Dozrávání sklizených zelených paprik VS dozrálé papriky na rostlině



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
20.7.2021 19:26

Naprosto potvrzuji: "bílé" papriky sklízím, když dosáhnou přiměřené velikosti (v kontejnerech na balkóně menší, venku větší), tedy v konzumní zralosti. Slupnu je i se semeníkem, jsou křehké a výtečné. Zároveň tím ulevím rostlině. 

U některých odrůd jsou ale takhle nezralé papriky nahořklé a postrádají tu příjemnou chuť. Náš problém je v podnebí: nemáme dost času, aby jich větší množství dozrálo, a to dokonce ani ve foliovníku. Takže volba odrůd je klíčová. Pamatuju si, že Vy děláte převážně Amy. S tou mám ale problém při klíčení. Takže jsem přešel na hybrid Superamy a ten se mi letos osvědčuje spolu s Lungy F1 naprosto nejlíp. Dávají na mé podmínky spoustu chutných paprik. Nojono, Bulharsko to nikdy nebude.sad

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 28.103 (?), 18.7.2021 12:21, zobrazeno: 5355x
Zajímá mě jestli se vyplatí na rostlině nechávat plody než zezelenají a nebo je sklidit zelené a počkat až dozrají v misce doma. Je výrazný rozdíl v chuti? Díky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.103 (?), 18.7.2021 12:26
*Nechávat plody než zčervenají
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 18.7.2021 15:39

Pokud plody dosáhly s jistotou finální velikost, lze je sklidit a nechat dojít v příhodných podmínkách. Rostlina pak může všechny své síly věnovat dalším potomkům-tím pádem dosáhnete vyššího výnosu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 18.7.2021 19:30
Děkuji a myslíte že výsledek bude totožný? Co se týče například pálivosti a sladkosti plodu?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 18.7.2021 21:49

20 osmičko, zkuste si vytvořit pokusné jedince, či dokonce skupiny-něco sklízejte tak, cosi naopak. Tak se získávají zkušenosti-ty osobní jsou opravdu nepřenosné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 19.7.2021 8:46

Moje zkušenost je, že červené se musí nechat na rostlině dokud neprosvěcují náznaky červené barvy. Sklizené v zelené barvě chutnají jako tráva. Bílé se dají sklidit dřív - v "technické" zralosti, ale je potřeba to vyzkoušet, aby taky neměly trávovitou chuť. Nic moc se neuchvátá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.114 (?), 19.7.2021 11:25

Ty bílé musí při lehkém zmáčknutí lupnout, tak se pozná, že už jsou ke sklizení. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.103 (?), 19.7.2021 11:56

Mám právě papričku jalapeno, co se začíná vybarvovat do červena. Pokud ji sklídím teď a ona se jen dobarví a nedojde chuťově tak si raději asi počkám. Vyzkouším to u plodnějších odrůd. Zatím mi nejvíc plodí Sigaretta di Bergamo.

Jsou to vzrůstem, ale stále menší rostlinky. Zkoušel jste někdo parpičky přezimovat a porovnat úrodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 20.7.2021 19:26

Naprosto potvrzuji: "bílé" papriky sklízím, když dosáhnou přiměřené velikosti (v kontejnerech na balkóně menší, venku větší), tedy v konzumní zralosti. Slupnu je i se semeníkem, jsou křehké a výtečné. Zároveň tím ulevím rostlině. 

U některých odrůd jsou ale takhle nezralé papriky nahořklé a postrádají tu příjemnou chuť. Náš problém je v podnebí: nemáme dost času, aby jich větší množství dozrálo, a to dokonce ani ve foliovníku. Takže volba odrůd je klíčová. Pamatuju si, že Vy děláte převážně Amy. S tou mám ale problém při klíčení. Takže jsem přešel na hybrid Superamy a ten se mi letos osvědčuje spolu s Lungy F1 naprosto nejlíp. Dávají na mé podmínky spoustu chutných paprik. Nojono, Bulharsko to nikdy nebude.sad

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 28.103 (?), 20.7.2021 21:22

Momentálně mám vybráno asi 75 odrůd papriček. Uvidím jaká bude výsledná sklizeň, ale zatím se obávám, že tady v čr budeme odkázáni na druh annum =).

Hold to opravdu chce vypilovat výsadbu tak aby už rostlina byla dostatečného vzrůstu a blízko květenství.

Upřímně ale nevím jak mám doma nasadit přes 180 sazeni papriček a 60 sazenic rajčat...

pomoc =)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika