Jak na pěťoura?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
7.11.2014 11:56

A pokud by jste se nudil do té doby, můžete vzít květník se záhonovou zeminou a dát jej do sklepa, kde máte stálou teplotu podle firmy BASF. 

wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.11.2014 12:02

Já bych zkusil jiný test. Pár odkvetlých peťourů bych prohřál ve vodě teplé 58 stupňů a druhou část nechal bez této lázně. Oba vzorky pak zasadil do květináče. Vždy jsem si myslel, že teplota kolem 60st. v kompostu semena plevelů likviduje, nikoli aktivuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.242 (?), 7.11.2014 13:07

ještě jsem neviděl, že by se v mírném pásu mokrá zem ohřála na 60°C, ale na suchém betonu jsem se už spálil.

Wojta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 7.11.2014 17:25

Koukněte se na toto vlákno. a jeden pokus máte ušetřený...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 7.11.2014 19:34

V angličtině jsem pár tuzemských prací o klíčení peťouru našel, ale klíčí jim i bez prohřátí, v únoru v klimatické komoře při 10°. Taky v temnotě ta bestie aspoň trochu vyklíčí. Má raději větší teplo (20°) a delší den, inhibující látky se rozpouštějí ve vlhké zemině.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 7.11.2014 22:05

To souhlasí. Pěťoury mi vždy vyrážely na začátku vlkhého období, jakoby cítily, že bude dost vody a že to půjde. Zajímavé je, jak to semena poznají, že jsou na povrchu a je šance, asi podle té teploty. A zajímavé je taky, když vyklíčí a povyroste jedna vlna a je zlikvidována, záhy po ní vyráží další. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 7.11.2014 22:13

Jiná práce byla zase založena na teorii, že není důležitá ta maximální teplota povrchu půdy, ale teplotní rozdíl mezi denním maximem a denním minimem. Na úplném povrchu stačí nepatrný obláček či závan větru a teplota se mění o několik stupňů. V cca centimetru je už hodnota méně proměnlivá a změna o 1°C může následovat několik minut až desítek minut po změně podmínek oslunění/zvlhčení/zastínění. V hloubce cca 20 cm je už teplota přes den takřka konstantní a odpovídá průměru teplot za poslední týden, v hloubce 1,2 m teplotě za poslední měsíc a při hloubce 14 m odpovídá celoročnímu průměru zvýšenému o geotermální vliv.

Bohužel také na ni nemám potřebný www odkaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 7.11.2014 22:40

 I to vypadá rozumně. Při konstantní teplotě ve větší hloubce neklíčí, při povrchu a větším kolísání už může. Při pokrytí půdy vegetací - třeba soukmenovci - se stane teplota relativně konstantní, případně se tak vysoko neprohřívá a nelze klíčit. Asi je to zkombinováno. Zajímavé. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.89 (?), 7.11.2014 23:08
Proto neváhám opětovně použít motyčkazin.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.228 (?), 18.11.2014 19:29
Doktore, likviduje je tím, že svou teplou fází je donutí k vyklíčení a protože vyklíčí v hloubce kompostu, kde nemají vzduch a sluneční záření, tak uhynou. Zřejmě kompost nepřekopáváte, kdyby jste to dělal, tak by jste si určitě všiml té spousty bílých klíčků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika