Trnkovica (trnka obecna)



Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 221.2 (?)
14.12.2015 21:21
Dobrý večer, ja používam sudy 120 L, šrubovacie i jednoduché bez závitu, ale vždy s kvasnou zátkou. Tiež som sa stretával s netesnosťou medzi vekom a telom. Kúpilk som si v obchode s obalovým materiálom cca 10 cm širokú strečku a s touto urobím asi 5-6 otáčok s predpätím a je po netesnostiach. Zdravím, Bajas.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 139.37 (?), 11.12.2015 20:43

Pane xxx.xxx.12.222, píšete, že jste amatér a začátečník ale podle toho co jste napsal před Vámi smekám.
Umíte oddělit zrno od plev, používáte rozum a něco o kvašení víte.
*
Zajímavé názory tady zazněly:

Proč ředit trnkový kvas vodou?
Tohle přece nemůže nikdo kdo pracoval s trnkami napsat!

Proč trnky pařit nebo vařit a mačkat když to jsou víceméně samé pecky a slupky?
A co se s nimi bude dít při destilaci?

Proč je omývat když se tím smyjí kvasinky?
Kdo někdo sbíral trnky ví kolik nejrůznějšího marasu se do nich dostane. Lístečků, větviček atd. A každý kdo někdy něco zavařoval, zkvašoval ví, že je to nesmysl. Pokud se něco před zkvašováním zásadně nemyje tak je to jen velmi měkké ovoce u kterého to není proveditelné. Např. maliny.

Proč se snažit pro přejití bouřlivého utěsnit sud s bublátkem?
Proč měřit cukr a sledovat bublání když stačí do su=du strčit ruku a olízat prsty?
Tohle myslím nepotřebuje komentář...

Kvasenie trnky udajne prebieha az 12 tyzdnov (info z palenice). Ze dokvasa extra pomaly kvoli trieslovinam.
Nejde to paušalizovat - záleží na vedení kvasu. Podle podmínek to může být pár dnů až třeba půl roku.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 12.12.2015 10:23

No omlouvám se, u nás na Slovácku se říká švestkám trnky a vzhledem k tomu, že je tazatel Slovák jsem myslel, že dělá švestkový kvas. Mělo mě trknout datum...

Nicméně obdivuji trpělivost při trhání. Dělal jsem pálenku z višní i třešní a zapřísahal jsem se, že už nikdy více. A to jsou plané trnky ještě menší.

U toho utěsnění sudu tmelem- nemáte strach, že to neotevřete:) Letos jsem do starých sudů dal kvasné zátky, ale taky jsem se potýkal s netěsností. Nové těsnění do vík se mi ale nepodařilo sehnat. Nevíte někdo, kde mají? Kupovat nové sudy se mi nechce. Navíc v nepotravinářských těsnění ani není a potravinářské jsou dražší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.50 (?), 12.12.2015 15:05

Martine, hledejte "těsnění na víka sudu" přip. "O kroužky".
Jeden prodejce sudů, ten první a asi největší, nabízí i náhradní víka, spony, kohouty apod.
Svépomocnou výrobu - lepení těsnění po velmi špatných zkušenostech nedoporučuji.
Jinak nevím proč se zaměřujete na zrovna potravinářské těsnění když s kvasem vůbec nepřijde do styku. Já bych spíš vybíral podle jeho tuhosti, poddajnosti a kvalitě slepení.
*
Osobně budu raději s nějakou "veselou" společností trhat trnky, šípky, rybíz apod. než šplhat v korunách stromů jako opice.
Navíc výrobky z nich jsou daleko vzácnější a běžně nedostupné.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 12.12.2015 21:00

Potravinářské těsnění nehledám, ale v okolí při shánění těsnění a sudů měly těsnění jen bílé potravinářské sudy.

Já bohužel trhám většinou sám a natrhat 100kg třešní nebo višní je opravdu nadlouho a já času nemám nazbyt. Ve srovnání s meruňkami nebo dokonce hruškami je to řehole. A výsledek podle mě za to nestojí. Třešně nechávám dětem a špačkům, z višní dělám "griotku", skvělý džem a někdy i višňák. Taky je mrazíme a na konci léta přidáváme do pečeného čaje.

Je ale pravda, že zatím nejlepší "griotku" jsem udělal z višní naložených do třešňovice. Většinou na to používám meruňkovici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 221.2 (?), 14.12.2015 21:21
Dobrý večer, ja používam sudy 120 L, šrubovacie i jednoduché bez závitu, ale vždy s kvasnou zátkou. Tiež som sa stretával s netesnosťou medzi vekom a telom. Kúpilk som si v obchode s obalovým materiálom cca 10 cm širokú strečku a s touto urobím asi 5-6 otáčok s predpätím a je po netesnostiach. Zdravím, Bajas.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 14.12.2015 22:12

 Já tedy tu honbu za maximální hermetičností sudů s kvasnou zátkou nepraktikuji ani nepovažuji za nezbytnou podmínku dobré pálenky. Dobře pasující víko a folie přepásaná veloduší docela stačí. Pamatuji, že můj nebožtík tchán kvasil švestky v dřevěném škopku přikrytém jen kusem lina, aby do něj nepadalo listí. Tvrdil, že oschlá krusta plovoucí na povrchu kvasu chrání. Pravda,. dnes bych ho nenapodoboval, slivovici měl přesto prvotřídní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 221.2 (?), 14.12.2015 23:57
ja netvrdím, že je to to najlepšie. Nemal som nikoho, kto by mi to poradil.Po prvej zoctovatenej kadi som si kúpil zopár knižiek a hlavne jednu od pána Jaroslava Balaštíka a tam som sa dočítal o kvasných zátkach, podľa mňa je to pre mňa ľahšia cesta k prijateľnému kvasu. Zdravím, Bajas.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.12.2015 17:18

Obalením sudu strečovou folií se zbavíte možnosti jakkoli kvas kontrolovat (pomíjím diskutabiliní míchání kvasu). Což o to, u švestek to není až tak nutné, těm se obvykle nic nestane. U nich je spíš problém s přisypáváním. Ne vždy lze naplnit velký sud najednou. U choulostivějších kvasů je ale kontrola cukernatosti, příp. křísu na místě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.38 (?), 4.11.2019 23:49

Já jsem vyřešil těsnění víka se sponou tak, že jsem na původní těsnění nalepil těsnění do okenních křídel a mám po starostech s netěsnostmi.

Václav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dakota.F - (29) - 238.190 (?), 5.11.2019 17:36

Objednal jsem na netu nová originál těsnění jak do 120L tak i do 220 litrových beček. Vzal jsem si rovnou náhradní a pár nových spon.

Jedno těsnění vyšlo kolem 30 Kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika