Preventivní postřik rajčat



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.84 (?) 
29.6.2017 8:21

I když jsou rajčata chráněná před srážkami, tak při výrazném rozdílu mezi nočními a denními teplotami dochází někdy k poměrně silnému orosení listů (alespoň to pozoruji tady na lokalitách) a pokud nefouká, tak to orosení často vydrží na listech docela dlouho a plíseň se může objevit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
sasman - (23) - 159.103 (?), 28.6.2017 23:13

Mám vysázenou Philovitu (tolerantní odrůdu) - tu nestříkám, ale dokud mě 3 po sobě následující roky nepřesvědčí chutí, plodností (ve srovnání s jinými cherry rajčaty) a odolností proti plísni, že jde pěstovat rajčata v mých podmínkách i bez postřiků, tak se budu držet osvědčeného postupu.

V suchých oblastech si asi mohou lidi dovolit nestříkat, ale sousedka loni nestříkala a plíseň jí všechno zlikvidovala (i když asi "až" na konci srpna). Letos už se mě ptala, čím rajčata stříkám. To myslím mluví za vše.

Ono pořád je lepší když to postříkám 3-4x za sezónu než kdyby mi to zlikvidovala plíseň a pak bych musel kupovat rajčata na trhu nebo v obchodě, kde nemám vůbec tušení, kolikrát to kdo stříkal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 29.6.2017 8:21

Já je pěstuji bez postřiku, tedy pokud skutečně nehrozí, že by přišla plíseň. Což teď rozhodně (aspoň u nás na Moravě) nehrozí. Předloni jsem nijak neošetřoval, nic nechytly. Vloni jsem použil Kuprikol jednou v červenci, kdy se začaly objevovat příznaky. Pak až do října v pohodě. Jedna bouřka plíseň nepřinese. Nechápu tuto zdejší hysterii s postřikem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 6.7.2017 10:46

Najde. A pak se ten někdo - tedy já - modlí za suchý a teplý rok. Loni jsem zkoušel nějaký "zaručený" bioprostředek (jméno si naštěstí nepamatuju), který měl rozvinout vnitřní imunitu rajčat proti ranné plísni. Ošetřoval jsem všechna stejně, ale ta, která byla silná - rostla v dobré půdě - se ukázala daleko odolnější. Ale chytly to nakonec všechny, i když je to nezlikvidovalo úplně. Ta dobře vyživovaná plodila až do konce října (polovina úrody ale byla ztracená). Podotýkám, že je pěstuju ve výšce 570 m.n.m.

Letos zatím žádné známky plísně. Byl jsem línej, takže jsem se plně svěřil do rujou Matky Přírody. Uvidíme, co bude dál.

Pamatuju, že když jsem byl dítě, nikdy jsme nestříkali a rajčata měli vždycky. Asi taky měla některá plíseň, ale bylo toho podstatně míň.

Milan Daníček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.198 (?), 7.7.2017 10:26

Kdysi, když jsem byl dítě tak okurky a rajský v září najednou odešly, vždy jsme si mysleli, že to bylo chladem, prvními mrazíky, teď už vím, že to byly plísně. Dnes bych bez několika postřiků rajčata vůbec nevypěstoval ani v suuchém roku a okurky mě odejdou s plísní někdy dřív někdy o něco o málo později, štve mě, že často k teprve hromadně zrajícím rajčatům už nejsou okurky. Jinak jestli stříkám okurky nebo nestříkám (Ridomil) výsledek je vždy stejný, fatální. Na rajčta zkusím starší Acrobat, snad bude taky 3 denní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.198 (?), 9.7.2017 9:38

Takže jsem dohledal starší ACOBAT MZ s napsanou OL 21 dnů a novější MZ WG s OL 3dny a mají oba stejný obsah účinné látky. Mohu tedy s klidným svědomím po postřiku ACROBAT MZ trhat rajčata po 3 dnech (i když v mém případě až po 7-10)? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zemankae - (5) - 90.95 (?), 11.7.2017 20:41

Můžu se ještě k těm postřikům zeptat, jak dlouho ideálně by nemělo pršet po postřiku Acrobatem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 11.7.2017 21:49

Alespoň čtyři hodiny. Postřik by měl i zaschnout, aby se mankozeb na povrchu zafixoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zemankae - (5) - 90.95 (?), 12.7.2017 6:43

Díky, tak snad to dnes stihnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 12.7.2017 0:46

Jen jednu poznámku: Je možné, že Vám ten "zaručený" bioprostředek rozvinul imunitu rajčat proti ranné plísni, ale ranná plíseň (early blight- po našem alternariová skvrnitost) není plíseň bramborová (late blight- pozdní plíseň). A na tu bramborovou plíseň rajčata většinou hromadně a rychle odhází ne na alternariovou skvrnitost.

           Vladimír

PS.: Není plíseň jako plíseň

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika