Odolné odrůdy rajčat



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?)
22.8.2020 14:42

Protože to je F1. Což znamená, že daná odolnost je zaručena jen v první generaci. Je geneticky upravena tak, že je přidán gen, který dokáže způsobit, že se plísní napadená místa zapouzdří a to nedovolí plísni nakazit celý zbytek rostliny včetně plodů. Není to tak, že by plíseň vůbec nemohly chytnout.

Pokud byste pěstovala tuto odrůdu ze svých semínek, je výsledek nejistý: F2 si může, ale nemusí danou vlastnost zachovat.

Dobrá zpráva je, že jsem letos koupil Crimson Crush i Cocktail Crush (novinka, docela chutná, hodnotím 7) u nás v zahradnictví (firma Dobrá Semena) za běžnou cenu, tedy 39 Kč. Dříve jsem si je opatřoval z Anglie za cenu násobně vyšší.

A letošní počasí opravdu prověří jejich plísniodolnost. Zatím si vedou skvěle i přesto, že jsem je přehnojil draslíkem.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 172.242 (?), 20.8.2020 8:17

Omlouvám se za nedostatky v textu. rychleji mně to myslí než píši. Mělo být:..nehybridní odrůdy (..) schopny produkovat... bez problémů příští rok...

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 22.8.2020 14:42

Protože to je F1. Což znamená, že daná odolnost je zaručena jen v první generaci. Je geneticky upravena tak, že je přidán gen, který dokáže způsobit, že se plísní napadená místa zapouzdří a to nedovolí plísni nakazit celý zbytek rostliny včetně plodů. Není to tak, že by plíseň vůbec nemohly chytnout.

Pokud byste pěstovala tuto odrůdu ze svých semínek, je výsledek nejistý: F2 si může, ale nemusí danou vlastnost zachovat.

Dobrá zpráva je, že jsem letos koupil Crimson Crush i Cocktail Crush (novinka, docela chutná, hodnotím 7) u nás v zahradnictví (firma Dobrá Semena) za běžnou cenu, tedy 39 Kč. Dříve jsem si je opatřoval z Anglie za cenu násobně vyšší.

A letošní počasí opravdu prověří jejich plísniodolnost. Zatím si vedou skvěle i přesto, že jsem je přehnojil draslíkem.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.13 (?), 25.9.2020 11:08

Dobrý den Milane.

Pročítám Vaše komentáře a řikám si, konečně někdo, kdo tomu zdá se hodně rozumí.

Které odrůdy hodnotíte jako chuťově nejlepší bez větších defektů a jak se Vám nakonec vydařily Coctail Crush F1, které jste hodnotil sedmičkou. Já ošetřoval letos přípravkem na bázi mědi a střídal s domácím postřikem z hřebíčku a skořice. Bohužel mé zápisy se někde zatratily a nevím nyní rozdíl, co bylo lepší atd. Vím jen že jsem schválně zanedbával tornáda a ty byly parádní, ale jen co se dělaly na velkých trsech červené plody, do týdny vše zčernalo plísní a bylo po... Stihl jsem udělat tak akorát čatní ze zelených. 
Dále žluté třešňové rajćátka také brzy odešly. Červené cherolla F1 na místě kde jsem pravidelně stříkal hřebíček se skořicí, drž ido dnes, sice už jsou také napadené, ale vydržely o měsíc déle...

Velké díky! Borůvka Jan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 27.9.2020 21:56

Honzo, díky za tu naprosto nezaslouženou chválu. Jsem jen ten, kdo s tím intenzivně pracuje a snaží se ze zážitků vylovit nějaké principy. Spíš intuitivně než přísně vědecky.

Chuťově nejlepší odrůdy, které jsem odzkoušel, jsou Tomato/Garden Berry, Mountain Magic, Nelinka, Start, Cocktail Crush, Crimson Crush. Jenže: záleží na podmínkách a každá ta odrůda má svou slabinu. Cocktail Crush jsem hodnotil už dřív, asi nebyly tak zralé. Dnes je hodnotím 8 až 9. Tedy ty, které vyrostly v nejlepších podmínkách, hlavně s dostatkem slunce a tepla. Ale Cocktail má slabinu, kterou jsem objevil až teď: v extrémních podmínkách podléhá praskání. Crimson Crush je zase citlivý na suchou hnilobu. Start není plísni tolerantní a přehnojená a přelitá sotva dosáhne na šestku. Tomato Berry podléhá plísni mezi prvními. Atd., atd. 

Tornáda jsou velice výnosná, ale pokud přijde plíseň, čas mezi napadením rostliny a zkázou plodů je velmi krátký a plody jsou napadené v naprosto převážné většině: podařilo se mi jich zachránit - po třítýdenní karanténě - jen tak 10% z toho, co jsem zelené otrhal po objevení plísně. Tornáda jsou ale výborná na nakládání či do leča.

To čatní ze zelených Tornád raději nejezte: je víc než pravděpodobné, že nejmíň 80% už v sobě mělo plíseň. A ta produkuje jedy pro lidské tělo. A to nemluvím o solaninu, obsaženém ve všech zelených rajčatech. 

S těmi postřiky Vám neporadím. Nepoužívám vůbec nic. Už tři roky hledám cestu, jak se postřikům vyhnout. Nenávidím totiž stříkání, ne chemii.smiley Ale zdá se mi, že jsem zahlédl světlo na konci tunelu. Viz můj poslední příspěvek na vlákně Rajčatový hokus pokus.

Milan HP

P.S. Nejlíp z toho vychází Mountain Magic. Ten ale má slabinu v ceně a dostupnosti. Ale oproti Anglii, u nás je za pakatel: 70 - 80 Kč za 6 semínek. Mí kamarádi už začli objednávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.13 (?), 1.10.2020 15:12

Děkuji moc za informace. Pročetl jsem si celou diskuzi a mohu říct, detektivka s pokračováním na každé straně. Četl jsem to všehovšudy 2 dny, napínavé a poučné, hlavně ten druhej termín, kam se hrabe můj oblíbený JO NESBO :D

Tak MM a CC budou pro mě TOP na příští rok, Cherrola F1 dostane šanci 3. rok v řadě, nej zatím co jem měl, ale na ty Tvé to zdaleka nemá. Vysemeněné potvůrky na záhoně jsem rozsázel na druhou stranu zahrady, řekněme na severní část k plotu mezi jahody a parádně rostly. Ovšem... F2 tedy, plody větší občas než původní F1 a hlavně, plíseň je skolila stejně rychle, jako tornáda na druhé straně zahrady, vedle brambor a žluté vedle orignální Cherrola F1. Ti vydržely prostě nejdéle, ještě teď rostou, i když plíseň je na půlce rostliny, nebyl jsem tam 6 dní, nejspíš už mají odzvoněno. Už i ty poslední plody nebyly úplně tak sladké, jako při zdravé fázi v sprnu, houba + nedostatek cukru při slabé fotosyntéze.

Hokusy pokusy od Tebe mě fakt baví. Zahradu mám v Koštově u řeky Bíliny. Hryzec řádí o 106 a nutrie mu sekundují, někdy třeba vylíčím můj boj :)

Tak hodně zdaru a těším se co zase napíšeš, zdali ještě něco plodí atd...
Jo a ty zapušténé kětníky vedle sazenic mi vysvětli, nikde jsem nic podbného nevygooglil, nechceš polejvat kořeny přímo, chorby atd? Možná jsem to v těch 4 vláknech přehlédl...

Honza B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.13 (?), 1.10.2020 15:17

Jinak když jsem to po sobé četl, nebylo jednoznačné to s těma žlutýma rajčátkama, chtěl jsem tím vyjádřit, že šly do kopru jako první, ale originál Cherrola F2 vedle nich, hned u brambor držely dlouho, až do konce srpne bez chyby, pak to šlo z kopce, ale u žlutých, tornád a cherrola F2 to bylo o měsíc dříve a...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 2.10.2020 1:18

Honzo, moc dík za uznání. Nesbo je ale černej jako bota - myslím laděním - u mne občas pablesk světla.

Kelímky jsou pro: úsporu vody, úsporu času a adresné zalévání. Trochu i na ochranu před šířením plísně díky vlhkosti. A ano, zalévám (i hnojím zálivkou) přes ně přímo kořenový bal. Ale mezi spodkem kelímku a balem při výsadbě je tak 5 cm hlíny. Jo, a taky to trochu pomáhá s plevelem okolo rostlin: nezaléván, neroste tak bujně. Ta vzdálenost od stonku ze země lezoucího je výsledek mírně přerostlých sazenic - můj rekord je cca 70 cm. To je zakopaný stonek - kelímek je přímo nad původním kořenovým balem.

Těmi vysemeněnými myslíš Cherroly? Ale o nich jsem nikde nečet, že by byly odolné plísni geneticky. Moje F2 Mountain Magiku to taky nezdědila úplně. Bohužel na semínka asi nelze spoléhat, ale může to vyjít. Prostě házení korunou.

Jak víš, že Tvoje Cherrola nemá na ty moje? Chuťově nebo odolností? Já je tedy ještě nezkusil, tak nemůžu soudit. To důležitý je, aby se plíseň nešířila do plodů. A v tomhle směru se odrůdy lišej, tedy i ty "neodolný". U některejch to jde zatraceně rychle, u jinejch třeba vydržej i 14 dnů.

Jo, ozvu se na mailu.

Milan HP

P.S. Jestli chceš MM a CC, případně Cocktail Crush, kup semínka teď. Na jaře po týhle plísňový sezóně nebudou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.13 (?), 5.10.2020 9:50

Mno všude píšou, odolná vůči plísni bramborové, tak to beru, že bude mít trošklu resistentní vlastnosti vůči plísni. testem na zahradě se to i prokázalo. Ale nápo stejně nevydrželo po delší době, těším se na MM, kdy je vyndáš z hlíny a jak vypadjí rostlinky, nějaké foto z konce září, půlky října atd :) U nás už vše KO a ve středu mám volno, tak to půjdu vytahat a věnovat se plotu atd... Práce tam je strašně, chtěl bych i skleník, který tam je, napůl vysklený, ale přesunout ho na místo kde jsou teď staré švestky a dát do kupy :)

Napiš mi ten email, hlídám ho a poŕád nic, děkuju :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 60.3 (?), 3.10.2020 7:33

Na trhu se semeny se objevilo nové rajče odolné k plísni bramborové a dalším chorobám.. Galahad F1 raná determinantní odrůda, výborná chuť (vítěz soutěže AAS), vysoká úrodnost velmi dobrá chuť, velká úrodnost. Stálo by to za odzkošení už kvůli té chuti. Pokusím se nějaké semeno získat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 3.10.2020 10:03

Vladimíre, vyhledal jsem si to a hned vedle v nabídce měli odrůdu Defiant PhR, což podle mne znamená Phythophthora Resistant. Možná by i tahle odrůda stála za odzkoušení. Pokusím se objednat přes synáčka (má platební kartu). Doufejme, že USA stále smějí zasílat semínka do Evropy.

Moc díky za upozornění.

Milan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika