Listy rajčat zčernaly/zfialověly a zežloutly, proč?



Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?)
13.5.2014 20:51

Nažloutlé listy v kelímcích mám také, rostliny již chtějí ven. Rajče po přesazení ven do zimy, a že tam je nyní zima, reaguje nafialověním listů, kroucením listů a čím ještě dalším. Mám nafialovělou i kapustu přesazenou na záhon. Sazenice máte pěkné, nepanikařte a vyčkejte lepšího počasí. Rostliny mezitím zakoření a potom "pojedou". J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Monasek - (16) - 39.84 (?), 12.5.2014 18:45, zobrazeno: 17897x

Jak jsem psala dříve, mám dvě odrůdy rajčat. U cherry rajčátek mi listy zežloutky a obyč. keříkových rajčat mi zčernaly, místy zfialověly a já nevím proč :-(... Zastavil se i jejich růst. Mají šanci na přežití?




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 169.248 (?), 12.5.2014 22:00

Fialové listy bývají symptomem nedostatku fosforu.

Žluté listy mohou znamenat nedostatek železa.

Obojí může být způsobeno třeba i nevhodnou kombinací hnojiv, půdní reakcí apod.

Sazeničkám zatím není konec, myslím, že se mohou zlepšit (ale co konkrétně pro to máte udělat snad poradí zdatnější zelináři).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 12.5.2014 22:00

Fialová barva listů- nedostatek fosforu způsobený nízkými teplotami (při teplotách nižších než 12 °C nejsou schopny kořeny přijímat vodu a živiny), může to být také malou zálivkou. Listy mohou také hnědnout a později odumírat.

                          Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
altosch - (34) - 135.172 (?), 13.5.2014 9:14

Jsou čerstvě přesazené na záhon? Pokud ano, myslím, že stačí počkat až se zlepší venkovní podmínky. Sazenice při přechodu z víceméně ideálních podmínek ve skleníku nebo na okně vždy utrpí nějaký šok: nižší teplota, příliš mnoho slunce, změna půdy. Jestli byly před zasazením zdravé, velmi pravděpodobně se vzpamatují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Monasek - (16) - 39.84 (?), 13.5.2014 20:08

Ano, jsou čerstvě přesazené na záhon. Ale už doma mi přestaly růst a začaly žloutnout, venku zfialověly. Mám jim teda nějak pomoct? Ty listy dostanou zpět svou barvu nebo se mají ostříhat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 32.208 (?), 13.5.2014 20:27

Ja osobne bych je nestrihal. Nejsou nicim napadene, neco podobneho jsem videl u rajcete, ktere bylo vystaveno nizkym teplotam.

Porad tema listama dokaze prijimat energii, ikdyz ne tak, kdyby byly tmave zelene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 13.5.2014 20:51

Nažloutlé listy v kelímcích mám také, rostliny již chtějí ven. Rajče po přesazení ven do zimy, a že tam je nyní zima, reaguje nafialověním listů, kroucením listů a čím ještě dalším. Mám nafialovělou i kapustu přesazenou na záhon. Sazenice máte pěkné, nepanikařte a vyčkejte lepšího počasí. Rostliny mezitím zakoření a potom "pojedou". J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Monasek - (16) - 39.84 (?), 14.5.2014 8:50

Tak to jste mě potěšila, že se zlepší, jak bude tepleji, sice bude asi pozdější úroda, ale jsem ráda, že jim není konec a vzpamatují se. Já jsem si myslela, že mám pěkné sazenice do té doby, než donesla ven své sazenice sousedka, která je má asi půlmetrové, sytě zelené, bohaté, listnaté. Přitom jsem ji dala cca před měsícem své sazenice, tak jsem nechápala, proč já je mám takové malé, skromné, málo listů a ona takové obří keře. Obě jsme je měli za oknem doma. Jen ona hnojila a já ne :-).

K mému údivu na jedné malé nažloutlé sazenici, o výšce cca 10 cm (před přesazením měla cca 20 cm, dala jsem je do hlíny až po hezké listy, žluté jsem otrhala), jsem včera objevila 4 malinké plody rajčátek :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 183.60 (?), 23.5.2015 19:05

Ano listy rajčat často chytnou barvu do temně zeleno fialova a pak ty starší začnou žloutnout..i přesto že se kolikrát hnojí..pokud je zima a přidá se ještě světelný deficit deštivého a neprosluněného jara, je to skoro tutovka. Ze skušenosti můžu říct že je to opravdu chladem jak zde je již zmiňováno a vše půjde k normálu až se oteplí. Už se mi to stalo nějaký ro nazpátek a vše nakonec dobře dopadlo..takže sluníčko a vyžší teploty to vyřeší..pokud chcete podpořit růst tak až se oteplí přihnojte..třeba kristalonem :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jana N. - (1) - 204.254 (?), 24.5.2015 15:08
Tak mám ten samý problém, nevšimla jsem si vašeho příspěvku a založila nové téma: Dobrý den, mám dotaz ohledně listů sazenic rajčat.Asi před týdnem jsem dala do skleníku sazenice rajčat, vypěstovala jsem je ze semínek, rostlinky byly krásně zelené, pod každou jsem dala trochu granulek kravského hnoje, řádně zalila a asi po 4 dnech jsem je ještě zalila hnojivem Natura pro celou zahradu(45ml na 10l) ale poslední 3 dny mi začaly spodní listy nějak fialovět.Pěstuji rajčata třetím rokem a nikdy jsem to neměla.Přikládám foto spodku a vršku listu.Je možné, že jsou přehnojené? Ted už tedy vím, že je to asi chladem, ale je to možné i ve skleníku?Když bylo teplo, větrala jsem, jinak je skleník zavření.
spodek listu
spodek listu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika