Ako spravne pestovat planty rajcin?



jfalta - (39) - 220.94 (?)
12.3.2013 16:32

Osvětlení v tomhle případě neubývá se čtvercem vzdálenosti. To by platilo jen o bodového zdroje, resp. dost daleko od okna. Do vzdálenosti rovné zhruba polovině výšky okna klesá intenzita při zatažené obloze víceméně lineárně. Např. u okna 3x1,5 m klesne intenzita o asi 5 % s každými 10 cm vzdálenosti od okna. Větší vliv než vzdálenost od okna může mít třeba vysoký rám okna nad parapetem, jak tomu bývá u plastových oken. Já sazenice podkládám tak, aby byly nad jeho úrovní, a za ně dávám zrcadlo z alobalu. Musí "vidět" co nejvíc oblohy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 78.100 (?), 11.3.2013 14:16, zobrazeno: 28328x

ahoj pred tyzdnom som do vacsich semenacikov a pody na mnozenie zasial po jednom semienku rajcin, a feferoniek, vacsinou sa jedna o kolikove cherry odrody,  Dnes som si vsimol ze sa mi uz 2 rastlinky vysli.  Chcel by som velmi pekne poprosit o radu ako postupovat aby sa mi rastlinky nevytahovali a potom neuhynuli? Docital som sa ze som ich zasial skoro, S tym si uz nepomozem ale ako mam postupovat aby sa mi podarilo vypestovat pekne planty? Byvam v bytovke a semenaciky mam na chodbe domu kde je cca 18.C pri okne.  Co by ste radili, dat ich priamo k oknu alebo ked je teraz vonku tak teplo mam ich po vzideni davat cez den na balkon do tiena a vecer naspat na chodbu?   Ak ano do akej, minimalnej   teploty? Ma s tym niekto skusenosti?  Minuly rok ked som ich mal v byte a okne tak mi najprv vyhukli, velmi sa vytiahli a potom sa ohli a uschli. Nechcel by som spravit rovnaku chybu. V predajni mi poradili Lignohumat, treba s nim rastlinky rosit? Dakujem za kazdu, dobru radu. J 

Planty
Planty
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 11.3.2013 16:53

Chce to světlo a zas světlo. Dejte to na parapet, co nejblíže k oknu. Je třeba si uvědomit, že úbytek světla se zvyšováním vzdálenosti od okna je velký (osvětlení ubývá se čtvercem vzdálenosti). Teplota 18 °C je dobrá. Sazenice nehnojím- hnojivo je jedním z komponent, které spolu s dostatkem vody přispívá k bujnému růstu, který asi v tomto případě nepotřebujete. U nás teď nejsou teploty, které by byly vhodné k otužování sazenic. Ale stejně Vaše semenáčky nejsou zatím sazenice, které by snesly nějaké otužování.  Pokud je dáte v této velikosti ven na těch nějakých 8-12 °C tak se už nikdy z tohoto teplotního šoku nevzpamatují. K prodloužení doby pěstování přispívá i přesazení- můžete dvakrát nebo i třikrát přesadit (vždy hlouběji) a růst se zbrzdí.  

             Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jfalta - (39) - 220.94 (?), 12.3.2013 16:32

Osvětlení v tomhle případě neubývá se čtvercem vzdálenosti. To by platilo jen o bodového zdroje, resp. dost daleko od okna. Do vzdálenosti rovné zhruba polovině výšky okna klesá intenzita při zatažené obloze víceméně lineárně. Např. u okna 3x1,5 m klesne intenzita o asi 5 % s každými 10 cm vzdálenosti od okna. Větší vliv než vzdálenost od okna může mít třeba vysoký rám okna nad parapetem, jak tomu bývá u plastových oken. Já sazenice podkládám tak, aby byly nad jeho úrovní, a za ně dávám zrcadlo z alobalu. Musí "vidět" co nejvíc oblohy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 78.100 (?), 13.3.2013 11:11

ahoj tak som dal susiak priamo k oknu chodby a na neho semenaciky. Tie sa uz zacali teraz dost vytahovat, co by ste poradili spravit dalej?  Kedze je chodba spolocna nemozem si dovolit tam dat zrkadla, Uz tak ma trpia s tymi semenacikmi frown.Semena boli z dost drahych odrod a nerad by som o rastlinky prisiel.  Dakujem za kazdu, dobru radu. J

planty racin
planty racin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.25 (?), 13.3.2013 11:50

A nemůžete to dát doma rovnou na parapety?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 242.34 (?), 13.3.2013 12:07

Chce to trpělivost, nejspíše vám nezbude než je znovu přesadit a dát hlouběji, minimálně ještě jednou, udržujte substrát mírně vlhký, vzhledem k teplotě. Já osobně bych je dala radši do bytu na parapet, třeba do ložnice, tam snad velké teplo nemáte. Počkejte 14 dní a pak uvidíte. Mně se takto vytahují taky, ale mám je všechny pohromadě, pikýruju až tak za 14 dní po jedné co nejhlouběji, takže pak trčí asi 1 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 78.100 (?), 13.3.2013 14:47

Dakujem za odpovede, dal som ich preto na chodbu lebo je tam chladnejsie ako v byte. Chcem sa spytat ako mam pokracovat s tym pikyrovanim? T.J vyberiem opatrne rastlinku z bunky a znovu ju tam spajglou zatlacit az do hlbky aby trcala len 1cm nad zem?  Do akej vysky rastliniky mam na pykyrovanie cakat?  Rastlinky su krehke preto sa bojim aby som ich pri tom neposkodil. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 13.3.2013 15:03

Opravdu bych Vám doporučil, jak již zde někdo napsal, používat ve fázi přeszování jednotlivé kelímky. I když se to nezdá, tak se s nimi daleko lépe manipuluje i při výsadbě. K tomu přesazování- já vyberu semenáčky i s hlínou například na noviny, jednotlivé rostlinky opatrně od sebe oddělím, chytnu rostlinku za jeden z děložních lístků, spustím ji do kelímku jak chci hluboko (stále držím) a opatrně ji obsypávám ze všech stran (na obsypávání někdy používám kávovou lžičku).Potom vydatně zaliji. Lze použít i jinou metodu- naplnit kelímek vlhkým substrátem, udělat díru obyčejnou tužkou, vložit sazenici a hlínu přitisknout. Ani jedna z metod sazeničky nepoškodí, jen je třeba se nebát.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 78.100 (?), 13.3.2013 15:08

dakujem za dobre rady, mam teda este pockat az vyjdu aj ostatne alebo tie co uz vzisli popikyrovat?  Aky je neklamny znak /vyska/ ze rastlinku treba pikyrovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 13.3.2013 15:26

Nečekal bych a pikýroval postupně (to je další výhoda kelímků). Sazenička vhodná k pikýrování má rozevřené, vodorovně posazené děložní lístky.

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika