a to
především Tornádo:-)

Ještě dotaz: máte někdo vyzkoušena nějaká dobrá maké rajčata na balkon? Já mám několik let cosi, co nevím co je, dostala jsem od tchyně, bojím se, že mi zdegeneruje, zkoušela jsem Vilmu, Bajajju,
Tumbling Tom Red, ale Gita (nazývám podle babí) je naprosot vbejonkurenční, pevný kompaktní keřík, plodný, dlouho vydrží, rané.
Letos mám typ od zahradníků na PrimaBel, ale semena jsem nikde nesehnala, zkouším MiniBel. Máte někdo vyzkoušeno nějaké jiné?
Děkuji. 

Jarmila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 95.36 (?), 27.3.2018 7:07

Minibell som vlani mala v truhlíku, mal veľa maličkých plodov, keď očerveneli vyzeral truhlík pekne, ale rýcle odrodil a už koncom júla som ho musela zlikvidovať. tento rok skúšam veľmi skorú Tinny Tim a Vilmu. Myslím, že dobre by sa pestovala na balkóne v kvetináčoch aj Maglia Rosa, je vysoká do 60cm, dobre rodí a niektorí dwarf trpaslíci.

Teplotu meriam viacerými porozmiestňovanými teplomermi v rôznych výškach, v tomto kritickom počasí ráno, naobed a príp navečer.Dva dni bolo úplne zamračené, ráno -1 a 0, v sklenníku plus 7 a 8 pri zapálených 4 sviečkach, Cez deň vonku plus 5, v sklenníku plus 15, večer plus 10. Rajčiny prežívajú, stagnujú. Včera som nedosádzala ďalšie. Dnes to vyzerá zase chladno a zamračené, tak s dosádzaním počkám. Možno na Zelený štvrtok.Minulý rok som mala celý sklenník vysadený už 19. marca. Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3249) - 173.17 (?), 27.3.2018 8:08

Já měřím teplotu na záznamníky Datalogger. Mám dva, jeden položený v pařeništi druhý za pařeništěm aby na něj nesvítilo slunce. Oba mám v dřevěných krabičkách. Pro mne je problém, že když chci zjistit jak se vyvíjely teploty, tak musím přibalit do batohu počítač a naměřené údaje si stáhnout. Měření mám nastaveno na každou hodinu. Měření za posledních pár dnů vypadají takto. Doma k tomu přidávám údaje z ČHMÚ, hlavně oslunečním svitu.

           Vladimír


Venku
Venku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 27.3.2018 9:06

Schválně jsem před týdnem, kdy byly větší mrazy, udělal pokus. Do skleníku (polykarbonát) jsem dal malá pokusná rajčata, a přiklopil je PETkama (analogie pařeniště). Všechna velmi rychle zmrzla. Měření ve skleníku jsem měl 40cm nad zemí - když venku bylo přes noc -8°, teplota ve skleníku klesla postupně na -6°. Stejně tak jiné dny, teplota uvnitř byla vždy, když nesvítilo slunce, o 1-2° vyšší než venku.

Proto mě překvapuje, že vám nevytápěné pařníky nebo skleníky při těchto březnových teplotách normálně fungují (svíčku bych nepokládal za významný zdroj tepla - ono i když přes noc pustím 2kW teplovzdušné topidlo, tak u stěn skleníku dochází k omrznutí rostlin). Jak se funkcí liší PETka na rajčeti ve skleníku od pařeniště?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika