Česká rajčata 2017



host - 241.179 (?)
28.9.2017 17:11

Existuje nějaké doporučení pro teplotu a vlhkost v skleníku a fóliáči? Dá se to někde zjistit? Dík za info.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
         
host - 166.118 (?), 27.9.2017 19:08

Pěstuji rajčata už řadu let, ale nejsem žádný odborník. Nejdříve to bylo pár desítek rostlin pro vlastní potřebu, pak se počet postupně rozšiřoval - pro širší rodinu, kolegy, přátele a teď už je to kolem 400 roslin ročně. Postupně jsem zkoušel různé odrůdy - pouze z těch, co jsou běžně na trhu. Nakonec odběratelé svorně dávají přednost Tornádu a Pálavě, pro děti Datlo či Mandat. Já osobně pěstuji rajčata jen ve skleníku, hlavně kvůli delšímu období sklizně (jak na jaře, tak na podzim) a nepoužívám postřiky. Hned po pikýrování jdou sazenice do skleníku  (už i kvůli místu), je to cca 20 přepravek, pokud hrozí noční mráz, přitápím elektrickým "fukarem" s ovládáním časovým spinačem. Chemicky neošetřuji. Tedy nic světoborného v odrůdách či v chutích, pamatuji si hodnocení "je to pěkný tvrdý rajče". Ale potřeboval bych poradit.

Letos se u mne, ale i jinde,  vyskytly zejména u Tornád na prvních vijanech plody hruškovitého tvaru. Postupně deformace na dalších vijanech zmizela, dole zůstala. Pak se ještě - asi u Pálavy - uvnitř plodu vyskytl u stopky tvrdý bílý útvar velikosti menší třešně. Uvedených vad nebylo mnoho, avšak nemám pro ně vysvětlení. Že by koupený pěstební substrát, či kvalita osiva? Nebo snad nachlazení rostlin?

A ještě k odrůdám: Teď, v závěru sklizně mám už docela výrazný podíl popraskanýich plodů. Zná někdo odrůdu, která je "jedlá", odolná běžným chorobám a opravdu nepraská? Tím jedlá myslím běžnou chuť rajčat, rajčata typu LSL vůbec nevylučuji. Děkuji a zdravím všechny pěstitele i konzumenty. R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 174.3 (?), 27.9.2017 19:28

Deformaci plodů bych připsal na vrub substrátu. Já udělal letos zkušenost - tři sazenice jsem zasadil i pro kolegy ve firmě do velké nádoby, do které jsem dal kompost z brněnské kompostárny. První vijany byly ok, ale zřejmě jak se začaly kořeny prorůstat kompostem, další listy byly pokroucené a zdeformované. Stejně tak dopadly i další vijany - plody na nich měly jiný tvar, místo kuliček se jejich tvar blížil okurkám frown Jiné vysvětlení není, než že deformaci způsobilo něco z kompostu - jak se všude v diskuzích uvádí domněnka, zřejmě nějaké zbytky herbicidů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.17 (?), 28.9.2017 7:17

Docela mne překvapuje, že ve skleníku Vám praskají rajčata. Asi to bude zalíváním. Možná jste zalíval a stále zalíváte hodně. Existuje taková teorie, že při velkém množství vody se změní elektrická vodivost roztoku v půdě a kořeny nasávají větší množství vody než rostlina potřebuje.

Pokud jde o různé vady a choroby, tak asi bez obrázků těžko někdo poradí. Také zdravím.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 173.17 (?), 28.9.2017 9:58

Ještě k tomu praskání: příčinou může být také noční vysoká relativní vlhkost ve skleníku, která při poklesu teploty může dosahovat 95 až 100 %. Nutno reguulovat větráním. Pochopitelně je nutné vlhkost ve skleníku měřit! Já skleník nemám, mám rajčata jen pod střechou a tyto problémy nemám. Praskají mně jen rajčata na okraji záhonu, kam stéká všechna napršená voda ze střechy. Budu to řešit okapem, který svede vodu mimo záhon.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 166.118 (?), 28.9.2017 15:27

Děkuji za reakce. Hruškovité tvary plodů možná vlivem substrátu - také se k tomu přikláním - výsev dělám do výsevného substrátu,  kelimky 0,5L plním koupeným univerzálním substrátem - právě z obavy, abych ze svého kompostu nezavlekl nějakou plíseň či jinou chorobu a neexportoval to s rajčaty.

Praskání a závlaha samozřejmě souvisejí. I když je skleník naplno otevřen a i částečně zastíněn, v horkých letních dnech je v něm teplota o 5 až 10 stupňů vyšší a to pak nejde nezalévat alespoň ob den. Okna skleníku jsou od začátku léta otevřena trvale, dvéře zavírám jen při velmi výrazném poklesu nočních teplot a to až nyní, na podzim. Průběh vlhkosti vzduchu jsem nikdy neměřil, ale díky intenzivnímu větrání bych očekával vlhkost podobnou venkovní. To praskání plodů se projevuje zejména při a po vrcholu sklizně a asi se s ním budu muset při tomto způsobu pěstování smířit. To, že na rostliny neprší, má zase jiné výhody.

Ještě by mne zajímalo, zda existuje odrůda, která je ze zkušenosti skutečně výrazně odolnější vůči praskání, či zda jde jen o proklamace výrobců osiva.  Děkuji. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.179 (?), 28.9.2017 17:11

Existuje nějaké doporučení pro teplotu a vlhkost v skleníku a fóliáči? Dá se to někde zjistit? Dík za info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 28.9.2017 20:29

Jestliže skleník na noc uzavřete, tak při výrazném poklesu teploty se výrazně zvýší relativní vlhkost ve skleníku (dle mých měření v pařeništi v jarním období až na 98 %- je mně jasné, že ve skleníku to může být trochu jinak). Tak to chodí v termice, příslušné diagramy lze na internetu dohledat. Je otázkou, jestli uzavřením skleníku se vám na podzim podaří k ránu udržet teplotu o nějaké dva tři stupně vyšší například 10 °C než 7- 8 °C a nebo mít rajčata ve vlhkém a studeném prostředí a vystavit je případně praskání nebo i něčemu horšímu (plísně). Ale to už je na Vás.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 28.9.2017 21:09

Asi jsem se špatně vyjádřil, v podzimním období a pouze tehdy, kdy je avizován pokles teploty např. k 5-ti st.Celsia, zavírám pouze dvéře, k omezení průtahu studeného vzduchu, okna zůstávají otevřena. Máte pravdu, totální uzavření by určitě urychlilo nástup plísní. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jirka Va - (20) - 232.120 (?), 2.10.2017 18:31

Takže venku naše rajčata po období chladu a dešťů již tzv. šmahem končí, ale ve folníku si myslím, že bychom mohli sezónu ještě nějaký ten týden udržet.

naše letošní rajčata 1.10.2017
naše letošní rajčata 1.10.2017
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 9.11.2017 7:25

Může se tento šereda ještě nazývat rajčetem?

           Vladimír

Rajče
Rajče
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika