Jak skloubit pěstování a dovolenou?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
8.5.2019 20:31

Vyzkoušel jsem u velkých plodících balkónových rajčat v osluněném interiéru zakrytí neutěsněným PE pytlem (od saka z čistírny) na 5 dní. Normálně jsou tato rajčata i jen po víkendu mírně zaschlá, ačkoliv byla v pátek přelitá horem i spodem. Po překrytí na 5 dní bylo jedno rajče dokonce v mokrém pytli sad a půda nebyla vyschlá. U druhého byl pytel dole mnohem více otevřený a neorosil sesmiley. Rostliny jsou v pořádku, i když jsem tento test musel na další 4 dny opakovat. U malých sazeniček ve stínu to mám odzkoušeno na dobu až 14 dní.

Dotaz: nevíte z jakého materiálu se vyrábějí knoty do samozavlažovacích truhlíků? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.3.2019 18:19

Takhle dnes vypadá moje Vilma před svými narozeninami. Má příliš dlouhé větve, které bez opory nevydrží tolik plodů, ale jinak je živá a zdravá. Na kečup to však bude málo.

Vilma z výsevu jaro 2018
Vilma z výsevu jaro 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 8.5.2019 20:31

Vyzkoušel jsem u velkých plodících balkónových rajčat v osluněném interiéru zakrytí neutěsněným PE pytlem (od saka z čistírny) na 5 dní. Normálně jsou tato rajčata i jen po víkendu mírně zaschlá, ačkoliv byla v pátek přelitá horem i spodem. Po překrytí na 5 dní bylo jedno rajče dokonce v mokrém pytli sad a půda nebyla vyschlá. U druhého byl pytel dole mnohem více otevřený a neorosil sesmiley. Rostliny jsou v pořádku, i když jsem tento test musel na další 4 dny opakovat. U malých sazeniček ve stínu to mám odzkoušeno na dobu až 14 dní.

Dotaz: nevíte z jakého materiálu se vyrábějí knoty do samozavlažovacích truhlíků? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.66 (?), 8.5.2019 23:22

Jestli to chcete jako náhradní knoty tak já používám nastříhané proužky ze staré silonové zástěry. Když ustříhnete kousek a dáte jeden konec do misky s vodou a druhý konec dáte mimo, tak uvidíte zda to nasaje vodu. Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.2.2019 23:41

Petře, Vaše argumenty mají smysl: 2l vody nemůžou zajistit přežití vzrostlého rajčete na 2 týdny. To je prostě utopie. Jen jsem se snažil vnést do debaty další rozměr spíš technického rázu. Víceméně také souhlasím s vaším odhadem potřeby kolem 10l, i když to je opravdu závislé na mnoha dalších okolnostech. To, co stačí mým rajčatům v jílovité (a to dost) půdě - 1l litý přes kelímek ke kořenům na dva dny (vyzkoušeno) - by rajčata v písčité či velmi lehké půdě zabilo. A také jsem mnohem výš, takže teploty jsou daleko míň extrémní. 

S tím odpařováním si nejsem tak jistý. Pokud plánujeme výtok na delší dobu, tipnu si (ale na rozdíl od Vás to nemám vyzkoušeno) 10% ztráty při opravdu vysokých teplotách a vystavení zásobníku přímému slunci. Možná i trochu víc.

V posledním bodě pak s Vámi souhlasím beze zbytku: osobně tu lahvovou či kanystrovou odkapávací metodu nikdy nepoužiju, protože je hrozně nejistá. Vítr, zvířata, ucpání a kdovíco ještě ji můžou úplně znemožnit. A není tam nikdo, kdo by to napravil. Takže prolití a následná opatření omezující ztráty vody jsou moje cesta (tedy pokud vůbec někam pojedu). Tak jsem reagoval na Vladimírův příspěvek. A vidím to asi takhle: v mých podmínkách si můžu dovolit týdenní dovolenou, bez ohledu na počasí, no, možná i těch 10 dní. Ale to je nepřekročitelný limit. Ale mně nedělá problém se přizpůsobit rajčatům. Mladší si pak holt chtějí užít delších dovolených.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 22.2.2019 0:00

Jo, a ještě dodatek: u rajčat na balkóně v 12l (i víc) květináčích je to úplně jiná písnička. Tam by 2l petka zajistila přežití tak na 4, možná 5 dní. Víc ani ťuk. Tam je nápomocný soused nebo příbuzný nezbytný. Nebo jen hodně krátká dovolená. I kdybych je podlil do korýtka. Soudím podle loňského léta. Nevyzkoušel jsem to, protože jsem raději nikam nejel.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika