Bulharská rajčata 2018



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Jan43 - (11) - 104.20 (?) 
2.3.2018 14:07, zobrazeno: 30466x

Pěstujete někdo bulharské odrůdy rajčat?
Několik let jsme z rodinných důvodů (starost o zestárlé rodiče manželky) žili v Razgradu v Bulharsku, kde jsme na dvorku měli vždycky vlastní rajčata, kromě možnosti nakupovat na trhu. I v Bulharsku jsou rajčata v supermarketech bez chuti jako u nás - a lidé je kupují -, ale trh přece jen nabízel dobrá rajčata od místních pěstitelů. První rok pobytu jsem vysel semena od sousedů a přátel, jak je v Bulharsku běžné, ale brzo jsem přešel na hybridní semena semenářských firem. Po návratu do Prahy vysévám bulharská rajčata už několik let, protože jsem si zvykl na masité druhy, které se hlavně v Bulharsku konzumují. A jdou tu dobře. Dnes jsou hlavní částí úrody i když vysévám cca 20 druhů. Z našich druhů pěstuji už jen Start a Tipo resp. Toro. Z bulharských druhů je výborné ranné rajče Rugby fy Geosem select, podlouhlé, narůžovělé, masité na silném stonku a od fy Florian masité velké (cca 0,5 kg a i víc) rajče Fantazia, tyto druhy (a Start) mám nejradši. Firmu Geosem select založil ještě z dob socíku známý šlechtitel prof. Georgiev a produkují široký sortiment, já od nich vysévám i výbornou Kalinu a už 7 let starší druh Rila (podobný na Toro) - těch semen bylo tolik, že mám ještě a stále klíčí. Jejich druhy jsou podle mých zkušeností dost odolné proti chorobám - na záhoně, kde byl summer cider, sungold, roma, green zebra a rila se mi prošla plíseň a zůstala jen rila.  Rugby v mých podmínkách chce přidat vápno, aby podobně jako San Marzano nezahnívaly špičky plodů. Firma Florian spíše semena šlechtitelů přeprodává. Od nich vysévám kromě Fantazie ještě o něco menší kulatou masitou Paulinu F1 a o něco větší Gigant (plod i 1 kg). Výborné jsou i odrůdy dalších firem Naslada a prastará nehybridní odrůda Ideal. Letos přidám ještě růžová rajčata Rozov dar, růžová rajčata byla v Bulharsku vždy ceněná a na trhu dražší.Mně semena v Bulharsku kupuje manželka, ale Geosem select i Florian mají odrůdy registrované v EU a také do celé EU semena posílají. Z další zeleniny mohu jen doporučit salátovou okurku Gergana, spíše připomínající hadovku s řídkými hrbolky, ale u mne dobře rostoucí i venku. Z paprik pěstujeme klasickou kapii Kurtovska kapia, která je zploštělá a dobře se opéká a dá loupat.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 173.17 (?), 2.3.2018 15:44

Bulharská rajčata a papriky jsou jistě zajímavé. Ale to, že Geosem select a Florian mají odrůdy zaregistrované v EU nic neznamená. Když se podívám na jejich internetovéí stránky, tak jsem se nikde nedočetl, že by posílali semena napříkled do ČR.

                      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jan43 - (11) - 104.20 (?), 2.3.2018 16:00

Jsem si jistý, že Geosem select má zájem semena posílat, dokonce mají zastoupení na Slovensku. Komunikoval jsem s nimi, protože se o semena zajímal můj známý. Psal jsem jim bulharsky, ale určitě skousnou i angličtinu a objednávce budou rozumět nespíš i jinak. Navrhovali platbu přes Pay-Pal, nevím jestli jsou přístupní i jiným formám, já to nepotřebuji a dál jsem se nezajímal.

Jan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 68.88 (?), 2.3.2018 16:09

Vladimíre, inak slovenská internetová stránka semenarstvo.sk ponúka aj tieto bulharské hybridy z Geosem a  o.i.aj od Seva Moravia a Vilmorinu Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jan43 - (11) - 104.20 (?), 2.3.2018 16:20

Ještě připojuji fotku Rugby u mne na zahrádce v Praze.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 68.88 (?), 2.3.2018 16:37

Vyzerá pekne, a ako chutí? Možno na budúci rok zaradím na skúšku aj nejaké bulharské, bývajú vysadené na pokusných políčkach na Agrokomplexe v Nitre, musím si ich tento rok lepšie všimnúť. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jan43 - (11) - 104.20 (?), 2.3.2018 17:22

Nevím k čemu nejlépe přirovnat snad něco mezi Start a Summer cider. Má plnou chuť, šťávu pouští teprve při zakousnutí.  Druhy jako Tornado, Tipo jsou proti němu IMHO fádnější. Když se rozkrojí, tak je v řezu hodně masité s tmavě růžovou barvou. Skvělé na plátky na chleba s máslem, do salátu i do omáček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.5.2018 19:56

Rugby F1 je letos obchodně velmi úspěšná odrůda. Všiml jsem si, že se hodně kupuje z několika důvodů. Má být ranné, rezistentní na mnohé choroby, má zajímavý tvar a největším trikem je (vzdálená) podobnost plodu s rugbyovým míčem. Je to tedy růžový ranný rezistentní hybrid s plody asi 200 g. Tak jsem si taky několik rostlin pořídil. Mají zatím necelý metr a zelené plody tak 60 g.

Malé plody rugby
Malé plody rugby
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 9.2.2021 20:15

Mimmo, tohle vlákno už sice trochu zestárlo, ale i tak to zkusím. Nedávno jsme s Evou vzpomínali na rajčata, která se dovážela za hlubokého socializmu k nám. Nebyla to masitá, dnes se jim říká bifteková rajčata, ale slicery, tedy středně velká salátová - plody tak 100 - 150 gramů (něco jako Tornádo). Nedalo by se tam v Bulharsku zjistit, co to bylo za odrůdu? Vím, vzpomínky z mládí jsou zkreslené, ale tohle si myslím, že až tak moc není. Měla silnou rajčatovou chuť a nádherně voněla.

Jinými slovy, která odrůda byla populární i obchodně úspěšná na konci 60tých a začátku 70tých let v Bulharsku? Teď mi vychválili Bulgarian Triumph, jenže ta odrůda byla zaregistrovaná mnohem později. I tak ho chci vyzkoušet.

Díky moc.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 173.17 (?), 2.3.2018 20:03

Tak jsem se na tu stránku koukl. Z těch bulharských tam mají samé hybridy což mne až tak nezajímá. Možná Prekos F1, na které jsem četl chválu na Tomatoville od jednoho rumuna. Ještě si prohlédnu ty bulharské internetové stránky. Nákup přes PayPal by neměl být pro mne problém.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika