Kroucení listů u rajčat - proč?



ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?)
14.6.2017 20:03

Také se mi to párkrát stalo (kompost s obsahem stříkané trávy. vlastní). Uřezala jsem poškozené vrcholy, pořádně prolila vodou a čekala na zázrak, jestli někde vyrazí relativně normální zálístek, ze kterého by se vytvořila nová rostlina. U většiny rostlin se to povedlo, zpoždění sklizně bylo víc než měsíc.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 157.239 (?), 14.6.2017 19:34

Upřímnou soustrast, holt nasraná Země chrlí tuny žhavé lávy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.76 (?), 14.6.2017 19:47

HM díky... 

Listy u rajčat
Listy u rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 14.6.2017 20:03

Také se mi to párkrát stalo (kompost s obsahem stříkané trávy. vlastní). Uřezala jsem poškozené vrcholy, pořádně prolila vodou a čekala na zázrak, jestli někde vyrazí relativně normální zálístek, ze kterého by se vytvořila nová rostlina. U většiny rostlin se to povedlo, zpoždění sklizně bylo víc než měsíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.51 (?), 14.6.2017 20:09

Je to stolbur, zavlečeno z USA, žádná účinná chem. ochrana neexistuje.     Na moje rostliny byly přeneseny ze sousedova napadeného výhonu vinné révy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.51 (?), 14.6.2017 20:31 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.119 (?), 14.6.2017 22:39

Co znamená kroucení listů u rajčat
Kroucení listů rajčat může mít více příčin. Jednak je mohou způsobovat škůdci jako mšice nebo svilušky. Další příčinou může být takzvaná abiotická porucha, způsobená jak nedostatkem vody v půdě, tak i přemokřením. Na této poruše se může podílet i nadbytek dusíku nebo draslíku, otrhání většího počtu listů najednou či velké kolísání denních a nočních teplot. Kroucení listů však může zapříčinit také stolbur (Potato stolbur phytoplasma). Je-li rajče napadeno tímto parazitem, který je menší než viry, ale větší než bakterie, listy rostliny se začnou stáčet podle střední žilky směrem nahoru, jsou malé a předčasně vadnou. V neposlední řadě stojí za kroucením listů také některé virové choroby. Ale v jejich případě objevíte i další příznaky, jako jsou třeba skvrny na listech. Tato virová onemocnění se nejčastěji přenášejí z příbuzných rostlin z čeledi lilkovité.
Jelikož má kroucení listů u rajčat mnoho příčin, nelze uvést jeden konkrétní způsob ochrany. Objevíte-li škůdce, tak použijte fungicidní přípravky, domníváte-li se, že je důvodem špatná výživa, pak rostlinu pravidelně přihnojujte a rovnoměrně zalévejte, zjistíte-li, že jde o virové onemocnění, pak napadené rostliny zlikvidujte. Někdy kroucení listů vznikne jen jako reakce na šok z přesazení (u malých sazenic), pak by měl problém po čase sám odeznít a nové listy již porostou normálně.
Zde najdete fotografie rajčat postižených tímto problémem: kroucení listů rajčat foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.119 (?), 14.6.2017 23:01

Zdroj - českéNápady.cz - choroby rostlin rajčat. Jsou tam nejčastější choroby i fota.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.74 (?), 15.6.2017 9:54

Fytoplasma na eajčatech určitě není žádná radost a nezávidím nikomu, kdo ji má. Vypadá ale už od pohledu jinak než kontaminace herbicidem.

Tomato big bud

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.23 (?), 14.6.2017 23:50

Dobrý večer,

připojím i svou zkušenost s kroucením listů u rajčat jak v loňském roce, tak i letošním. Mám úplně stejnou neblahou zkušenost. Po přesazení rajčat (silných, pěkných sazenic) do zahradnického substrátu od Agro se posléze začaly dít věci...  Vrcholky rajčat (tyčkové Tornádo, Bejbíno, divoké keříčkové) se začaly přesně stejně kroutit, jak popisujete.  Nakonec jsem tyčková rajčata vyhodila a ponechala si jen jedno Tornádo, které by rádo kvetlo, ale z poupat se stal jakýsi krút-paskvil. Úmyslně jsem nevyštípla v paždí rostliny u vrcholu jeden výhon, který se zdá být normální a počkám, až povyroste.Ten nechám vyrůst jako hlavní vrchol a ten poškozený odštípnu.  Nic si od toho neslibuju, je to jen můj zvědavý experiment. Ještě podotýkám, že než jsem toto postižené Tornádo vysadila do finálníhomísta, sazenici jsem řádně promyla kořeny od substrátu, nechala ji přes noc ve vodě a na druhý den jsem ji zasadila do zahradní zeminy smíchané s kompostem.  Keříčková divoká rajčata po přesazení do zahradní zeminy se s kroucením vyrovnala sama a jsou už v pohodě.Vyhozená tyčková rajčata jsem nahradila koupenými sazenicemi.

Až na loňský a letošní rok, nikdy jsem neměla podobné problémy s pěstováním rajčat od semenáčků po hotové sazenice. Nemůžu si pomoci, ale problém vidím v substrátu s herbicidy.

a povyroste. Ten nechám vyrůst jako hlavní vrchol a ten poškozený odštípnu.  Nic si od toho neslibuju, je to jen můj zvědavý experiment. Ještě podotýkám, že než jsem toto postižené Tornádo vysadila do finálníhožmísta, sazenici jsem řádně promyla kořeny od substrátu, nechala ji přes noc ve vodě a na druhý den jsem ji zasadila do zahradní zeminy smíchané s kompostem.  Keříčková divoká rajčata po přesazení do zahradní zeminy se s kroucením vyrovnala sama a jsou už v pohodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 254.120 (?), 15.6.2017 10:23

A nemohl být problém v kompostu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika