Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Pěstování tykví a dýně Hokkaido

Pěstování tykví a dýně Hokkaido

Onfrapal (25) - xxx.xxx.120.40 (?)
14.8.2019 20:24

Dobrý den.

Konečně mi začli plodit patizony, Bohužel jsem je vysadil na poslední chvíli.

Nyní se mi objevili na listech bílé fleky. Jedná se o padlí? Pokud ano, je na to nějáký Vámi vyzkoušený postřik? Nikdy jsem jej nepoužil, jak je aplikovat? Z horní nebo ze spodní části listů? Nespálí, nebo nepoškodí květy?

Děkuji Vám za jakékoliv info.

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

tibi469 (40) - xxx.xxx.246.101 (?)
19.6.2016 16:29, počet návštěv: 16889
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Pěstování různých druhů tykví je součástí našich zahrádek.Tykve pěstujeme pro semínka jednak s šupkou i bezšupkové druhy.Nebo dýně Hokkaido pro dužninu.Předpěstovanou sadbu vysazuji na záhony ihned ji zaklopím kýblikem, aby nebyla poškozena slimáky, mrazem nebo ledovcem.Později kyblík sejmu.Potom jen odpleveluji a dle potřeby zalévám.Na podzim si úrodu uložím a tykve vydrží při dobrém uskladnění až do května i déle.

Obrázky:

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.67.182 (?)
12.7.2016 22:02
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobrý den, Mohla bych se zeptat co je to za odrůdu dýně? Vždy jsem si myslela, že jsou semena obalena tvrdou slupkou, ale Vy je nemáte. Děkuji Lenka B
Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.31 (?)
11.8.2016 9:43

Zasadil jsem dýni hokkaido, všechny jsou zbarveny do oranžova a jedna je už od mala taková nazelenalá. Má dýně na fotce vpravo nějakou vadu?

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
11.8.2016 12:28

Ne.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.18 (?)
12.8.2016 19:55

Já mám zase problém letos s Hokkaido - na vcelku slušně urostlé rostlině dozrál pouze jeden plod. Všechny květy jinak odpadly nebo malé dýňky uhnily - taky pěstuju na kompostu, ale jedna dýně je prostě málo. Máte ponětí čím to je?

Připojit reakci

pkovarik (1328) - xxx.xxx.131.19 (?)
12.8.2016 21:04

Mám to stejně. Jakékoli dýně (od hokaido po melouny), ať dělám co dělám, mají vždy jen jeden plod. Zalíváno bohatě, prohnojeno hnojem a kompostem, pěstováno na slunci i v polostínu, na kompostu... Nic nefunguje, každá rostlina má vždy jen jeden plod a ostatní shazuje. Smířil jsem se s tím a pokládám to za normální růst.

Připojit reakci

marmisa (158) - xxx.xxx.96.35 (?)
13.8.2016 22:30

Na rozdíl od loňska, kdy jsme sklidili ze dvou rostlin tři plody, se mi letos Hokaido daří. Zas máme dvě rostlinky, na fotu dosavadní sklizeň a čtyři jsme už snědli. Je tam ještě kolem patnácti asi deseticentimetrových plůdků a zatím rostou jako z vody. Žádná péče,  jen asi čtrnáct dní po výsadbě zálivka. I když je pod mrakem, září jako sluníčka :-)

Obrázky:

Připojit reakci

pkovarik (1328) - xxx.xxx.131.19 (?)
14.8.2016 8:15

Můžete se trochu rozepsat o podmínkách pěstování, abychom našli rozdíl, proč se nám nedaří? Vaše poloha, doba výsadby, slunce/stín, typ půdy, hnojení, vzdálenost okolních rostlin,...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.38 (?)
14.8.2016 9:17

Dobrý den. Dotaz to sice není na mě, ale trochu se přidám. Letos jsem prvně vysadil Hokkaido, osivo od firmy ze Smržic. Sazeničky jsem předpěstoval za oknem, kde nemám moc dobré světelné podmínky, ale rostlo to teda hodně. Vysazeno do průsvitné fólie, spon jeden metr. Pod každou rostlinku nasypán granulovaný hnůj v množství tak velký frťan. Hned vedle ze zvědavosti cukrový meloun. Hokkaido nejdřív dle mého trochu rozpačité, ale v současné době je to doslova dravec o šířce určitě 4 metry. Plody teď rozdávám, já to ještě nikdy neochutnal a ani se k tomu nechystám. Původně pěstováno pro dceru, ale plodů je opravdu hodně. Pěstováno na Hané, plné slunce, zálivka klasická, nic jsem nezaštipoval. Je pravda, že tady je hodně různých opylovačů, to si moc chválím. Stanislaw

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.31 (?)
14.8.2016 11:28

Zdravím, já mám hokkaido taky poprvé, sazenici koupila manželka na tržnici. Z duvodu nedostatku místa jsem zasadil přímo do kompostu. Z jedné rostliny mám zatím 3 asi 30 cm. jedna ta nazelenalá z fotky z 11.8. ma 23 cm. a 3ks. velikosti pomela, asi před třemi lety jsem měl nejakou jinou dýni zasazenou ve stejném místě, ta měla jen jeden plod který nakonec uhnil, pěstováno taky na hané a jen zalévám. Pepa Ch.

Připojit reakci

marmisa (158) - xxx.xxx.96.35 (?)
14.8.2016 16:16

Tak. Podkrkonoší, Hořicko, nad. výška 280 m. Půda hlinotopísčítá, loni tam byla krmná řepa. Vyseto šest semen kolem 20. dubna do květináčku o prům. 10 cm, umístěno ve foliáčku. Do tří dnů vyrazily. Dvě rostlinky vysazeny asi 15. května jeden metr od sebe. Během 14 dnů párkrát zalito.  Nic víc.  Žádné okopávání, žádná zálivka, žádné hnojení, žádné odplevelování. Od 9 hod. slunce a asi od 15 hodiny mírný polostín. Dvě rostlinky si vzala sousedka a taky se jí daří. Zbylé dvě nikdo nechtěl, tak jsem je vyhodila. Po loňských a předloňských zkušenostech, kdy byly jen tři a předtím dva plody, jsem kousek dál dala zbylé dvě cukety, máslovou dýni a pět rajčat. Hokaida se rozrostla na plochu asi 8 x 6m, cukety nemůžu najít, máslová dýně skomírá pod náporem hokaida a rajčata taky nechávám růst jako dříví v lese. Celkově to vypadá jako dost zanedbaně.  
Loni a předloni jsem Hokaido vysévala na třikrát, dvakrát vůbec nevzešly, letos byly venku co by dup.

No a tak si myslím, že tajemství úspěchu nejspíš záleží na kvalitě a životaschopnosti semen!

Obrázky:

Připojit reakci

pkovarik (1328) - xxx.xxx.157.1 (?)
14.8.2016 18:50

Děkuji za reakce. Letos jsem měl semena taktéž od Sema jako p.Stanislaw, ale v žádném případě s takovými úžasnými výsledky. Jen jeden plod na rostlinu. sad Nyní tvoří změť s ostatními dýněmi, příští rok udělám pokus na celodenním slunci a osamoceně, uvidíme.

Připojit reakci

Petra S. (48) - xxx.xxx.1.10 (?)
17.8.2016 14:34

Taky přidám svou zkušenost... Poprvé letos pěstuji dýně... na kompostu mám goliáše, tam mám už tři tak 15kilové, jsou opravdu mega velké, dvě menší... Hokkaido mám taky jen jednu rostlinku, normálně venku, nikdy jsem záhon nehnojila, vlastně to nikdy nebyl ani záhon, na jaře jsme ho jen poryly a dala jsem tam cererit, dýni jsem ze začátku zalívala tak jednouu za týden, když bylos ucho, když občas sprchlo, tak ne... A mám asi sedm plodů, ty první největší jsou tak dvakrát větší jak obchodové, ty dvě tři kila budou mít určitě..takže komu se nedaří a hnojil atd... možná hnojíte až moc... všeho moc škodí... melouny mám taky na "louce", ze které jsme udělali záhon až na jaře, nasypala cererit, dala netkanou textilii a mám pětikilové melouny, občas cca co dva tři týdny jsem pohnojila kristalonem gold.

Připojit reakci

17.8.2016 16:32

Cererit JE hnojivo! 

Připojit reakci

pkovarik (1328) - xxx.xxx.157.1 (?)
17.8.2016 18:00

Aha, takže hnojíte Cereritem a Kristalonem. Pak ale nepište, že dýně nehnojíte! laugh

Já naopak hnojil pouze hnojem a kompostem, a narozdíl od vás nic navíc. Takže možná v tom bude problém.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.38 (?)
17.8.2016 19:31

Dobrý den. Možná taky ne. Právě před chvílí jsem sklidil dalších 6 plodů a nejmíň 5 tam ještě je. A jak už jsem napsal, pod každou rostlinu jen asi hrstku granulovaného hnoje koupeného na jaře v Penny. Nic víc. Stanislaw

Připojit reakci

Petra S. (48) - xxx.xxx.98.17 (?)
19.8.2016 20:40

To ano, ale pisu, ze vsehomoc skodi tim myslim hnuj kompost a jeste chemie, ze mate moc prehnojeno mozna, ti,kterym ty dyne nerostou... jinak ano je to hnojivo, ale neda se to srovnat s hnojem a komposteM

Připojit reakci

19.8.2016 20:53

Všechno se srovnává- a vo tom to je. Ve hře je mnoho proměnných-genetická výbava rostlin, povětrnostní podmínky-světlo, teplo, chlad, srážky, základní kvalita půdy, to, co člověk správně nebo chybně dodá, opylování, výskyt a síla tlaku chorob, škůdců, a to vše různě rozloženo v čase... Jakýkoliv úspěch v tomto chaosu je vlastně roven zázraku. SPCH

Připojit reakci

Petra S. (48) - xxx.xxx.98.17 (?)
20.8.2016 19:01

To máte pravdu... proto zastávám ten názor, že všeho moc škodí, a že když se člověk stará s přemírou, tak nesklidí "ovoce"

Připojit reakci

host - xxx.xxx.32.80 (?)
18.7.2019 7:52

Ve vícero příspěvcích se píše o tom, že když jsou hokida na kompostu je plod jen jedn. V méně výživné půdě je jich víc.

Soused měl loni hokaido na kraličím hnoji a měl 30 plodů v 500m.nm 

Pěstování čehokoliv je sázka do loterie. Zasadi 1 rostlinu na kompost a jednu do nepohnojené půdy atp. Třeba se něco povede.

Roztodivné vlivy současného počasí dělají také divy. 

Připojit reakci

Petr z H (522) - xxx.xxx.189.109 (?)
18.7.2019 8:03

Už jsem zkusil snad všechny kombinace následujího: suchá půda, mokrá půda, kapková závlaha, chudá zemina bez hnojení, kvalitní zemina, hnojená, kompostovaná, přidané minerály, na slunci, ve stínu. Ale vždy to dopadá stejně - na jedné rostlině dozraje vždy jen jeden plod, ostatnní, i když dojde k opylení a začnou se zvětšovat, rychle začnou uhnívat a zaniknou.

Pěstuji snad na 15 různých druhů dýní a tykví, chovají se tak úplně všechny. Výjimkou jsou pouze okurky, cukety a patizony, tam se tvoří víc plodů korektně.

Už nemám co vyzkoušet, vážně netuším, v čem spočívá úspěch vypěstování vícero plodů na jedné roslině.

Připojit reakci

18.7.2019 8:58

Petře z H., tady se snad jedná o uhranutíwink! Teď už bez legrace-na vině budou asi nízké noční teplotycool. Já pod sazenice tykví-keříčkových i plazivých forem, okurek a rajčat dávám po hrsti rohoviny+ dvě hrstě univ.zahr. substrátu. Asi za čtrnáct dní od zasazení zapravím do kroužku půl hrsti ledku vápenatého-to ještě po měsíci opakuju. Vydatná zálivka odraženou vodou dvakrát týdně. Okolo každé takové rostliny udržuju límec zeminy-mísu pro udržení vody. Daří se vypěstovat velké množství kvalitních plodů-jak k průběžné, okamžité spotřebě, tak i k dlouhodobému uložení. SPCH, 195 m.n.m., rovina, sluníčko téměř celý den.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.237 (?)
18.7.2019 10:29

Loni jsem měla přes 30 odrůd a přišlo mi, že F1 hybridy jsou výkonnější. Také záleží na konečné velikosti dýní. Sweet dumpling má na rostlině třeba 10 plodů. Naopak u dýní s bezslupkatými semeny je to 1, max 2 kusy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.24.113 (?)
18.7.2019 11:15
Naše loňská úroda, Goliáš zůstaly jen 2 plody, ostatní rostlina shazovala, vždy cca velikost grepu.. jinak cca 18Kg/ks.
Obrázky:

Připojit reakci

Mimmo (1908) - xxx.xxx.91.93 (?)
28.6.2019 19:19

Mám 5 plodů o velikosti srovnatelné s obchodem. Jak se pozná, že už je plod zralý? Na podzim bych to neřešil, ale teď to ještě nemusí být dozrálé.

Obrázky:
Plod Hokaida
Plod Hokaida
Připojit reakci

host - xxx.xxx.173.132 (?)
28.6.2019 20:02

Ta ještě nebude. Měla by mít tmavší odstín a tvrdou našedlou stopku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.27 (?)
13.7.2019 11:02

Dyně Hokaido roste, je ohromná, kvete stále, ale většinou všechny květy jsou naplano-bez plodu... PROČ?  Velká rostlina, samý květ, a jen 2plody.?  Co dělat, aby rostliny měly i plody??

Připojit reakci

host - xxx.xxx.78.153 (?)
9.8.2019 17:17

Mám Hokaido poprvé. Ze začátku mi plody uhnívaly. Napadlo mne, že třeba nejsou opyleny. Tak jsem vždy po rozkvětu nového samičího květu vzal nejčerstvější samcí, utrhl okvětní lístky a u samičího důkladně pomazal pestík. Když se dýně rozrostla a měla květů více, včely začaly lítat. Na jeden květ jim to asi nestálo za to, nevím. V každém případě po ručním opylení asi šesti květů jsem na to zapomněl a nyní sklízím. Nějak se to rozjelo a uhnije jen asi jedna z deseti.

Připojit reakci

20.8.2016 18:11

Koupil jste si semínka Hokkaido MIX jsou tam červené i zelené

Připojit reakci

20.8.2016 18:05

Jedná se o Tykev olejnatou-bezslupkatou odrůda /Apetit / semínka na pěstování lze koupit bežně v zahradkářských potřebách.Semena na jídlo v Raciu.Výhoda bezslupkaté tykve je v tom, že ji stačí vysušit a lze ji konzumovat.Ale slupkatou třeba mírně upéct v troubě a potom můžete semínka vylouskat.

Obrázky:

Připojit reakci

20.8.2016 19:15

Přikládám nové fotky.Při pěstování nepoužívám chemickou ochranu ani minerální hnojiva.Hnojím jen slepičím trusem, ten po rozhození zapravím na podzim do půdy.Nepřihnojuji jen odpleveluji a dle potřeby zalévám.Letos mám též výbornou úrodu, tykve se plazí i po plotě.Pěstuji v nadmořské výšce 300m.

Obrázky:

Připojit reakci

7.9.2016 15:43

Chtěl bych přidat nové fotky Tykev pižmová muškátová a její průřez.Je to středně pozdní tykev, která se podle literatury hodí více do teplejších nížin.Ale dá se pěstovat bez problémů i ve vyšších polohách pěstuji v 300 m.Má hruškovitý tvar, semena jsou jen na konci tykve a je jich tam málo.Pěstuje se jako běžné tykve a cukety.Lépe snáší sucho.Má výborné chutové vlastnosti, které ji dávají široké uplatnění v gastronomii.Od polévek, po pečení a výborné jsou z ní bramboráky.Po nastrouhání nemá tak vysoký obsah vody jako cukety.Celkový obsah dužniny je vyšší jako u cuket, protože má málo semen a ty ještě jsou soustředěny jen v koncové části tykve.Dobře se skladuje, neměkne doba skladování je i pár měsíců.Pěstování této tykve,  nám dává určitě široké možnosti použití.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.32.250 (?)
10.8.2019 2:36

Hokkaido kvete, ale neopyluje se.

Připojit reakci

Onfrapal (25) - xxx.xxx.120.40 (?)
14.8.2019 20:24

Dobrý den.

Konečně mi začli plodit patizony, Bohužel jsem je vysadil na poslední chvíli.

Nyní se mi objevili na listech bílé fleky. Jedná se o padlí? Pokud ano, je na to nějáký Vámi vyzkoušený postřik? Nikdy jsem jej nepoužil, jak je aplikovat? Z horní nebo ze spodní části listů? Nespálí, nebo nepoškodí květy?

Děkuji Vám za jakékoliv info.

Obrázky:

Připojit reakci

Mr Bigggg (2631) - xxx.xxx.135.151 (?)
15.8.2019 6:14

Ano, je to padlí. Dýně nestříkám, raději poškozené listy odtrhnu. Rostliny rychle narůstají a tvoří nové.

Vladimír

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Atraktívne druhy rajčín 119.8.201940
Melouny 20194119.8.20198601
Melouny - jaká podnož218.8.2019122
Nejchutnější rajčata50817.8.2019734631
Soudečkové tyčkové rajče do skleníku - jakou odrůdu?2516.8.201922398
Rajčata 2019/28515.8.201918830
Pěstování tykví a dýně Hokkaido 3515.8.201916890
Chorobu rajčat - bílé fleky až uhnívání plodů 114.8.2019185
Hloubka sázení rajčat3114.8.20192625
Stekovics - spôsob pestovania rajčín 814.8.20191129
Divoké rajče513.8.20192087
Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka 3412.8.201911035
Rajčata letos nic moc, vliv herbicidu?912.8.2019742
Akumulace tepla v pařeništi4812.8.20194892
Papriky 20198512.8.201928061
Paprika, pomoc 111.8.2019151
Paprika Rodrigo 10511.8.201935606
Listy rajčat 3010.8.20193283
Rychlé uvadání listů cukety 510.8.2019725
Keříčkové rajče Šejk139.8.20196835
Je to viroza? 39.8.2019345
Okurek - pouze samčí květy88.8.20192470
Pěstování chilli papriček Habanero178.8.2019761
Je to plesen na uhorkach, treba to postriekat? 18.8.2019279
Co lze pěstovat na podzim v pařeništi?18.8.2019160
Je toto kaderavost na ačokče? 17.8.2019129
Je tato chilli papricka uz zrala? 36.8.2019453
Jak zpracovat nadbytek salátových okurek486.8.201965726
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II225.8.20193779
Rajčata Primora z Lidlu - skvrny 75.8.20191374
Cuketa - nemoc 165.8.20196485
Trinidad moruga scorpion red11.8.2019205
Paprika pálivá Jalahot924.7.20192528
Žlutá cuketa se zeleným koncem 223.7.2019364
Nedozrálé zelené fleky u stopky rajčat722.7.2019780
Pestovani paprik v zapustenych kvetinacich - mam zvetsit kvetinac?722.7.2019584
Co utáhne kompost2322.7.20192434
Kroucení - svinování spodních listů rajčat 520.7.20191024
Choroba rajčete 319.7.2019624
Ekonomika hnojení818.7.2019995
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Zablácená vejce12.8.2019
Zablácená vejce11.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů