Škrábavost pálenky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
jarekond - (5) - 240.181 (?) 
30.4.2012 21:23, zobrazeno: 97847x

Ať hledám jak hledám nemůžu najít vysvětlení proč mám po vypálení škrábavou až štiplavou pálenku (není to pravidlo) ale je to tak půl na půl.

Samozřejmě konkrétně švestky umývám a přebírám částečně pomačkám na 100 l dávám 1 až 2 kg cukru závěrečnou cukernatost mívám tak 3 až 4.Ale většinou jak spadne koláč pod hladinu tak pálím pálenice je měděná dvojplášťová nikdy nepřipaluje.

Prosím o radu co je hlavní příčínou škrábavosti. Moc děkuji za pomoc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 30.4.2012 23:21

Mandlovou příchuť nebo pocit "škrábavosti" v krku dává např. Durancie a to proto, že při prvním pálení ve velkém kotli se rozpadnou nebo prasknou pecky a vyluhují se jadrá. Někdo ale takovu slivovici oblibuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarekond - (5) - 240.181 (?), 1.5.2012 8:12

Je to z obyčejných švestek v jeden rok sbíraných a jedna várka je jemná a druhá štiplavá a nejenom v krku ale i na jazyku .Slivovice je sldká nemá zápach ani ocas jenom je štiplavá dá se nějak štiplavost odstranit např.nějakým filtrováním?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.205 (?), 1.5.2012 8:53

Příčinou ostrosti či škrábavosti destilátů je jistě víc. Určitě mezi ně patří přídavek cukru do kvasu. V případě švestek nebo jablek je to úplně zbytečné, protože tyto kvasy jsou stabilní, takže nepodléhají snadnému zoctovatění. 1 -  2% přídavek cukru má smysl pouze do nestabilních kvasů, především třešní, višní meruněk a mirabelek, protože významně prodlužuje dobu zpracovatelnosti.  Dále také hodně záleží na vyzrálosti švestek. Rozhodně se nesmí trhat, nanejvýš oklepávat. Nápadně ostré destiláty se během 2 - 3 let sami "zakulacují", ale kdo má tak dlouho čekat? Destilát se dá zjemnit několika způsoby. Zkuste přídavek cukru, řekněme rovnou polévkovou lžici rozpustit v minimálním množství vody do 10 litrů slivovice. Někdy také pomáhá zmražování v mrazáku přes noc. Druhý den se láhev vyndá a po zvýšení teploty na pokojovou zdegustovat. Cyklus zmražování je možné opakovat. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarekond - (5) - 240.181 (?), 1.5.2012 9:54

Moc děkuji za radu vyzkouším a dám vědět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 225.76 (?), 3.5.2012 1:10

Čim staršia tým hladšia. Nštoplovať len prikryť handričkou môj dedáčko na Myjave to tak robil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.7 (?), 4.5.2012 15:34

Trnky sbírat zralé, bez stopek a čisté -nesmí být od blata. Jakmile se začne koláč v bečce potápět, tak neváhat a vyhodit ho ven. Při pálení zavčas skončit, aby se do slivovice nedostaly sajrajty, které se odpařují při vyšších teplotách. V knize se píše končit při teplotě 91 stupňů C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarekond - (5) - 240.181 (?), 6.5.2012 13:24

Tak tedy vyzkoušel jsem přicukrování pálenky, namražování a taky zahřívání na 50 stupňů. Jediné co mělo efekt na snížení pálivosti bylo ohřívání ale na úkor vůně je lsabší aroma. Tak asi nechám větrat v demionu bez probublávání a snad se zjemní sama.Všem díky za reakce.smileycheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 103.78 (?), 10.11.2015 10:07

Po 3 letech bych tento příspěvek doplnil vlastní zkušeností. Mám jabkovici, která mnoha lidem chutná, ale pro mě je málo jemná. Moje představa je prostě hladší chuť. Tak jsem včera udělal pokus. Půl litru jabkovice, která mě škrábala v krku (ale jiným nevadí)  jsem nalil do vypláchnuté nerezové varné konvice, vložil teploměr a zapnul konvici. Při zahřívání hlídat teplotu a regulovat hodně opatrně, aby se páry nevzňaly! Při teplotě okolo 70°C se u dna objevují bublinky, dno konvice je elektricky ohřívané a samozřejmě je teplejší (třeba i 90°C). Při této teplotě vznikající bublinky hlasitě šumí. Teplotu udržuji vypínačem mezi 70-75°C po dobu asi 1-2 minut a míchám. Občas přičichnout. Páry nad konvicí jsou zpočátku štiplavé a hodně cítit po jablkách. Pak se štiplavost zmenšila jen na štiplavost běžných lihových par. Na objemu ubylo odhadem 0,5-1% pálenky. Pálenku jsem přelitím do studené lahve ochladil a ochutnal. Škrábavost prakticky zmizela. Vůně po jabkách je ve výsledku slabší, ale jde stále poznat. Toto je pro ty, kteým vadí hodně aromatická jabkovice. Ještě udělám po pár dnech chuťový test srovnáním vzorků naslepo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 10.11.2015 12:12

Obávám se, že snížení škrábavosti Vaší jablkovice jste dosáhl pouhým odpařením části lihu z destilátu. Měření objemu není přesné, když smícháte půl litru lihu s půllitrem vody, nedostanete přesně litr směsi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika