Pěstování raných rajčat v nádobách



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 61.51 (?)
8.10.2019 13:21

Dosud jsem používala spirály, tam si víc jak 1 kmínek na 1 spirálu neumím představit a píchat 3 spirály do jednoho květináče už bylo trochu podivný, drahý... a nestabilní. 

Jak to tedy děláte - používáte tyčky (co výhon, to samostatná tyčka) a výhony přivazujete k tyčce provázkem? Nebo také ty tři tyčky do trojúhelníku, nahoře spojit provázkem (jako jste psala u Dwarf)? A jednotlivé výhony zase přivázat samostatně, nebo se v tom trojúhelníku nějak samy podrží?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 61.51 (?), 8.10.2019 10:48

Děkuji za všechny příspěvky. 

Když pěstujete v květináčích tyčková rajčata, kolik necháváte výhonů? Zkoušela jsem pěstovat na 1 až 3, výška rostliny asi 1,8 m. Tři výhony měla rostlina problém utáhnout, dva fungovaly jen u jednoho Goldkrone - tedy že byla celková úroda vyšší, než jen na jednom stonku. U ostatních mi přišlo, že se úroda jen "rozložila", ale celkový výnos byl stejný jako u jednoho. 

Vyšlo mi tedy, že jeden hlavní stonek stačí, už proto, že se to snadněji vyvazuje. Zkoušela jsem ale teprve první rok a neměla jsem tolik rostlin, aby se z toho daly dělat závěry. Jaké máte zkušenosti vy?

Ve fóliáku nebo na záhoně jsem mívala rajčata na 3-4 výhony a přijde mi, že výnos se tím zvýšil o hodně, proto jsem byla z květináčových rajčat spíš zklamaná...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 146.138 (?), 8.10.2019 12:30

V kvetináčoch pestujem cherry tyčkové na 3- 4 výhony, všetko je to o prihnojovaní, zálievke a počasí. Úroda je určite vyššia ako na 1 výhone a hlavne nie sú potom až tak strašne vysoké. Ak mám dostatok rastlín, dokonca sadím aj po 2 ks do 1 kvetináča.S vyväzovaním sa mi to nezdá byť až taký problém.

   Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 61.51 (?), 8.10.2019 13:21

Dosud jsem používala spirály, tam si víc jak 1 kmínek na 1 spirálu neumím představit a píchat 3 spirály do jednoho květináče už bylo trochu podivný, drahý... a nestabilní. 

Jak to tedy děláte - používáte tyčky (co výhon, to samostatná tyčka) a výhony přivazujete k tyčce provázkem? Nebo také ty tři tyčky do trojúhelníku, nahoře spojit provázkem (jako jste psala u Dwarf)? A jednotlivé výhony zase přivázat samostatně, nebo se v tom trojúhelníku nějak samy podrží?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 146.138 (?), 8.10.2019 16:54

Ja síce používam špirály, pri vysokých rastlinách s veľkou násadou sú ale nestabilné tak mám aj pár železných dutých rúrok- asi 120cm dlhých zo starých školských lavíc-zatlčiem hlbšie do zeme a do nej nasuniem špirálu rovnou časťou- tým rajčiny môžu rásť aj vyššie, ak by sa predsa ohýbali-tak vrch 3 špirál zviažem spolu-praktikujem hlavne keď už nemám k dispozícii rúry.Prípadne používam na spevnenie aj viac pevných železných rúr, alebo možno urobiť trojnožku z bambusových tyčí.Do kvetináčov sa mi osvedčili aj z Merkury marketu opory k rastlinám pozostávajúce z 3 plastových tyčiek s 3 kruhmi (90cm-viď obr.) Teraz sú tuším v akcii po 40 centov.

 Eva T

Do kverináčov
Do kverináčov
Sleeping Lady s oporou v apríli
Sleeping Lady s oporou v apríli
Mongolskyi Karlik bez opory začiatkom mája
Mongolskyi Karlik bez opory začiatkom mája
Brad´s Bl. Heart s viacerými oporami
Brad´s Bl. Heart s viacerými oporami
Santa Orange F1 pestovaný na 6 výhonov s viacerými oporami
Santa Orange F1 pestovaný na 6 výhonov s viacerými oporami
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 14.10.2019 23:10

Reaguji trochu pozdě, ale nová sezóna je ještě daleko, takže to snad nevadí.

Osobně se přikláním k pěstování na dva až tři fazochy. Ty nejnižší, kvůli stabilitě i plodnosti. Pokud pak potřebuji omezit výšku třeba na 160 cm, zastřihuji vrcholový výhon. Vyvazuji je nezávisle k bambusovým tyčím, a to pomocí izolovaného měděného elektrikářského drátu tak, abych stonky nepoškodil - nedrží vodu, riziko plísně se redukuje. Jako opory používám bambus, je trvanlivý, lehký a pevný. Běžně k dostání v zahradnictvích. Obvyklá délka do 180 cm. V případě potřeby propojím bambusy opět drátem do jedné stabilní konstrukce. Ne v jednom bodu, to by pak vrcholy neměly dostatek prostoru (dwarfy jsou jiná kategorie): vytvořím kruh. Když jsou rajčata vytáhlá (při pěstování doma přes zimu), vyvazuji je cik-cak mezi dvěma oporami, tím také reguluji výšku pro osvětlení. Základem ovšem je dostatečně velký květináč. Minimum pro tyčková rajčata, tedy i cherry, mi vychází na 12l, ale příští sezónu dám nejmíň 15l. Jistota je jistota. Také víc půdy snižuje potřebu zalévání (ale ne o moc). A klíč k úspěchu je přiměřené a pravidelné hnojení, ale neosvědčil se mi granulovaný hnůj: nejspíš mi vyvolal tu infekci. Strojená hnojiva jsou bezpečnější.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika