Obří řecké fazole



host - 254.19 (?)
16.1.2018 21:30

Ale u fazolí koupených v tom Tescu, nebo pokud mám podezření, že nebudou klíčit není nic snadnějšího je zkusit jejich klíčivost hned.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 254.19 (?), 16.1.2018 21:30

Ale u fazolí koupených v tom Tescu, nebo pokud mám podezření, že nebudou klíčit není nic snadnějšího je zkusit jejich klíčivost hned.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 16.1.2018 22:00

O tom není pochyb, že je každý ihned otestuje na klíčivost pak je případně zkonzumuje. Ale když bych koupil ty z toho řeckého obchodu 400g za 164,- Kč, k tomu připočítal náklady na dopravu z Prahy, při zjištění, že jsou neklíčivá tak mně ty možná opravdu chutné fazole zhořknou v hubě. smiley

Toto jsem vyčetl na tom webu:

Gigantes se vyznačují svou velikostí, ledvinovitým tvarem a bílou barvou. Jsou velmi jemné, jejich chuť je bohatá a plná a jsou delikátní i samotné bez omáčky. Nicméně my je doporučujeme připravovat v troubě s omáčkou a nebo si je vychutnat v salátech nebo s masem.
Oblast: Prespes jezero, prefektura Florina, severozápadní Řecko
Kultivace: BIO gigantes jsou pěstovány kolem jezera Mikri Prespa v nadmořské výšce 860 m, v národním parku Prespes v malých rodinných farmách. Místní farmáři stále zachovávají tradiční metody pěstování. Půda je lehká, teplá a úrodná, bohatá na organické látky. Její pH ise blíží optimálnímu, což je 5,8-6.
Obří fazole z Prespu (Gigantes Elephantes) jsou řecká odrůda fazolí vysoké kvality, s tenkou slupkou a velmi snadnou přípravou (krátká doba vaření), která byla kultivována v oblasti Prespu od 16. století.
Na sáčku je napsáno: Řecké obrovské fazole z malých rodiných farem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 17.1.2018 11:14

Včera navečer mně přišla nabídka od Christiny Jo ze severo východního Texasu (Tomatoville). Měly by to být přesně ty semena z oblasti Prespo. Asi budu muset tuto nabídku odmítnout, protože ji ani sebe nechci vystavit nějakým problémům s celními orgány. Možná časem najdu způsob jak tato semena dopravit do ČR. Když jsem o tato semena na Tomatoville žádal, tak jsem měl spíše na mysli, že by mně je poslal nějaký člen z Evropy, nejlépe z Řecka.

                            Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 17.1.2018 14:45

No a taky by vám je mohli na celnici zrentgenovat (stalo se mi) a pak by stejně nemusely vyklíčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 17.1.2018 18:51

A co toto?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 17.1.2018 19:55

Coronu jsem pěstoval několik let, byla to vždy bílá fazole tak mně není jasné proč jsou na obrázku fialové. Chci ji pěstovat, chodím po obchodech, ale zatím jsem na tato semena nenarazil. Času je zatím dost a pokud je nekoupím v obchodě, tak přes internetový obchod.

                    Vladimír 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 17.1.2018 23:03

... že by v izotátech na severu Indie něco popletli?

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 18.1.2018 8:15

To není chyba v izolátu, ale v použité fotce na balení od 243.114. I u té barevné je psáno v popisku, že má bílá semena. Chtělo by to nenápadně se podívat do sáčku, co v něm je... I jedlá semena by měla klíčit. Norma říká (la), že by neměly být luštěniny celé neloupané starší jednoho roku a zralé, klíčivé. To, že neklíčí může být "obchodní trik" pěstitelů. Fazol šarlatový je cizosprašný, klidně se v potomstvu bílé, pokud je pěstována spolu s jinými, může objevit jak barevné kvetení, tak i pestrá semena - podle dominance znaků. I u fazolu šarlatového jsou odrůdy keřové. Poslední roky špatně nasazuje ve vrcholícím létě na lusky, snad blizny vysychají, možná o ně nemá hmyz zájem. Z červnového kvetení lusky bývají, stejně tak z období deštivých s nižšími teplotami. Opravdu pozdně letní či podzimní kvetení u nás vykazují odrůdy jiné fazole fazolu měsíčního (fazol Lima). Ten má semena větší než jmenovaný f. šarlatový. Není to spíše on? Zkuste bob jedlý, také není špatný. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 18.1.2018 12:33

Ivane, máte nějakou povědomost o tom, jak by pěstitelé mohli ovlivnit klíčivost fazolových semen? Ty fazole z oblasti Prespa požívají ochranu EU jako krajová odrůda, na obalu mají deklarovanou Bio kvalitu. Asi těžko mohou používat nějakou chemii nebo ozařování, Tyto fazole pěstuje sdružení farmářů a kdyby jim na to někdo přišel,  tak s nějakou ochranou EU nemohou počítat.

               Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 18.1.2018 13:13

Pro potraviny nemusí platit to co pro semena. U nás vyklíčí soja, hrachy, čočka, pohanka, fazole adzuki,.  - pokud nejsou nijak zpracována jako je třeba půlením, nebo odstraněním obalů napařováním (u pohanky), loupáním mechanickým, obrušováním. Předvařený hrách nebo fazole neklíčí. Může se to týkat i tohoto výrobku. Sklizeň ne zcela dozrálých a rychlé intenzivní sušení, fermentace v luscích, navlhčení a rychlé usušení vyšší teplotou, dosoušení vymražováním vody, předvaření. To by vysvětlovalo třeba tu krátkou dobu úpravy Já totiž nikdy tyhle fazole neviděl. Docela by mě zajímala ta historie, jak rychle se ty fazole dostaly ze Španělska na tehdy už dost uzavřený Balkán. No a pak to, že někomu tady neklíčily může být výjimkou z pravidla. Dám si pozor, jestli je někde neuvidím, luskoviny mám trochu víc nastudované (http://okenkodozahrad.cz/diplomka.pdf), třeba pak budu vědět víc. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika