Plíseň bramborová 2021 - stav fronty



host - 204.6 (?)
26.9.2021 11:28

Mít rajčata pod stříškou, tak snad postřiky nepotřebuji vůbec ; ve skleníku plíseň bramborová také není, rajčata tam rostou bez zásahu, problém je, že mi tam vlezou jen tři rostliny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19   
               
host - 61.139 (?), 24.9.2021 19:35

Za mě můžu doporučit odrůdu Resibella. Všechno ostatní dávno ohnilé -  plody listy i stonky, ale Resibella se stále drží velmi dobře. Kdybych ji důsledně vyštipoval a necnechal narůst hustou džungli, tak by to bylo ještě lepší. Takto už sem tam nějaký list chytá plíseň, ale ve srovnání s ostaními odrůdami si stále drží velmi dobrý zdravotní stav. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.103 (?), 24.9.2021 20:39

Ono to je dost o štěstí. Udržujte listy suché a problém vyřešen =)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 24.9.2021 22:23

tady rajčata pod střechou a bez postřiku proti plísni. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 24.9.2021 22:26

a tady obyčejné odrůdy ve skleníku a bez postřiku proti plísni. Ale i u nás a v okolí plíseň zlikvidovala už před měsícem všechna venkovní rajčata vystavená nepřízni počasí. Walter



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 25.9.2021 10:17

Copak plíseň, ta se dá udžet na uzdě pomocí fungicidů, ale hlavní nápor zrajících rajčat už dávno pominul. Týden bylo zataženo a nic pořádně nezraje. Holt konec sezóny se blíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.6 (?), 25.9.2021 16:21

Já naopak v letošním roce na chemii nadávám. V červenci poctivě střídané postřiky Championem+Ortivou, celkově pětkrát, v druhé půli srpna jsem odjel na deset dnů na dovolenou a plíseň se tu rozjela ve velkém. Nevím k čemu jsem se s postřiky obtěžoval ; nepostříkané rajčata chytly plíseň taky, ale jen o týden dříve. "Zdravé" listy zůstaly jen ty nejvíc zkroucené, kde stékala měďěná vrstva a udržela se tam dodnes. Ovšem plíseň jede na zbytku rostliny bez zábran. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 25.9.2021 19:09

A máte rajče pod stříškou? Je důležité udržet listy suché! Resp. dají se udržet různá smáčedla aby fungicid zůstal i po intenzivní dešti na rostlině. Jáká bohužel neporadím, ale viděl jsem jedno prezentativní video na YT, kde porovnávali různé fungicidy... Třeba poradí KUKY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 25.9.2021 22:01

U nás je dostupné smáčedlo Agrovital. Vytváří na povrchu rostliny film, který je odolný dešti. Za hodinu už může pršet. Jenže problém je v tom, že se ochranná lhůta při použití Agrovitalu prodlužuje na 60 dní. U všech plodin a přípravků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.6 (?), 26.9.2021 11:28

Mít rajčata pod stříškou, tak snad postřiky nepotřebuji vůbec ; ve skleníku plíseň bramborová také není, rajčata tam rostou bez zásahu, problém je, že mi tam vlezou jen tři rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 29.9.2021 21:37

Nevěřte tomu. I pod stříškou se na rostlinách sráží rosa - přesvědčil jsem se, že je možná i horší než déšť. Dost na to, aby v době prudké invaze plísně vaše rostliny - pokud nejsou odolné - dostaly infekci i dovnitř. A pak je jen otázkou času, kdy to u neošetřovaných rostlin zničí plody. I pod stříškou je dobré postříkat, nejlépe preventivně nějakým systémovým prostředkem. A později, kdy už jsou rozdíly teplot velké, kontaktní postřik, nejlépe se smáčedlem, které rosa nespláchne, výrazně zvýší jejich výdrž. To smáčedlo by nejspíš mohlo být i rostlinný olej, rosa totiž málokdy vehementně stéká. Ten superprostředek, o kterém se zmiňuje Kuky, neradno v tomto stadiu použít pro velmi dlouhou ochrannou lhůtu.

Stříška dost pomůže, ale jistotu, podle mého názoru, neposkytuje. Ustoupil jsem od svého záměru ji vystavět pro své oblíbené neodolné odrůdy. Svůj šílený nápad už jsem tady popsal na Rajčata 2021. Může být, že zkrachuje. Dám vědět. Ale taky to není jistota, to vím jistě. Jen je míň náročný a dokážu ho realizovat sám.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika