Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Pěstujete někdo bulharské odrůdy rajčat?
Několik let jsme z rodinných důvodů (starost o zestárlé rodiče manželky) žili v Razgradu v Bulharsku, kde jsme na dvorku měli vždycky vlastní rajčata, kromě možnosti nakupovat na trhu. I v Bulharsku jsou rajčata v supermarketech bez chuti jako u nás - a lidé je kupují -, ale trh přece jen nabízel dobrá rajčata od místních pěstitelů. První rok pobytu jsem vysel semena od sousedů a přátel, jak je v Bulharsku běžné, ale brzo jsem přešel na hybridní semena semenářských firem. Po návratu do Prahy vysévám bulharská rajčata už několik let, protože jsem si zvykl na masité druhy, které se hlavně v Bulharsku konzumují. A jdou tu dobře. Dnes jsou hlavní částí úrody i když vysévám cca 20 druhů. Z našich druhů pěstuji už jen Start a Tipo resp. Toro. Z bulharských druhů je výborné ranné rajče Rugby fy Geosem select, podlouhlé, narůžovělé, masité na silném stonku a od fy Florian masité velké (cca 0,5 kg a i víc) rajče Fantazia, tyto druhy (a Start) mám nejradši. Firmu Geosem select založil ještě z dob socíku známý šlechtitel prof. Georgiev a produkují široký sortiment, já od nich vysévám i výbornou Kalinu a už 7 let starší druh Rila (podobný na Toro) - těch semen bylo tolik, že mám ještě a stále klíčí. Jejich druhy jsou podle mých zkušeností dost odolné proti chorobám - na záhoně, kde byl summer cider, sungold, roma, green zebra a rila se mi prošla plíseň a zůstala jen rila.  Rugby v mých podmínkách chce přidat vápno, aby podobně jako San Marzano nezahnívaly špičky plodů. Firma Florian spíše semena šlechtitelů přeprodává. Od nich vysévám kromě Fantazie ještě o něco menší kulatou masitou Paulinu F1 a o něco větší Gigant (plod i 1 kg). Výborné jsou i odrůdy dalších firem Naslada a prastará nehybridní odrůda Ideal. Letos přidám ještě růžová rajčata Rozov dar, růžová rajčata byla v Bulharsku vždy ceněná a na trhu dražší.Mně semena v Bulharsku kupuje manželka, ale Geosem select i Florian mají odrůdy registrované v EU a také do celé EU semena posílají. Z další zeleniny mohu jen doporučit salátovou okurku Gergana, spíše připomínající hadovku s řídkými hrbolky, ale u mne dobře rostoucí i venku. Z paprik pěstujeme klasickou kapii Kurtovska kapia, která je zploštělá a dobře se opéká a dá loupat.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 20.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika