Kdy pikýrujete rajčata a papriky



Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 190.197 (?)
31.3.2016 15:26

Já taky používám rovnou normální substrát.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 190.197 (?), 31.3.2016 15:26

Já taky používám rovnou normální substrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 31.3.2016 16:16

Nejedna se o zadnou alchymii, pro profesionalni zahradniky ci pestitele se prodava zvlast vysevni substrat a rada dalsich substratu pro ruzne rostliny. Lisi se slozenim, pH, obsahem perlitu apod. Pokud si Vy, jako amater, vystacite s jednim 'obycejnym' substratem, tak proc ne, ale to neznamena, ze "nejsou duvody", kdyz se to vyrabi a uspesne prodava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 190.197 (?), 31.3.2016 16:59

Často se všechno možné prodává jen proto, že je to velký byznys. Když přesvědčíte dostatečně velkou zájmovou skupinu, že prostě nutně potřebuje to a to a to, máte vyhráno. Koukněte třeba na trh kolem domácích zvířat. Co z toho existovalo před 20, 30 lety?  Speciální substráty třeba na sukulenty a tak chápu, kouzlo toho výsevního jsem dosud neobjevila. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 31.3.2016 20:07

Vysevny substrat je absolutny predrazeny marketingovy nezmysel. MAte vela penazi, tak to kupujete. Keby ste museli setrit, tak nebudete za to vyhadzovat peniaze. Kupil som 50L zahradny substrat v bauhause za 1.50eur. Miesal som ho v pomere 2:1 so zahradnou zeminou.

Trvam na tom, ze najlacnejsie a zaroven najmenej pracne riesenie je rovno vsetko kelimkovat do najlacnejsieho zahradneho substratu. A ze to v tom rastie pekne si mozete pozriet na fotkach co som daval do papriky 2016 a rajcin 2016. Sadil som prveho januara, nic som neprisvetloval, sadenice pekne rastli, dosiahli vysku 30-40cm a minuly tyzden uz sli do sklenika. A pre tento rok mam pokoj...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 31.3.2016 20:47

Ještě bych se vrátil k původnímu tématu v tomto vlákně. Já přesazuji dvakrát a při každém přesazení vybírám ty nejkvalitnější sazenice. Většinou jsou to ty co vyklíčí nejdříve. Není pravdou, že z každého semínka vzejde stejně vitální a silná sazenice. Silná sazenice je předpoklad dobré budoucí úrody.

Jinak také používám pro výsevy obyčejný kompost ke kterému přidávám trochu (asi 1/4 Agro substrátu Universal) aby byla zemina kypřejší. Stejně až vyrostou půjdou na zahradu, kde budou mít půdu ještě horší. Podle mne platí těžko na cvičišti (za oknem) lehko v boji (na zahradě).

                     Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin16 - (20) - 97.220 (?), 31.3.2016 22:30

Vysievam do misiek, pri počte odrôd ktoré mám by som to jednotlivo nevysieval, takto my stačia na paradajky 2 výsevné nádoby, každá odroda má svoj vlastný "riadok". Vysievam do kokosových vlákien, mám v nich lepšiu klíčivosť a lepšie udržuje stálu vlhkosť (v tomto smere mi vyhovuje, záhradnícky substrát raz preschol a na vrchu sa vytvorila škrupina, pri kokos esa mi to nestane).

Pikírujem keď sú klíčne listy vo vodorovnej polohe +- pár dní (skôr +) lebo každá odroda klíči trochi inak, takže tie prvé si hot musia pár dní počklať. Pikírujem do sadbovačov, také tie plastové tácky, 72 jamiek cca 0,75 dcl, neskutočná úspora miesta, potom keď prekorenia presadím to niečoho väčšieho (veľkosť podľa potreby a druhu, a čo je poruke) a v tomto to je až do vysadenia na záhradu, tj cca 1 mesiac.

Takže keby som vysieval rovno po jednom do kelimkov, mal by som tu 2,5 až 3 mesiace všetko zakelímkované a vzhľadom k tomu, že nemám ideálne podmienky na klíčenie, nemám 100 percentnú klíčivosť (papriky cca 60%, paradajky 80%, no vplyv na to bude mať aj to, že niektoré semená sú aj 4 a viac rokov staré). Takže vo finále, 1,5-2 mesiace sa všetko vojde pekne na parapet na jedno okno, a púosledný mesiac sú už kelímky všade, no stále som ten čas znížil na tretinu, toť môj názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 1.4.2016 8:18

Podle mne tato diskuze ukazuje, že se k výsledku dá dojít různými způsoby. Já se přiznám, že prostě to pikýruju dlouhá léta protože to tak dělal táta a později to ukazovali i např. v Receptáři - a všude jinde. A říkali a psali všude, že by rostlinky přepadaly. Podobné je to např. se zaléváním - všude se hlásí, jak jsou rajčata náročná na vodu a při diskuzi zde se ukázalo, že hodně z nás zalévá jen minimálně nebo vůbec a nechá to na přírodě.Já jsem ted ještě doséval Barbaniaku a na ní to zkusím - myslím nepřepichovat. A příští rok i s dalšími odrůdami. S tím argumentem, že to místo na kelímky o ca 3 týdny později stejně potřebuju souhlasím. A myslím, že po přepíchání se růst na pár dní zastaví a to touto metodou odpadne. A k substrátům: já je používám, je fakt, že před 30 lety jsme měli rajčata a papriky i bez nich. Ale u muškátů jsme 80 cm převisy udělali až se zasazením do subsrátu - a hnojením Kristalonem. A i v samozavlažovacích truhlících se dosáhne větších převisů. takže na těch nových věcech možná i něco je...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 1.4.2016 10:37

Ano, postupy jsou různé. Já to bez přepichování dost dobře nedovedu, při přepichování papriky zapouštím do kelímku až po děložní lístky. Bez toho by byly příliš vyčouchlé. A některá sadba, jako např. celer se snad bez přepichování ani udělat nedá. Pokud jde o substrát, používám jen pro výsev, nějaký kvalitní. Přímo do zeminy a pokud nepropařuju, mi rostlinky moc padají. Po výsevu zalévám Previcurem a není problém. Rajčata dělám specifickým způsobem, kdysi tu popsaným. Výsev 8.3, do misky (minipa), zůstanou do konce měsíce. 1.4 do skleníku pod netex a tam jsou až do výsadby. Osvědčilo se mi víc, než přepichovat do kelímků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.4 (?), 1.4.2016 10:37

Máte pravdu. Ráda bych to, ale dělala přecijen po staru a tedy přirozeněji. Jen k tomu musím pomalými krůčky dojít. Do teď jsem vše dělala pokus omyl. Je skvělé, že tady jste. Děkuji H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.4 (?), 1.4.2016 10:23

Vysevní substrát má být bez hnojiv a již přepařený. Dříve jsem měla problémy s padáním klíčních rostlin. Tam kde to není nutné (u toho co se jinak seje do volné půdy) jsem použila prosátý kompost, který jsem prolila vroucí vodou. Dala vychladnout na pokojovou teplotu a sela. H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika