Phytophthora infestans



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?)
9.7.2020 20:25

Odrůdy brambor, které pěstuji jsou převážně od firmy Europlant. Mimo jiné mají licenci i na odrůdu Marabel. Pokud chcete nakupovat přímo u zdroje, pak je to v Horních Počernicích (Pražský sklad) nebo Vatín na Vysočině. Já osobně ale mám blízko na Farmu Polák, kteří berou na vlastní spotřebu asi 3 kamiony, takže pár palet sadby prodávají po 10 kg pytlích za velkoobchodní cenu. Ta je zhruba třetinová proti zahrádkářským prodejnám v HK a desetinová proti "bauhauobimarketům". Tedy konkrétně Esmee 80Kč/10kg; Laura 100Kč/10kg; BELANA, Bernina, Marabel, Anuschka, Antonia, Concordia a Venezia 120Kč/10kg.

Pozitivním výběrem z loňské sklizně jsem letos sázel ještě Rosara, Princess, Bellarosa, Violeta a Dalí.

Přiznám se, jsem mlsný a na různé věci chci mít tu správnou odrůdu + to, že některé jsou velmiranné a další velmi dlouho skladovatelné, takže nyní z loňských je použitelná pouze Dalí, ale už se sklízí Anuschka. Po vánocích mám z Marabel jen to odložené na sadbu, když bych nesehnal certifikovanou v dobré ceně a kvalitě. atd.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.7.2020 6:17

Standa si pouze s mědí nevystačí.

...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 6.7.2020 12:45

no, brambory už odpočívají před uložením v garáži, sklizeno raději bez postřiku a ihned, z 5kg sadby je úroda podle mě velmi dobrá, na dalších záhonech jsem Impalu ještě nechal. Tento záhon jsem pak hned zplanýroval a vysel krmnou řepu. Do podzimu ještě něco naroste. Walter



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.188 (?), 6.7.2020 14:48

Já mám brambory čisté, ani plíseň ani mandelinka. Začal jsem je pomalu odebírat, z jednoho kopce v průměry 40- 50 dkg. Pokud ještě povyrostou, tak to vypadá na celkovou sklizeň z 5 kg sadby tak asi na 50 kg, případně trochu méně. Ty pod folií se mně zdají trochu úrodnější, ale ze čtyř kopečků nelze zatím dělat žádné závěry. Pokud jde o odrůdu, tak nám ty Marabel opravdu m moc chutnají. Pokud jde o tu Phytophora infestans, tak je o ní většinou všechno popsáno a záleží na každém, jak k tomu přistoupí. Trichoderma je opravdu zajímavá, ale bohužel vůči listovým chorobám moc nepomůže. Ale kořenové choroby jsou stejně devastující jako plíseń bramboprová, ale moc se o nich nehovoří.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 8.7.2020 22:13

Příští rok se chystám, kromě rajčat a dalších už asi dvaceti plodin, také pěstovat brambory - rád bych docílil maximální zeleninové soběstačnosti. Odděleně od rajčat i celého zbytku zahrady, za zdí, která je ve směru převládajících větrů. Ale došlo mi, že nejdůležitější je kvalitní a bezpečná profesionální sadba. 

Máš nějaký tip na firmu, která je spolehlivá? Kde, či spíš od koho, nakupuješ Ty?

Díky.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.92 (?), 9.7.2020 17:42

Já jsem koupil sadbu brambor Marabel v Modřicích, jel jsem pro ni přes celé Brno. Firma byla Oseva Brno, ale to byl jen prodejce. To kdo tu sadbu pěstoval, bylo na přiloženém lístečku, nějaké družstvo na Vysočině. Musíš si vytipovat kde u vás bramborovou sadbu prodávají a poptat se jaké odrůdy mají. Třeba u nás ve Čtyřlístku (který mám u huby) prodávali sadbu 5 kg za 175,- Kč a brambor tam byla polovina. Ten rozdíl 70,- kč už stál za tu hodinovou cestu a k tomu to množství bylo pro mne překvapením. Narok tam zkusím zajet znovu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 9.7.2020 20:25

Odrůdy brambor, které pěstuji jsou převážně od firmy Europlant. Mimo jiné mají licenci i na odrůdu Marabel. Pokud chcete nakupovat přímo u zdroje, pak je to v Horních Počernicích (Pražský sklad) nebo Vatín na Vysočině. Já osobně ale mám blízko na Farmu Polák, kteří berou na vlastní spotřebu asi 3 kamiony, takže pár palet sadby prodávají po 10 kg pytlích za velkoobchodní cenu. Ta je zhruba třetinová proti zahrádkářským prodejnám v HK a desetinová proti "bauhauobimarketům". Tedy konkrétně Esmee 80Kč/10kg; Laura 100Kč/10kg; BELANA, Bernina, Marabel, Anuschka, Antonia, Concordia a Venezia 120Kč/10kg.

Pozitivním výběrem z loňské sklizně jsem letos sázel ještě Rosara, Princess, Bellarosa, Violeta a Dalí.

Přiznám se, jsem mlsný a na různé věci chci mít tu správnou odrůdu + to, že některé jsou velmiranné a další velmi dlouho skladovatelné, takže nyní z loňských je použitelná pouze Dalí, ale už se sklízí Anuschka. Po vánocích mám z Marabel jen to odložené na sadbu, když bych nesehnal certifikovanou v dobré ceně a kvalitě. atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 11.7.2020 12:36

Takže půda se zamoří mědí na věčné časy. A přitom neeokologická organická chemie se docela rychle rozloží.

Že si Standa pouze s mědí nevystačí, není dostačující odpověď, Stando. Kukyho bych požádal o nějaký přehled organických fungicidů. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 11.7.2020 13:07

Tady jsou přehledy k ničemu, protože obchodní názvy se často mění a často je záhadou (jaký lobby zapracovaly) proč je to či ono zakázané a jiné pod novým názvem povolené.

Spíše jde o důkladnější studium fytopatologie, kdy podle účiných látek a znalosti fyziologie patogenů dokáže odborník určit, co jak a kdy bude působit, jestli systémově nebo kontaktně a jak vypadají rezidua. U mědi je reziduum jasné a z hlediska antirezistentní strategie je udržování stabilní úrovně reziduální mědi spíše na škodu.

Jenže na ZF Mendelu se fytopatologie neučí v potřebném rozsahu, aby absolvent byl schopen nejen patogen rozpoznat, ale i znát ochranu... Je to jako by jste žáka na základce naučili písmenka a nevysvětlili mu, jak číst celá slova. Takže Kukyho znalosti obdivuji... (a docela bych uvítal osobní setkání).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 11.7.2020 14:02

Mezi organickými fungicidy se mi zobrazily Ortiva a Ridomil Gold, takže si s nimi vystačíme. Jsou běžně k dostání, i když v nedalekém zahradnictví právě tyto fungidy na ochranu rajčat proti plísni bramborové zmizely, takže se zřejmě dostavil větší zájem spotřebitelů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 11.7.2020 14:22

viz. diskuzi Lipnická švestka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika