Papriky - klíčivost semen



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 18.74 (?)
18.2.2014 8:46

Klíčivost v r. 2014: žlutá, oranžová a červená ze semen z paprik z Globusu - cca 80-90%. Amálka - cca 30%, Hamík - cca 30%, Amy - cca 20%. Když je Amy na jednom záhoně s "globusovkama", skříží se? Nejraději bych se na kupovaná semena vykašlal... VJK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19   
                     
host - 156.122 (?), 1.3.2013 15:52

Mám z OBI od Nohel Garden papriku Corno di toro giallo a pálivý papričky. Dal jsem to rovnou do hloubky do substrátu, žádný klíčení předem. Po 12.ti dnech vyjetých 9 Corno di toro a 12. papriček. I ze semínkama rajčat nakoupenýma v OBI od této fy a od MoravoSeed žádný problém. Úspěšnost u rajčat skoro absolutní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 18.74 (?), 18.2.2014 8:46

Klíčivost v r. 2014: žlutá, oranžová a červená ze semen z paprik z Globusu - cca 80-90%. Amálka - cca 30%, Hamík - cca 30%, Amy - cca 20%. Když je Amy na jednom záhoně s "globusovkama", skříží se? Nejraději bych se na kupovaná semena vykašlal... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kyprik - (49) - 37.119 (?), 18.2.2014 10:08

Také já bych rád připojil svoji poznámku ke klíčivosti paprik (a to nejen letos -  r.2014, ale i v minulých letech). Papriky vždy vysévám do výsevního subtrátu, ne do do agroperlitu a semínka předem nenamáčím. To, že papriky klíčí někdy velmi dobře, jindy hůře není překvapující a ví to asi všichni, kteří chodí na toto fórum. Vysledoval jsem, že nejlépe a nejrychleji mi klíčí semena velkých obřích červených kvadratických paprik se silnou stěnou (bell peppers), které jsem původně před několika lety koupil buď někde u zelináře nebo v nějakém Super Hyper (přesně si to již nevybavuji).Od té doby je již několik let recykluji, vždy vyberu semínka z největších a nejhezčích paprik a dál je používám pro pěstování. Tyto papriky mi letos vyklíčily již asi po 4 dnech se 100% klíčivostí, mnohem rychleji než všechny ostatní, teprve v dalších dnech a ve druhém týdnu po výsevu (výsev proběhl třetí týden v lednu) je začaly následovat i další. Momentálně to vypadá, že nakonec celková klíčivost bude velmi solidní - asi 80 až 85%, jen se u některých druhů paprik musí člověk obrnit trpělivostí. Vysvětluji si to tak, že prodávané osivo paprik se prostě uchovává několik let, i když stále je použitelné z hlediska expirace. Takže všem pěstitelům přeji hodně trpělivost i snad se nakonec dočkají i vytoužené úrody. S pozdravem kyprik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 18.2.2014 17:15

Letos klíčivost paprik výborná. Stalagnit vzešlo 35 rostlin z deklarovaných 20 semen (v sáčku jich bylo více). Amadea, Jiřka, Slávy, vše F1, klíčivost 100%. Čekám ještě na Jarmilu a Vlastu. Předpokládám, že budu mít přebytek sazenic (abych to nezakřikla), rozmýšlím, koho podaruju.  Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 45.194 (?), 18.2.2014 18:16

letos mám Campari, Lipari,Ramiro, Rubinova,Topepo Gialo, Dlouhánek,Hamík, nějaké mini červené a žluté, kozí rohy, Astrahonsky,Aligator, Glob,Gourmet, Kuldne Vihm, Topgril,nemáčela jsem a vysévala 9.2.Jetam praleswinksousedky se už těší

Dzimira

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 18.2.2014 18:48

já sem letos taky spokojená, mám 11 druhů a plno sazeniček.Tedy kromě Bonety, kde byla klíčivost okolo 5O%,a jedné bezejmené odrůdy z plodu nechaného z mé úrody-kde bohužel do 14 dní nevyklíčilo nic a neměla sem chu´t čekat dál a semena letěly... ostatní vše spokojenost, něco až 100%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.3.2015 10:41

Ano, má to cenu ještě vysévat.

Staré semena namočte na 2 hodiny do měkké vody (dešťová, destilovaná, převařená) a pak vodu vyměňte. To opakujte tolikrát, jak jsou semínka stará (tj. rok po expiraci 1+1×,  2_roky po expiraci 1+2×,...,  5_let po expiraci 1+5×).  Potom dejte do misky výsevní substrát, na něj 1 mm písku, semínka a 4 mm písku. Písek udržujte vlhký tak, aby i když povrch oschne, tak u semínek byl vlhký "na bábovičky".

Letos jsem jednu F1 byl nucen vysévat ze semínek starých 9 let (6 let po expiraci) a tento postup mi dal klíčivost 8 rostlin z 64 semen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petra S. - (48) - 1.10 (?), 23.3.2015 11:07

Děkuji za odpověď, já se spíš přikloním k tomu, že ty staré semena už vyhodím a aspoň zkusím nové odrůdy, ještě tedy nakoupím nějaké semena a ještě dnes, pokud stihnu, zaseju. Díky moc za pomoc :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.3.2015 11:43

Namočením "čerstvých" suchých semen na 2 hodiny urychlíte klíčení cca o týden, ale zejména si sjednitíte vzcházení. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petra S. - (48) - 1.10 (?), 23.3.2015 11:53

Super, moc děkuji, i když nevím, jestli to bude mít u mě nějaký smysl, já totiž klíčím poměrně netradičně a zastarale :) a to v namočené vatě :) takže jakoby mám semena pořád ve velké vlhkosti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika