Plíseň bramborová 2021 - stav fronty



host - 186.2 (?)
26.7.2021 10:54

Lído, v té OL jsem se opravdu přehlédl. Nicméně jedna věc je OL, která zřejmě připouští "přijatelnou" zbytkovou koncentraci pesticidu pro konzumenta a jiná rezidua a kumulativní kritéria. Pamatuju z tabulek integrované produkce, že u mancozebu zůstávala rezidua velmi dlouho v řádu měsíců. U jablek končila povolená aplikace asi v květnu, mohu to pohledat doma.  Ono je to patrné i na OL révy 28 dní, což je podle mě kvůli potlačení kvasných procesů, ty 4 týdny jsou potřebné k poklesu zbytkové koncentrace pod úroveň inhibující kvašení vína.. Jinak mancozeb se chystali zakázat jako prokázaný endokrinní disruptor (bromidová rezidua), podezřelý karcinogen atd. Nechci filosofovat ani prudit, jen konstatuju, proč mám jiný přístup.

Letos je opravdu vlhký nepříznivý rok. Daník

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 63.136 (?), 26.7.2021 7:07

Podle těch fotek si myslím, že jde o Alternariovou skvrnitost (ranou plíseň). Plody nejsou napadeny. Ale je to skoro jedno, na tuto chorobu by měl Acrobat taky účinkovat. Jen pro informaci obrázek jak vypadá plíseň raná na stonku rajčete. Přijde mně to skoro stejné jako plíseň bramborová, ale ta se mně zdá tmavší, černější,

           Vladimír

Alternariová skvrnitost na stonku rajčete
Alternariová skvrnitost na stonku rajčete
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 26.7.2021 8:54

Ahá, já myslel, že RP stonek nenapadá, jen listy. Nejsem si upřímně teda vůbec jist, kterou z nich mám. Na jedné rostlině mám černé kolečka - RP a na druhé postupující čerň.

Tak mám asi obě. Zatím, ale stonky nedotčeny nijak markantně. U jednoho jsem předpokládal, že se čerň rozroste, ale asi byl jen poškozen od tyče neb jsou týden stejně veliké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.2 (?), 26.7.2021 10:54

Lído, v té OL jsem se opravdu přehlédl. Nicméně jedna věc je OL, která zřejmě připouští "přijatelnou" zbytkovou koncentraci pesticidu pro konzumenta a jiná rezidua a kumulativní kritéria. Pamatuju z tabulek integrované produkce, že u mancozebu zůstávala rezidua velmi dlouho v řádu měsíců. U jablek končila povolená aplikace asi v květnu, mohu to pohledat doma.  Ono je to patrné i na OL révy 28 dní, což je podle mě kvůli potlačení kvasných procesů, ty 4 týdny jsou potřebné k poklesu zbytkové koncentrace pod úroveň inhibující kvašení vína.. Jinak mancozeb se chystali zakázat jako prokázaný endokrinní disruptor (bromidová rezidua), podezřelý karcinogen atd. Nechci filosofovat ani prudit, jen konstatuju, proč mám jiný přístup.

Letos je opravdu vlhký nepříznivý rok. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.2 (?), 26.7.2021 13:36

Trochu jsem se rozepsal a příspěvek chytrákem automatem smazán, možná se později objeví. takže jen stručně: Mancozeb OL 3 - 21 dní dle plodiny, více než 150 dní do vymizení reziduí fungicidu. D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 27.7.2021 5:41

Tak jsem se znova podíval na OL Acrobatu u rajčete a jsou to 3 dny. A proč se už nebude nejen on moct prodávat-používat-co za něj mé maličkosti nabídnou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.132 (?), 25.7.2021 8:16

"Milane, co s tím budeš dělat?"

Co by s tím měl dělat? Prostě normálně provede postřik měďnatým přípravkem, který je běžně používán i v ekologickém zemědělství a který nemá žádný dopad na zdraví při konzumaci. Stačí rajčata omýt a není co řešit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.136 (?), 25.7.2021 9:19

Pěkná blbost. Postřik mědí slouží jako film před příletem spór. Když už jsou rostliny napadené, tak je k ničemu. Stejně si myslím, že má Milan napadená rajčata spíše plísní ranou než plísní pozdní (bramborovou). Příznaky na listech i stoncích jsou podobné.  Ještě k tomu otrhání zelených rajčat: Vždy jsem také rajčata otrhával (ta která neměla žádné známky poškození), ale nikdy z toho nic nebylo.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 27.7.2021 15:36

Vladimíre, to je na tuty Phythophthora. Alternaria je spíš podobná Septorii než pb. A já otrháním v roce 2017 zachránil tak třetinu či malinko víc úrody. Myslím, že při tom dozrávání uvnitř by měly být v nižší teplotě než je v létě v bytě.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 27.7.2021 15:03

Omlouvám se za dlouhou nepřítomnost. Vladimíre, de facto nedělám nic podstatného a zázračného: hlídám jako ostříž, otrhávám všechny napadené listy celé, ne jako dřív jen částečně. Jakmile se plíseň objeví na stonku, otrhám rajčata, která mají naději dozrát a nechám je asi v 18 - 20°C v chalupě. Což se stalo u Tornáda a Tomato Berry. Zatím plody nejeví známky poškození. No a stonek nebo celá rostlina jdou do hrobečku.

Jinak ale ani nepřemýšlím o žádné chemii, na tu už je pozdě. A spoléhám na svých 28 odolných rostlin - mimochodem Mountaineeři si vedou stejně jako ostatní odolné odrůdy - na těch není vidět ani známka, tedy kromě toho ojedinělého případu u Consuella. Nevím ještě, jak se zachovají Matt's a Koralik, ta "divoká", a také ještě nevím, jak si povede Mongolskij Karlik, ale tam je to spíš jen otázka času než padne, determinantní nebývají odolné. No a navíc mám nejmíň 40 odolných řízků a ty už mají plody. Těch 20 neodolných řízků pak asi nejspíš půjde k čertu, ale to zase není taková trága.

Dneska jsem zjistil, že už to mají Start 2 a 3, Start 1 se zdá zatím čistá. Nevím, pokud nepřijde další, silnější invaze, mohlo by to při vhodném počasí jakž takž dopadnout. U těch neodolných bych byl spokojen, kdyby přežily do konce srpna. 

Tak trochu jsem s tím počítal, takže mne to psychicky nezastihlo s gatěma dole. Ale Tobě držím palce, aby Tě to minulo. Máš za sebou letos rekordní výkony.

Ale štve mne jiná věc: díky počasí ta moje rajčata pokulhávají v chuti. Jsou vodnatá, a to jsem je 9 dní nezaléval. Včera přišly dvě bouřky, tak zase dostaly vody moc. No ale s tím nehnu, snad se to v srpnu vylepší.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.89 (?), 28.7.2021 9:06

Problém plísně bramborové je právě v tom, že jakmile se plíseň objeví na stoncích, tak to znamená, že plíseň je v celé rostlině takže i v plodech. Pokud máš plody čisté, tak to asi není PB. Ale už dál se mně nechce na toto téma diskutovat, jedině pokud ukážeš na fotce tvé plody zničené PB.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika