Kadeřavost výhonů rajčat, nikdo si neví rady



host - 243.114 (?)
24.6.2017 16:49

Je to tím substrátem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 186.23 (?), 24.6.2017 16:16

Dobrý den,

mám stejný problém, jak popisujete. Na fotce je rajče rybízové, které je zasazeno do velké nádoby. Zemina: kompost smíchaný se zahradní zeminou. Rajče rostlo v pohodě, ale po čase jsem k němu dosypala zbytek zahradnického substrátu od Agro, zakoupeného v Penny marketu. Asi po měsíci se tomuto rajčeti začaly na vrcholku kroutit listy, objevily se jakési ztluštělé pahýly s náznaky poupat.  Má snahu rozkvést, ale květy zatím nejsou. Budou-li vůbec... Vedle rajčete pěstuji v nádobách bejbína, byla zasazena do zahradní zeminy smíchané s kompostem. Bejbína rostou v pohodě, nic jim není. Mám podezření u toho postiženého rajčete na pesticidy a herbicidy v zakoupeném substrátu. Jen chci ještě napsat, že moje zahrada nezná chemii, ani jako postřiky, ani jako hnojiva. Hnojím vše bylinnými jíchami a postřiky proti škůdcům řeším (např. mšice) odvarem z tabáku apod.  

Žádného škůdce na postiženém rajčeti jsem neobjevila.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 24.6.2017 16:49

Je to tím substrátem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vloušek - (10) - 34.23 (?), 25.6.2017 9:35

Tak už jsem doma... Já jsem totiž koupil "výhodně a v akci" také zahradnický substrát Agro, zakoupený v Penny marketu. Myslím že to stálo 29,90 Kč v balení po 20L. Já jich koupil asi 15 pytlů. To se tedy moc nevyplatilo!!! Tedy pokud vzniklé problémy jsou opravdu od tohoto Agro substrátu. Nakoupil a použil ještě někdo tento substrát a má také podobné problémy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 25.6.2017 14:29

Já jsem použil loni tento substrát pro předpěstování sazenic rajčat. Sazenice byly ještě v pořádku ale po vysazení jedna rostlina po druhé hynuly. Začátkem září už jsem neměl skoro žádná rajčata. Přitom s paprikami pěstovnými stejným způsobem nebyl žádný problém. Takže rada: Použít pro nějaké jiné rostliny, pro rajčata v žádném případě ne, riziko je příliš velké.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 25.6.2017 15:44

Známému to vzalo i papriky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 25.6.2017 17:32

Všechno je možné, ale já jsem měl loni papriky skvělé.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vloušek - (10) - 34.23 (?), 25.6.2017 20:40

Vladimír, píšete:... Všechno je možné, ale já jsem měl loni papriky skvělé... Dotaz: A používal jste také ten substrát AGRO?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.23 (?), 25.6.2017 22:10

Vladimír Oušek,

substrát Agro jsem používala už dříve- pár let nazpět.  Tenkrát se substrátem nebyl žádný problém, rajčata pěstuji spoustu let.Problémy nastaly vloni s měsíčkem a s rajčaty. Jen jsem si neuměla vysvětlit, co je příčinou. A nikdo jiný také nevěděl... Nemám v úmyslu nějak hanit Agro, ale nemůžu si pomoci, problém vidím tam. Možná by byl zajímavý chemický rozbor toho substrátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jandera - (1) - 118.122 (?), 28.6.2017 12:45

Problém zvaný kadeřavost výhonů rajčat nelze jednoznačně odůvodňovat chybně zvoleným substrátem. Na vině může být v tomto roce divoké počasí (střídání chladnějších dní s větší vzdušnou vlhkostí s tropickými suchými dny). Některé nové odrůdy rajčat jsou na to náchylné, či náchylnější a mohou se u nich projevit v hornách patrech listové deformace - kroucení listů. Někdy se listové deformace objeví hned po výsadbě, jindy až měsíc po výsadbě. Další teorií je, že se jedná o virovou chorobu, na kterou však zatím neexistuje žádný postřik. Věřím tomu, že s přibývajícími případy se objeví někdo, kde tento problém probádá a poradí nám všem pěstitelům, jak proti tomuto záhadnému omenocnění rajčat bojovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 26.6.2017 6:20

Universální substrát Agro jsem používal několik let na výsevy, ne čistý, ale míchal jsem ho se zeminou ze své zahrady. Nikdy jsem žádný problém neměl, až loni. Je zajímavé, že ten původní substrát tam neměl žádné přídavky hnojiva a na pytli nebylo nic napsané o nějaké vitalitě. Ale možná se mýlím, paměť mně už tak neslouží. sad

           Vladimír

PS.: A mám také dojem, že byl levnější

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika