Papriky 2016



host - 187.224 (?)
7.3.2016 12:28

Pokud mám vyhodnotit podmínky k pěstování na okně i v rámci jediného domu, kde v přízemí, je díky okolní zástavbě zcela jiná intenzita světla, jak v v bytech pod střechou. Vyzkoušet si to samozřejmě mám v úmyslu, chtěl jsem se jen dopátrat nejvhodnějřího zdroje světla od těch, kteří tuto zkušenost již mají. O nic jiného přece nešlo.    j.c.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 3.3.2016 10:03

Naprosto souhlasím s panem Vladimírem, že množství světla je úměrné teplotě, ve které rostlinky pěstujeme. U nás doma máme docela chladno, asi jsme po nějakých předcích zdědili "eskymácký" gen. Pěstuju přísady na parapetech jižních oken a nikdy nebylo třeba přisvětlovat. Nevím, co je vytáhlé rajče a papriky se snad nevytahují vůbec. Je fakt, že rostliny rostou pomaleji, ale jsou extrémně otužilé. Po přesazení ven je nějaký krátkodobý pokles teplot vůbec nerozhodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.73 (?), 5.3.2016 23:48

Rostliny UV k růstu nepotřebují, dokonce jim nadmíra škodí. Zářivka navíc žádné UV neprodukuje, naopak žárovka kupodivu ano, zejména halogenová. Sazenice paprik pěstované pouze pod modrým umělým světlem dostanou po vysazení ven sluneční úpal. Červené světlo sice podporuje kvetení, to však neznamená, že nepodporuje růst, fotosyntéza probíhá i pod červeným světlem. Groweři dřív běžně svítili pouze sodíkovými výbojkami, které mají převážně červené spektrum. Takže grow led lampy s modrými i červenými diodami jsou přesně to pravé, co rostliny potřebují pro správný vývin a vitalitu. Samotný růst není vše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 92.21 (?), 6.3.2016 9:21

Bavíme se tu o sazenicích a přisvícení - prodloužení denního světla.

O tom krytu jsem někde četl, že chrání před UVA.

UVA - 320 - 400nm - Fotosyntheza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 6.3.2016 18:47

Bylo by zajímavé jaký je rozdíl mezi sazenicemi za oknem, sazenicemi přisvěcovanými a sazenicemi pěstovanými jen pod světly. Dejte prosím fotografie sazenic.

                 Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 2.3.2016 11:42

Při jakémkoli jarním předpěstování sazenic mimo skleník, za oknem, mají rostliny nedostatek světla. Obvykle jsou neduživé, mají dlouhé tenké stonky a ohýbají se za světlem.Snahou je zajistit jim světla co nejvíce a zároveň i déle, než je denní světlo v tomto období. Buď odrazem od zrcadel a jiných materiálů dobře odrážejících světlo nebo přisvětlováním. Takže smysl to má i u starších rostlin. Zkuste a uvidíte. Důkazem vám bude, že se rostliny nebudou intenzivně otáčet za světlem jen k oknu a rozhodně nebudou tak vytáhlé. Otázkou je, kolik do přisvětlování chcete investovat. K osvětlení jednoho truhlíku sazenic nebudu shánět nějaký drahý zdroj, ani nebudu objednávat něco až z Číny. V mém případě je to klasická úsporka za cca. 100,-Kč při spotřebě elektřiny za cca. 1,-Kč/den. Mimochodem v minulých létech se už tu téma přisvětlování probíralo, takže projděte i starší příspěvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 6.3.2016 18:42

Jistě, za oknem mají sazenice podstatně méně světla, cca 50 % jako ve skleníku. Ale to neznamená, že sazenicem jsou neduživé, mají dlouhé tenké stonkoy a ohýbají se za světlem. V budoucnu bych mohl toto dokumentovat fotkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 6.3.2016 21:51

Nesouhlasím s panem Walterem, ale s panem mr. Biggem.Jak jsem už uvedl, nepřisvěcuji a že bych měl neduživou a vytáhlou sadbu si rozhodně nemyslím.Až si udělám čas, tak sem dám foto naší sadby za jediným oknem.Samozřejmě tam rozdíly ve velikosti jsou, ale to je snad i dáno vzrůstností jednotlivých druhů nééé??? J. a Olí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 6.3.2016 22:42

Já jsem napsal informaci obecně a vy, stejně jako jiní, můžete být výjimka. Váš nesouhlas to potvrzuje. To ovšem nic nemění na faktu, že za oknem, ať velkým nebo malým, bývá méně světla, než venku. Nedostatek světla pro rostliny za oknem řeší každý po svém. Někdo je s osvětlením rostlin spokojen, to budete asi vy, někdo ne a hledá řešení, jako třeba pisatel 187.224 z 26.2. 2016 a třeba se i zeptá o radu jako pisatelka 90.97 z 2.3. Škoda, že jste nereagoval na jejich příspěvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 7.3.2016 11:58

Všichni víme, že za oknem je podstatně méně světla než například ve skleníku nebo na záhoně. Ale moje připomínka se týkala toho, že lze vypěstovat kvalitní sazenice i za oknem, jen je třeba, aby teplota odpovídala tomuto menšímu osvětlení. Možná by tento způsob řadě pěstitelů, kteří mají problémy s vytahováním sazenic pomohl.

Pokud se již někdo rozhodl (90.97), že problémy s vytahováním bude řešit nebo řeší přisvěcováním (trvalým svícením?) je to jeho rozhodnutí a já (i ten druhý diskutující) se k tomu nemohu vyjádřit protože sazenice nepřisvěcuji. Ani bych někoho od přisvěcování neodrazoval, protože toto rozhodnutí je jeho svobodná vůle. Zastávám názor, že nejlepší je odzkoiušet si to.

                      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 7.3.2016 12:28

Pokud mám vyhodnotit podmínky k pěstování na okně i v rámci jediného domu, kde v přízemí, je díky okolní zástavbě zcela jiná intenzita světla, jak v v bytech pod střechou. Vyzkoušet si to samozřejmě mám v úmyslu, chtěl jsem se jen dopátrat nejvhodnějřího zdroje světla od těch, kteří tuto zkušenost již mají. O nic jiného přece nešlo.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika