Odolné odrůdy rajčat



Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.69 (?)
26.11.2020 8:25

Milane, to se samozřejmě může klidně stát. Dělám to v amatérských podmínkách. MM dávám vždy vedle sebe, mezitím mám tak 12 metrů jiné zeleniny a pak případně jiný záhonek s pár jinými typy rajčat (hlavně keříčkové a divoké Matt's Wild). Někde jsem četl, že rajče se s velkou pravděpodobností opýlí samo sebou, případně s nejbližšími (četl jsem myslím o minimální vzdálenost 3-6 metrů podle odrůdy a pokud mezi tím máte nějakou bariéru jako tyčkové fazole, případně jinou zeleninu lákající hmyz, tak je to opět bezpečnější...). Ale samozřejmě to nemohu vyloučit. Na druhou stranu když o tom přemýšlím, musel bych ideálně každou rostlinku zvlášť pěstovat izolovaně, aby nebyla opylena jiným klonem, který se ukáže jako neperspektivní... což není v mých silách. Ze všech rostlin MM si v průběhu sezóny posbírám několikrát zralé plody (na začátku plození, na konci prázdnin, a potom cca před koncem plodnosti), v průběhu si zapisuji informace o rostlinách (růst, odolnost, barva, tvar, chuť, praskání) a na jaře pak sázím plody z vybraných 2-3 rostlin (které vyhodnotím jako nejlepší k selekci) a to ze všech v čase posbíraných semínek.
Chuť MM je nejlepší v létě, pozdní sběr pak již nemá kvůli menší intenzitě sluníčka tak dobré plody, ale to platí asi u všech rajčat...
Kdysi jsem našel rodokmen MM a bylo tam tuším 20 různých odrůd, proto se podle mě takto v dalších generacích rozjelo...
Jinak jsem vysledoval, že u MM mám spíše problém se septorií nežli s plísní. Plody většiny jsou netknuté. Musím dát za pravdu s tím praskáním, na podzim po deštích MM začal praskat, snažím se právě selektovat i takové, které praskají méně (nevím jestli je to u těchto rostlinek byla náhoda nebo jiné geny, uvidíme v dalších generacích).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 24.11.2020 20:12

O této možnosti slyším poprvé, zní to zajímavě. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2791) - 6.138 (?), 24.11.2020 22:37

Miku, díky. Dobrý tip. Jenže SESE možná vyžaduje i platbu z USA. Nevím to jistě, ale když zmizí objednávka při zadání České republiky, tak je to pravděpodobné.

Ti Amerikánci jsou srandovní.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2791) - 6.138 (?), 25.11.2020 22:29

Patří: je to návod, jak získávat nové odrůdy a jaké potíže se vyskytují.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 27.11.2020 9:30

Milane, plíseň neřeším, neb s ní problémy nemívám (jen výjimečně). Uvedené odrůdy proto, že získaly ocenění AAS, tak jsem zvědav, jaké mají Američané chutě.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2791) - 6.138 (?), 25.11.2020 23:36

Miku, klobouk dolů před tím dehybridizačním projektem. Trochu jsem si to představil a není mi jasná jedna věc. Pokud pěstujete i další odrůdy, jak zajišťujete, aby MM nebyly opyleny z nich hmyzem? Protože ten rozpal kvalit ve 2 generaci mohl být způsobený zrovna tímhle.

A k rozdílům v chuti i velikosti mám komentář z vlastní zkušenosti. Mateřské rostliny MM měly plody relativně malé a chutí desítkové, alespoň v a po tom nejlepším období. Jejich řízky měly mnohem větší plody, ale také chuťově o dost méně výrazné. S bídou 7. A to byly zaručeně geneticky totožné. Vysvětluji si to tak, že ty řízky tvořily plody jednak později a také v mnohem deštivějším počasí. Čili přebytek vody, možná i živin (u jednoho z nich určitě - byl v kompostu) a pozdější čas zrání, tedy méně sluníčka. Nikdo by neřekl, že jsou to rajčata jedné a téže odrůdy a z jedné a téže zahrady. Ale odolnost prokázaly stejnou, ne-li lepší než mateře: mladší ročníky, no.smiley 

Podobně tomu bylo i s mou nechtěně vypěstovanou F2. Náhoda tomu chtěla, že mi vyrostlo loňské semínko na úplně jiném záhonu. Určitě to byl MM. A také měl plody větší a méně chutné. Také vyrůstal a plodil později a ve větší vlhkosti. Tam ale nebyla odolnost stoprocentní: stonek vrcholu byl postižen, takže jsem ho musel amputovat. Pak už ale nic, kromě pár míst na listech a plody byly, až na 2 či 3 výjimky, naprosto zdravé. Ty výjimky si vysvětluji tak, že spóry zasáhly přímo květy a tím se plod nakazil. A byly to vždy plody na spodku vijanu, tedy ty nejmladší. Totéž jsem nalezl na řízcích.           U mne se ta odolnost u všech MM projevila trochu jinak: v době, kdy ostatní odrůdy hnědly jako o závod (za 3 dny byly některé kaput), MM (ale i Crimson Crush a Cocktail Crush) nejevily známky poškození ani na spodních listech. Prostě nic. To až o dost později se objevily skvrny na listech, které vypadaly jako septoria: hnědé či tmavé uprostřed a žluté okraje. Nejdřív jsem se snažil takové listy otrhat, ale pak už ani to ne. A na plodech se to naprosto neprojevilo a rostliny vesele rostly dál do doby, než jim začala být zima. A tady mne MM trochu zklamal, protože začal houfně praskat. Na jeho obhajobu je třeba říct, že byl naprosto poslední ze všech odrůd.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.69 (?), 26.11.2020 8:25

Milane, to se samozřejmě může klidně stát. Dělám to v amatérských podmínkách. MM dávám vždy vedle sebe, mezitím mám tak 12 metrů jiné zeleniny a pak případně jiný záhonek s pár jinými typy rajčat (hlavně keříčkové a divoké Matt's Wild). Někde jsem četl, že rajče se s velkou pravděpodobností opýlí samo sebou, případně s nejbližšími (četl jsem myslím o minimální vzdálenost 3-6 metrů podle odrůdy a pokud mezi tím máte nějakou bariéru jako tyčkové fazole, případně jinou zeleninu lákající hmyz, tak je to opět bezpečnější...). Ale samozřejmě to nemohu vyloučit. Na druhou stranu když o tom přemýšlím, musel bych ideálně každou rostlinku zvlášť pěstovat izolovaně, aby nebyla opylena jiným klonem, který se ukáže jako neperspektivní... což není v mých silách. Ze všech rostlin MM si v průběhu sezóny posbírám několikrát zralé plody (na začátku plození, na konci prázdnin, a potom cca před koncem plodnosti), v průběhu si zapisuji informace o rostlinách (růst, odolnost, barva, tvar, chuť, praskání) a na jaře pak sázím plody z vybraných 2-3 rostlin (které vyhodnotím jako nejlepší k selekci) a to ze všech v čase posbíraných semínek.
Chuť MM je nejlepší v létě, pozdní sběr pak již nemá kvůli menší intenzitě sluníčka tak dobré plody, ale to platí asi u všech rajčat...
Kdysi jsem našel rodokmen MM a bylo tam tuším 20 různých odrůd, proto se podle mě takto v dalších generacích rozjelo...
Jinak jsem vysledoval, že u MM mám spíše problém se septorií nežli s plísní. Plody většiny jsou netknuté. Musím dát za pravdu s tím praskáním, na podzim po deštích MM začal praskat, snažím se právě selektovat i takové, které praskají méně (nevím jestli je to u těchto rostlinek byla náhoda nebo jiné geny, uvidíme v dalších generacích).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.94 (?), 26.11.2020 9:38

Pokd dostanu od každé odrůdy celý balíček, tak se pokusím o křížení s nějakým červeným rajčetem. V úvahu připadají Mikado a Stupické polní rané, obě s bramborovým listem, což je výhodné, že lze brzy zjistit, jestli byl kříž úspěšný. Každé z nich má určitou výhodu. Stupické je velmi rané a je české. Mikado je pozdnější, ale plody jsou větší a netrpí tak nectnostmi Stupického (zelený límec, praskání). Asi bych s výsevem začal někdy v polovině prosince a sazenicím přisvětloval tak, aby sazenice už v dubnu kvetly abych mohl opylení provést doma a vysazovat je už s opylenými květy.Nemám sice na zahradě už místo na další tyčková rajčata, ale dal bych je někde mimo i na horší místo. Nepotřebuji nic jiného, jen abych z toho opyleného květu získal nějaká semena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2791) - 6.138 (?), 26.11.2020 15:47

Předpokládám z textu, že jsi to Ty, Vladimíre. Pokud ne, omlouvám se.

Jasně, tohle je řešení a pro můj způsob domácího pěstování úplně ideální. Nemám problém je doma separovat od jiných odrůd. Že mne to nenapadlo. Mám tady nějaké nehybridy od Evy, takže takhle si zajistím čistá semínka do budoucnosti. Tedy křížit nebudu, to už je nad mé schopnosti. Ale myšlenka je to zajímavá.

Jak to dělají velkosemenáři? A když se to úplně nepovede nějakým nedopatřením, můžeme v sáčku pak najít něco docela jiného. Už rozumím proč.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2791) - 6.138 (?), 26.11.2020 15:53

Miku, taky mi bylo divné, že ta poškození listů vypadala jako septoria. Vysvětlil jsem si to tím zapouzdřením, ale možná mylně. Já sice letos moc septorie neměl, ale pokud je MM na ni citlivý, dává to perfektní smysl. Ale dostavilo se to až někdy koncem září, začátkem října. A to už zase bylo na septorii dost chladno. Takže nevím. To důležité je, že plody neutrpěly.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 235.105 (?), 27.11.2020 13:38
Dobrý deň, Reimer seeds neposiela na Sk ani CZ. Skúšala som to minulý rok. Tiež ma odmietla jedna ďalšia kanadská firma. Z USA mi poslali z J&L Garden, ale zadržali mi to na hraniciach, na colnici Železníc. Z krajín mimo EU pustia zásielky, len keď majú fytocertifikat. Je to drahé a nie každá firma vystaví. Tento rok jednoznačne potvrdila svoju odolnosť Philovita, MM a na prekvapenie aj Green ENVY a Ambrosia Red. Ostatné odrody boli skapate na pleseň mesiac predtým. Katkos
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika