Hnojení rajčat dolomit. vápencem?



kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 34.92 (?)
18.4.2018 13:21

To fialovění: Ano, může být. Ve dne je klidně 32°C a v noci 1-7°C.

Ta deformace. V substrátu to nebude. Ale v tom hnoji možná ano. V zemině taky ne. Nic takového na zahradě nepoužívám.

děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 18.4.2018 10:37

Ano, typický účinek herbicidu (či jiná látky), na kterou jsou rajčata dost citlivá. Může to být v substrátu (z čeho myslíte, že se substráty dělají? wink), může to být v zemině, mohlo to být ve hnoji z koňů, kde byla sláma ošetřená herbicidem...

Já jsem se takto spálil s kompostem z brněnské kompostárny - několik rajčat jsem dal do truhlíku s tímto kompostem, a měl jste vidět, jaké roztodivné tvary měly listy i plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 34.92 (?), 18.4.2018 11:56

no ale potom mi nejde na rozum, proč jsou spodní listy ok?  dělají to jen ty horní. A navíc se mi zdá, že úplně nahoře poslední patro začíná být ok taky.

Nebude to náhodou opravdu z toho přelití? Mě se zdá, a nemám to odsledováno, že to kroucení začlo v době, kdy jsem rajčata přelil. Jak to tady padlo, tak jsem si to dal tak nějak do souvislosti.

Ten případný herbicid... Lze se ho nějak zbavit? Myslím hlavně s časem. Tedy jestli se časem rozloží?

Pro lepší posouzení celého případu, přikládám další informace, které možná mohou s tímto kroucením souviset. Do skleníku vyhnojeného tímtéž koňským hnojem, jsem vysadil 29.3.malé rostlinky rajčat(stejná odrůda) o 2děložních+2pravých lístcích. Vysadil jsem je ze substrátu. Rostlinky byly zelené. Asi po týdnu chytly takový fialový nádech. Tak jsem tam dal ještě jednu rustlinu a ta za týden chytla taky fialový nádech. Zatím všechny rostou pomalým tempem. Toho 29.3. jsem vysadil do skleníku ze substrátu i jinou odrudu a ta chytla taky fialový nádech. Ale ta skoro vůbec neroste. Doma mám z toho výsevu rostlinky, které jsou 2-3x větší a jsou pěkně zelené. Pouze stonek u substrátu má takový růžovofialový nádech.

Nasadil jsem toho data do skleníku taky kozí rohy a ty docela rostou.

Hlávkové saláty ve skleníku pomalu rostou taky(přibývají lístky co pár dnů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 18.4.2018 12:18

Berte to pouze jako můj názor a moje zkušenosti:

K fialovění listů u mně docházelo, když rajčata utrpěla tepelný šok. Buď bylo po zasazení venku chladno, nebo byly velké výkyvy teplo/zima. Ničemu to nevadilo, nové listy po umravnění teploty byly ok.

Přelití rajčat určitě deformaci listů nezpůsobí. Důkazem vám budiž hydroponické pěstování rajčat.

K deformaci dochází, když rajče přijde do styku s chemií, je velmi citlivé (převážně to bývají zbytky herbicidů v kompostu, hnoji nebo pěstebním substrátu). Nemusí to být homogenní, takže se vám může chvíli rajče deformovat a pak při větším množství kořenů mimo inkriminovanou půdu zase spravit. Mně takto rostly 2 rostliny rajčat celou sezónu deformovaně, třetí bylo ok, i když bylo těsně vedle. Nejspíš nebylo tolik zasaženo. Rozhodnutí je na vís - buď zkuste čekat, zda se to spraví, nebo kompletně vyměňte půdu, ve které to pěstujete.

Časem by se měly v půdě rozložit, ale s tím nemám zkušenost, nepoužívám je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 34.92 (?), 18.4.2018 13:21

To fialovění: Ano, může být. Ve dne je klidně 32°C a v noci 1-7°C.

Ta deformace. V substrátu to nebude. Ale v tom hnoji možná ano. V zemině taky ne. Nic takového na zahradě nepoužívám.

děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.122 (?), 19.4.2018 7:16

Ja nejsem zadny odbornik zahradnik, ale myslim, ze listy rajcat se mi taky kroutily dokud jsem daval pod ne konsky hnuj s podestylkovou slamou. Od te doby co ho do zeminy nepridavam listy rajcat se nekrouti. Nikdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 18.4.2018 10:54

Pokud jde o přímé hnojení dolomitickým vápencem, nedoporučuji. Rok před výsadbou ano, přímo ne. V dolomitickém vápenci bór není. Teď tak ledek vápenatý a na doplnění hořčíku (kvůli tomu se asi dává) dát jiné hnojivo, třeba hořkou sůl. Nebo použít WUXAL Sus Mg.  Bór je třeba ve Wuxalu Super, ale tam zas není hořčík...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.187 (?), 26.5.2019 19:22

Děkuji za diskuzi. Taky mi zfialověly až zčernaly rajčat po výsatbě ven. V noci je u nás zima a ve dne horko. Nevěděla jsem, že by to mohlo být díky rozdílu teplot. Málem jsem ty rajčata zlikvidovala ze strachu nějaké nákazy  :-) Tak ještě počkám a uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika