Choroba rajce



host - 97.126 (?)
6.5.2016 13:19

Dobrý den, také mě se na sazenicích rajčat objevila stejná deformace, nádorky,bambulky a zkroucené vrchní listy(odrůda Vilma a tyčkové dvě odrůdy a dvě balkonové),ale tím to není, je to určitě substrátem.Já jsem použil, jako každý rok, OZ univerzální substrát typ 19.2. výrobce AGRO CS as.Říkov (prodává PENNYMARKET)Kupuji ho každý rok a letos se nám to stalo poprvé.Zasaženy jsou všechny sazenice.Zdravím Ladislav Švec Dobříš

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 2.5.2016 12:37

Řeší se to tu každým rokem už několik let... Ano, na koupené substráty je rizikem se spolehnout, komposty (součást substrátů) vyrábí kdekdo, přijde do nich i tráva ošetřená herbicidy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.93 (?), 2.5.2016 12:49

Existuji i profi substraty a v tech herbicidy nejsou (a nejsou o moc drazsi, spis se bezne neprodavaji). Nebo je mozne si namichat vlastni substrat. (vlastni kompost, raselina).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 209.108 (?), 3.5.2016 6:37

Také mám rajčata Bejbino a na všech rostlinkách, které mám zatím ještě v kelímkách za oknem se mi projevilo zkroucení vrchlolových lístků, vytvrořily se tam úplné pahýlky světlejší barvy. Mám je vysázené v koupeném substrátu. Žádnou chemii jsem na ně nepoužila. Vůbec netuším co s tím. Nejradši bych je všechny steky vyhodila. Rajčata pěstuji dvacet let, nikdy jsem se s tím nesetkala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 3.5.2016 6:39

Rychlo presadit do ineho substratu od ineho vyrobcu. Naozaj si poriadne skontrolujte vyrobcu, napiste sem jeho meno a uz nikdy viac od neho nic nekupte...

Rajciny sa este vzchopia, ak je vrchol naozaj poskodeny, mozete od odstranit a zo zalistku rychlo pusti novy vrchol. Ale musia mat nezavadnu zeminu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 97.126 (?), 6.5.2016 13:19

Dobrý den, také mě se na sazenicích rajčat objevila stejná deformace, nádorky,bambulky a zkroucené vrchní listy(odrůda Vilma a tyčkové dvě odrůdy a dvě balkonové),ale tím to není, je to určitě substrátem.Já jsem použil, jako každý rok, OZ univerzální substrát typ 19.2. výrobce AGRO CS as.Říkov (prodává PENNYMARKET)Kupuji ho každý rok a letos se nám to stalo poprvé.Zasaženy jsou všechny sazenice.Zdravím Ladislav Švec Dobříš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 8.5.2016 9:01

Od agra som mal problem aj ja. Aj ten co predaval baumax pod vlastnou znackou tiez dodavalo agro. A predosle roky som s tym mal problemy.  Tento rok som sa im vyhol, pouzival som len univerzal z bauhausu. Miesal som ho so zahradnou zeminou, kelimky som zalieval horucou vodou a sterilizoval v mikrovlnke. A tato choroba sa mi tento rok nevyskytla ani na jedinej sadenici. Takze ja uz od agra kupovat nebudem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.110 (?), 13.5.2016 17:55

Já mám také kroucení listů na některých sazenicích rajčat, hledám na internetu proč, jestli je to substrátem, tak ten jsem koupila univerzální v Tescu - naposledy! Předtím jsem měla v peřeništích na sadbu a byly v pohodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.179 (?), 15.5.2016 10:20

Ještě dodatek k chorobám sazenic rajčat (viz nahoře). Zahradník mi sdělil, že proti závadnosti koupeného substrátu prý lze zkusit následující zkoušku - postup (snad příště). Do vzorku substrátu zasadit sazenice (nebo vyset) salát, který prý je extrémně citlivý na herbicidy. Pokud bude prospívat, měl by být substrát o.k.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 3.5.2013 22:08

Zase bych to sváděla na rezidua herbicidu v substrátu.   V obýváku se virozou těžko nakazí. Orginální semena Bejbina snad nebudou nakažena viry, které by se přenášely semeny. Takže zbývá jen herbicid. Rozložení v substrátu může být nerovnoměrné, proto postižení jen některých rostlin. Zatím bych sazenice nevyhazovala, bylo by vhodné přesazení do nezávadného substrátu.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 4.5.2013 6:14

Taky se přikláním, na základě vlastních zkušeností, ke špatnému pěstebnímu substrátu a poškození zbytky pesticidů v něm obsažených. Jen pro zajímavost, jakou měl substrát barvu, černou nebo spíše hnědou? Doporučuji sazenice přesadit do záhonu bez jakéhokoliv substrátu a budou v pořádku. Udělejte to hned protože to bude chvíli trvat než se napraví, možná by bylo ještě dobré kořeny propláchnout vodou aby se zbavily zbytků substrátu. U stolburu se deformují i plody ale na mých rajčatech byly "zdegenerované" jen listy.

Přikládám odkazy na obrázkové katalogy choirob. Tady je něco v češtině a tady v ruštině kataloch chorob firmy SEMINIS. Na straně 55 je něco o poškození kyselinou 2,4-D která je právě součástí herbicidů používaných k ošetření na polích.

Já přesazuji do substrátu který kupuji již několik let stále stejný a vloni jsem poprvé použil kupovaný kompost pytlovaný a z kompostárny, předloni dal koňský hnůj pod dvě sazenice a nastaly mi Vámi popisované problémy, navíc nejen u rajčat ale i u paprik a např. i u celeru. Letos jsem si přivezl jemnou zenimu splavenou z polí kterou smíchávám se substrátem a pískem. Trochu mám obavy o možné problémy právě s tou zeminou z polí ale zatím je u přísady i u sazenic v květináčích vše óká.

Taková jsem měl vloni rajčata!
Taková jsem měl vloni rajčata!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika