Odolné odrůdy rajčat



host - 60.188 (?)
25.10.2020 8:33

V září jsem projevil zájem o testování nového šlechtění rajčete s provizorním jménem Lorelei. Dle šlechtitele  (Fusion Power) bylo pro křížení použito S.habrochaites a také Pienollo del Vesuvio. Toto rajče by mělo mít zvýšenou odolnost vůči veškerým listovým chorobám, mělo by to být větší červené cherry (snad koktejlové rajče) a chuť by měla připomínat Pienollo del Vesuvio (které mně moc chutná). Z Pienolla by mělo mít také jeho trvanliviost. Dnes jsem dostal PM, že mně semena pošle, jen musím potvrdit svou poštovní adresu. Problém bude s tím, že budu muset vyřadit některé odrůdy, které jsem chtěl příští rok pěstovat- pokud má ten test k něčemu být, tak by to měly být minimálně čtyři rostliny.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 17.10.2020 14:03

Vladimíre, jak se Ti daří s tím sháněním Galahada? Ty máš v Americe spoustu přátel, takže bys měl mít větší šanci než já s oficiální cestou. Při tom pátrání jsem také zjistil, že na e-shopech je Galahad vyprodán. Ale i kdyby nebyl, je to příšerně drahé: chtějí objednávku nad 100 dolarů + poštovné. Pak teprve zasílají do Evropy. Do toho už nejdu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.173 (?), 20.10.2020 8:17

Přemýšlel jsem o Galahada, ale nakonec jsem se rozhodl, že pro rok 2021 jistě ne. Za prvé mám tolik semen různých nových pro mne zajímavějších odrůd, že bych je neměl kde zasadit a také, mně nepřijde moc zajímavé a zábavné tuto odrůdu pěstovat. Věřím tomu, že je odolná vůči plísni bramborové a jen kvůli tomu se mně nechce ji pěstovat. Nechystám se ani na jiné v česku dostupné odolné odrůdy.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 20.10.2020 17:45

Jak Ty jsi dopadl letos s plísní? Stříkals?

Chápu to, Galahad je keříkový a biftekový. Defiant je taky keříkový, ale menší plody, podle popisu (sic) velmi chutné.

No, za sebe to vidím podobně: příští rok asi nebudou, protože se mi je nepodaří sehnat.

Jaké odrůdy považuješ za zábavné?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 61.30 (?), 21.10.2020 14:02

Každý máme svůj oblíbený typ rajčat a ty se snažíme pěstovat. A pěstovat nová rajčata tohoto typu je pro mne zábava. Už se těším, jak to v roce 2021 s nimi dopadne.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 5.31 (?), 17.10.2020 17:57

Také jsem se na ta rajčata díval, ale objednávky semen z ameriky jsou špatně dostupné. Objednával jsem na ebay nějaká semínka od ukrajinského prodejce a je mezi nimi i keříčková odrůda Fitoftorostijskyj, která by měla být také odolná proti plísni. Za 24 kč je v balení hodně semínek, poštovné bylo levnější než u nás a za týden zásilka přišla.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.188 (?), 25.10.2020 8:33

V září jsem projevil zájem o testování nového šlechtění rajčete s provizorním jménem Lorelei. Dle šlechtitele  (Fusion Power) bylo pro křížení použito S.habrochaites a také Pienollo del Vesuvio. Toto rajče by mělo mít zvýšenou odolnost vůči veškerým listovým chorobám, mělo by to být větší červené cherry (snad koktejlové rajče) a chuť by měla připomínat Pienollo del Vesuvio (které mně moc chutná). Z Pienolla by mělo mít také jeho trvanliviost. Dnes jsem dostal PM, že mně semena pošle, jen musím potvrdit svou poštovní adresu. Problém bude s tím, že budu muset vyřadit některé odrůdy, které jsem chtěl příští rok pěstovat- pokud má ten test k něčemu být, tak by to měly být minimálně čtyři rostliny.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 25.10.2020 19:32

Vladimíre, to zní velmi zajímavě. Na co je ten test zaměřen? Na stabilitu křížence, chuť, výnos, odolnost proti listovým chorobám nebo blbuvzdornost? Kdyby to byl ten posledně jmenovaný cíl, rád nabídnu kus svého pozemku a samozřejmě i péči.smileyČtyři (i víc) rostliny pohodlně ubytuju, podmínky jsou tvrdé v té nadmořské výšce a choroby útočí vesele.

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 61.253 (?), 25.10.2020 19:53

Pochopiteně mne bude prvořadě zajímat ta odolnost proti listovým chorobám (Alternariová skvrnitost, Septoriová skvrnitost, plíseň šedá atd.), které na svých rajčatech mívám. Chuť by podle šlechtitele měla být podobná Pienollo del Vesuvio  (to už jsem pěstoval a vyhovovala mně zejména jeho chuť). Výnos by měl být asi takový, jaký je běžný u cherry rajčat, možná trochu vyšší vzhledem k tomu, že by to měly být rajčata koktejlová. Sabilní by měly být, jinak by je asi nenabízel (mám dojem, že s křížením začal před osmi lety).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 29.10.2020 22:35

Vladimíre, tohle mne docela zajímá a Ty o tom asi víš nejvíc: jak daleko jsou vědci s přečtením genomu rajčat? Vznikají nové odrůdy spíš křížením nebo i genetickou modifikací? Ptám se proto, že třeba ty plísniodolné jsou, myslím, spíš výsledkem genové modifikace než trpělivého křížení. Možná jsem vedle, ale vrozená phythophthora odolnost je vlastní, pokud vím, jen divokým rajčatům. Přirozené křížení by tedy asi nevedlo k tak velkým plodům jako má například Crimson Crush. Vzpomínám si, že jsi mi onehdy posílal odkaz na genetické vlastnosti Mountain Magica, jenže já z toho moc moudrý nebyl. A nevzpomínám si, že by tam uvedli, jak se tam ty geny odolnosti dostaly. Můžeš mi, až budeš mít čas a chuť, o tomhle něco napsat? Díky.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 30.10.2020 7:03

Nejsem sice Vladimír, ale pokusím se odpovědět. Odolnost k plísni bramborové není u rajčat výsledkem genetické manipulace, viz můj neumělý překlad z jednoho článku z roku 2008:

Plíseň bramborová (Late Blight LB) způsobená oomycetou Phytophthora infestans a čerň lilková (EB) způsobená houbami Alternaria solani a A. tomatophila jsou dvě běžná a ničivá listová onemocnění pěstovaných rajčat (Solanum lycopersicum) a brambor (Solanum). tuberosum) ve Spojených státech a jinde na světě. Zatímco LB může infikovat a devastovat rostliny rajčete v jakémkoli vývojovém stadiu, EB infekce je obvykle spojena s fyziologickou dospělostí rostlin a zátěží plodů, kde starší rostliny vykazují větší náchylnost a silné zatížení plody zvyšuje onemocnění. V současné době jsou nejběžnějším opatřením pro kontrolu LB a EB agrotechnická opatření a intenzivní používání fungicidů. Genetické zdroje pro rezistenci byly identifikovány pro obě nemoci, převážně u divokých druhů rajčat, zejména u červenoplodých druhů S. pimpinellifolium a zelený druh S. habrochaites. U LB bylo hlášeno několik hlavních rasově specifických genů rezistence (např. Ph-1, Ph-2 a Ph-3) a několik rasově nespecifických QTL genů rezistence. Ph-3 je gen silné rezistence a byl začleněn do mnoha šlechtitelských linií pro hybridy jak pro přímy konzum tak pro průmyslové zpracocání (kečupy, protlaky atp.). Byly však identifikovány nové izoláty P. infestans, které překonávají rezistenci vůči Ph-3. Nedávno byl identifikován nový gen rezistence (Ph-5), který dává odolnost proti několika izolátům patogenů, včetně těch, které překonávají předchozí geny rezistence. Vyvíjejí se pokročilé šlechtitelské linie včetně samotného genu Ph-5 a v kombinaci s Ph-2 a Ph-3. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika