Ideální poměr živin N-P-K pro největší úrodu rajčat / paprik



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
13.7.2021 0:14

Míro, 15-5-30 se mi stále zdá v téhle době moc dusíkaté. S tímhle poměrem budou plody sice veliké, ale ne té nejlepší chuti (zvlášť při deštivém počasí, které máme teď).

Tohle téma je hrozně důležité, protože složení hnojiva se musí měnit podle stádia vývoje rostliny. Jsem moc rád, že se otevřelo.

Moje zkušenost je s pěstováním sazenic. Dokud jsem používal Kristalon - zdravé rajče a paprika, v jehož modrém sáčku je čistě jen dusičnan amonno-vápenatý (poměr nevím), měl jsem vyčouhlé sazenice, i když jsem pak další týden použil směs v sáčku průhledném (možná jsem měl obrátit pořadí). Začal jsem tedy používat Cererit 8-13-11 hned po pikýrování (rovnou polévkovou lžíci drceného na cca 4l zeminy). Díky fosforu sazenice krásně zakořenily a díky relativně nízkému dusíku rostly přiměřeně rychle i pod umělým osvětlením.

Kristalon Start s poměrem 19-6-20 je silně prorůstový a nedostatečný pro květ a plod: málo draslíku. Jsem dokonce toho názoru, že není příliš vhodný pro rajčata v jakémkoliv stádiu. Má ale pozitivum: dostatek prvků jako hořčík a síra a stopových prvků. 

Milan HP 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 28.103 (?), 12.7.2021 8:22, zobrazeno: 6213x

Momentálně hnojím kristalonem start, ten poměr živin je tam 19-6-20.

Ten poměr je podle mě špatný. Mám stonky větší než palec a těch trsů tam moc není. U některých odrůd je první trs až někde na 1Metru od země...

Asi vyměním start za kristalon oranžový. Ten má NPK 6-12-36.

Co vy na to?

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.25 (?), 12.7.2021 12:59

A základní zemina má jakou sílu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 12.7.2021 13:05

to nikdo neví. můžeme si hodit kostkou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.25 (?), 12.7.2021 13:52

Nebo jednu sezonu nehnojím a pokládám ji za kontrolní rok nula...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 12.7.2021 13:52

To už jste měl udělat dávno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 12.7.2021 15:22

=). Já se chtěl toho hnojiva start nejdříve zbavit. Každopádně tohle je můj druhý rok, co něco pěstuji. Ten první, ten byl dost ostudný. Všechno mi pokosila plíseň.

V porovnání s minulým rokem, mám tenhle rok "žně". Vzhledek k tomu že mám asi 70 rajčat a na každé rostlině je minimálně jeden trs. Většinou dva/tři. Tak jsem spokojen. Minulý rok jsem měl jen jedno rajče =) a těch rostlin bylo... Těch plodů bylo taky až až ale jak říkám všechny to pokosilo a nic nedozrálo...

Když mi to nekosí plíseň tak mi papričky atakují mšice. Koukám, že tu musí být rovnováha...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 12.7.2021 13:58

No, myslím, že už si moc nepomůžete, ale lepší pozdě než vůbec, když beru v úvahu, že začátkem srpna se rajčata obvykle zaštipují. Už před měsícem to chtělo přejít na Kristalon - plod a květ (NPK 15-5-30). Určitě oranžovým Kristalonem nic nezkazíte a budete mít poučení pro příští rok. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 13.7.2021 0:14

Míro, 15-5-30 se mi stále zdá v téhle době moc dusíkaté. S tímhle poměrem budou plody sice veliké, ale ne té nejlepší chuti (zvlášť při deštivém počasí, které máme teď).

Tohle téma je hrozně důležité, protože složení hnojiva se musí měnit podle stádia vývoje rostliny. Jsem moc rád, že se otevřelo.

Moje zkušenost je s pěstováním sazenic. Dokud jsem používal Kristalon - zdravé rajče a paprika, v jehož modrém sáčku je čistě jen dusičnan amonno-vápenatý (poměr nevím), měl jsem vyčouhlé sazenice, i když jsem pak další týden použil směs v sáčku průhledném (možná jsem měl obrátit pořadí). Začal jsem tedy používat Cererit 8-13-11 hned po pikýrování (rovnou polévkovou lžíci drceného na cca 4l zeminy). Díky fosforu sazenice krásně zakořenily a díky relativně nízkému dusíku rostly přiměřeně rychle i pod umělým osvětlením.

Kristalon Start s poměrem 19-6-20 je silně prorůstový a nedostatečný pro květ a plod: málo draslíku. Jsem dokonce toho názoru, že není příliš vhodný pro rajčata v jakémkoliv stádiu. Má ale pozitivum: dostatek prvků jako hořčík a síra a stopových prvků. 

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 13.7.2021 5:18

Zadavatel by už alespoň letos neměl přidávat žádné hnojivo! Nebo se mu koutky úst zase prohnou směrem dolů. Za velkého sucha zalít a hlídat plíseň...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 13.7.2021 8:04

Měl bych dodat, že pěstuji rajčata pouze na jeden výhon.

Jak měníte hnojivo v průběhu vegetace teda Vy? Víte to nějak poměrově prosím NPK?

Ten fosfor, ten je pouze na kořenový systém?

Díky =)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika