Listy rajčat



kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?)
31.7.2019 10:20

Rostliny vypadaly plus mínus stejně (tedy kromě zkrabacených plodů a přesunutí žloutnutí o patro výš) i před vodním půstem, který byl pouze zkouškou, zdali není problém v přemíře zálivky. Zálivku bych osobně u rajčat volil ne denní ale nejspíš ob den (ve vedrech), bohužel stejná závlaha obsluhuje i ostatní zeleninu vč. velmi mladých rostlinek, které by závlahu ob den nejspíš nepřežili.

Podmisky pod 20L květináče mi přišli extra nerentabilní, jelikož by stáli 3x víc než květináč samotný. Také jsem to bral tak, že bez podmisek se mi při denní zálivce rostliny neutopí.

Zkusím tedy hnojit část rotlin Wuxalem a část Kristalonem plod a květ a uvidím, jestli se něčeho dopátrám. Děkuji všem za rady a dám vědět, jak jsem dopadl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 38.136 (?), 14.7.2019 10:59
Plíseň bramboru to není. Spíš septorióza. Možná i bakteriální infekce. Použil bych měd (Champion, Kuprikol). Fungují obecně univerzálně. Dále třeba Acrobat či Rodomil. Mancozeb v nich má podobné účinky. Listy se musí postříkat hlavně zespodu. KUKY. Nebyl jsem přihlášen.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 30.7.2019 13:53

Tak hlásím, jak jsem pochodil. 18.7. Jsem provedl postřik na list Wuxal Sus Kalcium.

Jelikož jsem žádné zlepšení po pár dnech nepozoroval, pátral jsem po dalších možných příčinách a zkusil jsem omezit zálivku - namísto každodenní závlahy, 6 dnů bez vody. Nyní po 5 dnech nepřítomnosti rajčata vypadají ještě hůře - žloutnutí listů se posunulo výše, u některých rostlin dokonce došlo ke zkrabacení povrchu nedozrálých plodů. Jakoby byl přerušen přísun živin. Vypadá to, že všechny vyšší odrůdy v kontejnerech jsou takto postiženy, zatímco odrůda Blumko vypadá bez jakýchkoliv problémů, přitom má identické podmínky (půda, zálivka, hnojení, umístění) jako výšší odrůdy (Start, Tornádo, Bejbino). 

Rád bych se zeptal na zkušenosti s potřikem Ca+Mg. Výrobce u Wuxalu uvádí stříkat max do doby 2 týdny před sklizní. Jelikož je slizeň v plném proudu, předpokládám, že provádět další záchrané postřiky není dobrý nápad. 






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 30.7.2019 18:27

Ty scvrklé plody jsou zaschlé z nedostatku vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.6 (?), 30.7.2019 18:54

Zežloutlé listy se Vám už nespraví,  úspěchem bude když se přestane problém dále šířit. Podle plodů trpí rajčata nedostatkem vody (máte je v nádobě, nebo v zemi?). Co se odrůd týče, každé rajče reaguje jinak. Tak jako se u mě nedostatek vápníku projevuje jen na dvou odrůdách, tak u Vás můžou různé odrůdy různě reagovat na různé stresové situace. A nejen odrůdy, i jednotlivé rostliny - i mezi nimi existují slabší a silnější jedinci.

Pokud už máte Wuxal koupený, já bych se ho nebál používat. Otrhejte zralá rajčata, postříkejte list a pak pár dnů nesklízejte (nevím přesně, co říká návod)

Pokud potřebujete doplnit jeden konkrétní chybějící prvek, tak bych doporučil používat hnojivo s obsahem toho konkrétního prvku. Univerzální hnojivo nevyřeší nepoměr živin v půdě. Čeho je příliš, bude ještě víc. Čeho je málo, bude dál málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 30.7.2019 19:30

Jak jsem již zmiňoval, problém je pouze s rostlinami v kontejnerech vyjma všech rostlin odrůdy Blumko (malé rostliny a plody).

Wuxal klasickou OL nemá, pouze píše o dávkování toto: "poprvé 10 dní po nasazení plodů až do doby těsně před sklizní v intervalech 7-10dní"

Bohužel netuším, jaký prvek rajčatům chybí, tak jsem na zdejší doporučení zkusil postřík Wuxalem, dále jsem zkusil méně zalévat (namísto denního zalévání 5 dnů půst), kdyby se jednalo o přelití.

Samozřejmně jsem nečekal nápravu poškozených listů, spíše doufal v zastavení šíření žloutnutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.6 (?), 30.7.2019 20:15

Pokračujte v aplikaci wuxalu, dokud jej máte. Wuxal calcium používám na citlivé odrůdy San Marzano a Big Mama pravidelně, i během sklizně. Bez něj by mi vše odpadlo na zahnívání špiček.

Přidejte zálivku. Pětidenní půst určitě neublíží rajčatům ve volné půdě, ale v nádobách je vysychání mnohem rychlejší. Viděl bych to na ob tři dny pokud není vyloženě parno, když jsou třicítky a nekápne nic, tak ob den.

Pak je ještě možnost, kterou bych zvolil já, a využil bych situace k vlastnímu ověření. Pár rostlin bych dál podporoval wuxalem, pár rostlin bych hnojil kristalonem. Pokud máte v zásobě plod-květ, tak tím, pokud budete muset kupovat, pořiďte si rovnou dvousložkový kristalon rajče. Mnohem spíš tak určíte možnou příčinu a ve výsledku budete chytřejší, než my všichni, co se Vám snažíme pomoct...

Každopádně hnojení, ať takové nebo makové, budou rajčata v nádobě potřebovat vždycky. Bohužel si nemyslím, že by hnůj na začátku sezony dokázal vykrýt ve 20litrové nádobě všechny potřeby tak náročné rostliny, jakou je rajče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 30.7.2019 20:19

Vypadá to na dlouhodobý nedostetk vody spolu s horkem a z toho následující vodní stres, který způsobil nenávratné poškození rostlin (včetně těch krabatých rajčat). Hnojivo ev. postřik něčím je k ničemu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 157.156 (?), 31.7.2019 6:07

Presne tak, ako napísal Vladimír, ja zalievam v tých horúčavách v nádobách každý deň do podmisiek, vidím, že vy ich nemáte, neviem, ako mohli vôbec vydržať ten 5 dňový pôst bez polievania, zrejme ich to riadne poškodilo.

   Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 31.7.2019 10:20

Rostliny vypadaly plus mínus stejně (tedy kromě zkrabacených plodů a přesunutí žloutnutí o patro výš) i před vodním půstem, který byl pouze zkouškou, zdali není problém v přemíře zálivky. Zálivku bych osobně u rajčat volil ne denní ale nejspíš ob den (ve vedrech), bohužel stejná závlaha obsluhuje i ostatní zeleninu vč. velmi mladých rostlinek, které by závlahu ob den nejspíš nepřežili.

Podmisky pod 20L květináče mi přišli extra nerentabilní, jelikož by stáli 3x víc než květináč samotný. Také jsem to bral tak, že bez podmisek se mi při denní zálivce rostliny neutopí.

Zkusím tedy hnojit část rotlin Wuxalem a část Kristalonem plod a květ a uvidím, jestli se něčeho dopátrám. Děkuji všem za rady a dám vědět, jak jsem dopadl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 204.6 (?), 31.7.2019 17:55

Přestože příčinou může být špatná zálivka nebo horko, stále se kloním k tomu, že bez hnojení se Vám v nádobě dařit nebude. Podle mého názoru tak jako tak další živiny rajče potřebuje.

Do příštího roku bych zvážil do substrátu vmíchat nějakou pevnější jílovitější složku. Stačí asi obyčejná zahradní zem, pokud používáte pouze koupený substrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika