Jak skloubit pěstování a dovolenou?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
18.3.2019 18:19

Takhle dnes vypadá moje Vilma před svými narozeninami. Má příliš dlouhé větve, které bez opory nevydrží tolik plodů, ale jinak je živá a zdravá. Na kečup to však bude málo.

Vilma z výsevu jaro 2018
Vilma z výsevu jaro 2018
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.3.2019 18:19

Takhle dnes vypadá moje Vilma před svými narozeninami. Má příliš dlouhé větve, které bez opory nevydrží tolik plodů, ale jinak je živá a zdravá. Na kečup to však bude málo.

Vilma z výsevu jaro 2018
Vilma z výsevu jaro 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 8.5.2019 20:31

Vyzkoušel jsem u velkých plodících balkónových rajčat v osluněném interiéru zakrytí neutěsněným PE pytlem (od saka z čistírny) na 5 dní. Normálně jsou tato rajčata i jen po víkendu mírně zaschlá, ačkoliv byla v pátek přelitá horem i spodem. Po překrytí na 5 dní bylo jedno rajče dokonce v mokrém pytli sad a půda nebyla vyschlá. U druhého byl pytel dole mnohem více otevřený a neorosil sesmiley. Rostliny jsou v pořádku, i když jsem tento test musel na další 4 dny opakovat. U malých sazeniček ve stínu to mám odzkoušeno na dobu až 14 dní.

Dotaz: nevíte z jakého materiálu se vyrábějí knoty do samozavlažovacích truhlíků? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.66 (?), 8.5.2019 23:22

Jestli to chcete jako náhradní knoty tak já používám nastříhané proužky ze staré silonové zástěry. Když ustříhnete kousek a dáte jeden konec do misky s vodou a druhý konec dáte mimo, tak uvidíte zda to nasaje vodu. Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 21.2.2019 23:41

Petře, Vaše argumenty mají smysl: 2l vody nemůžou zajistit přežití vzrostlého rajčete na 2 týdny. To je prostě utopie. Jen jsem se snažil vnést do debaty další rozměr spíš technického rázu. Víceméně také souhlasím s vaším odhadem potřeby kolem 10l, i když to je opravdu závislé na mnoha dalších okolnostech. To, co stačí mým rajčatům v jílovité (a to dost) půdě - 1l litý přes kelímek ke kořenům na dva dny (vyzkoušeno) - by rajčata v písčité či velmi lehké půdě zabilo. A také jsem mnohem výš, takže teploty jsou daleko míň extrémní. 

S tím odpařováním si nejsem tak jistý. Pokud plánujeme výtok na delší dobu, tipnu si (ale na rozdíl od Vás to nemám vyzkoušeno) 10% ztráty při opravdu vysokých teplotách a vystavení zásobníku přímému slunci. Možná i trochu víc.

V posledním bodě pak s Vámi souhlasím beze zbytku: osobně tu lahvovou či kanystrovou odkapávací metodu nikdy nepoužiju, protože je hrozně nejistá. Vítr, zvířata, ucpání a kdovíco ještě ji můžou úplně znemožnit. A není tam nikdo, kdo by to napravil. Takže prolití a následná opatření omezující ztráty vody jsou moje cesta (tedy pokud vůbec někam pojedu). Tak jsem reagoval na Vladimírův příspěvek. A vidím to asi takhle: v mých podmínkách si můžu dovolit týdenní dovolenou, bez ohledu na počasí, no, možná i těch 10 dní. Ale to je nepřekročitelný limit. Ale mně nedělá problém se přizpůsobit rajčatům. Mladší si pak holt chtějí užít delších dovolených.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 22.2.2019 0:00

Jo, a ještě dodatek: u rajčat na balkóně v 12l (i víc) květináčích je to úplně jiná písnička. Tam by 2l petka zajistila přežití tak na 4, možná 5 dní. Víc ani ťuk. Tam je nápomocný soused nebo příbuzný nezbytný. Nebo jen hodně krátká dovolená. I kdybych je podlil do korýtka. Soudím podle loňského léta. Nevyzkoušel jsem to, protože jsem raději nikam nejel.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika