Pokazil jsem kvas?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
22.9.2009 14:01

Ono mají pravdu všichni. Pořádně sladké švestky mohou mít až 25% cukru. V reklamách na Toptaste jsme se dočetli, že mají až 32%, ale tomu nevěřím. V takto sladkém kvasu může být problém, aby prokvasil veškerý cukr. Tam bude přislazování k ničemu, naopak naředění může mít smysl. Jsou-li švestky málo sladké - odrůdou, šarkou, horší polohou či nezralostí, tam může doslazení (pokud možno ne rafinovaným řepným cukrem) zlepšit výtežnost pálení i uchovatelnost kvasu. 
   Uzávěr by skutečně měl být takový, aby tam nešel vzduch, ale umožnil ochod oxidu uhličitého. Jako u všeho, co kvasí. Asi nejjednodušší je nádobu přikrýt PE folií a gumou. Má-li závit, tak ještě navolno nedotaženým  víkem.
Není to tak složité.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
   
host - 59.76 (?), 21.9.2009 20:12

Ahoj kluci jsem baba, chlap mi odešel a já chci udělat slivovici, ale s kvasem nemám žádné skúsenosti, může mi někdo poradit.Už jsem se dívala na internetě, ale každý to popisuje jinak.Mám švestky v sudě, trošku pomačkané a to je vše co zatím umím Dík Jaruška

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 21.9.2009 20:39

Tož teta, postup je dobrý. Důležité je, že švestky jsou v sudě. V drogérii koupíte za dvě stovky cukroměr a tím budete měřit obsah cukru v kvasu. Když cukr klesne pod 2%, tak volat do pálenice, chlapi si s tím už poradí...

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 59.76 (?), 22.9.2009 13:30

Martinku ok, ale jak to zavřít.Jedni říkají aby tam nešel vzduch, druzí nezavírat na těsno aby to nyvybouchlo.Jedni dát cukr, druzí bez cukru.Jedni nalít vodu, druzí běda vodu né.Takže tetka je teď z toho úplně paf.Dík Jaruška

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 22.9.2009 14:01

Ono mají pravdu všichni. Pořádně sladké švestky mohou mít až 25% cukru. V reklamách na Toptaste jsme se dočetli, že mají až 32%, ale tomu nevěřím. V takto sladkém kvasu může být problém, aby prokvasil veškerý cukr. Tam bude přislazování k ničemu, naopak naředění může mít smysl. Jsou-li švestky málo sladké - odrůdou, šarkou, horší polohou či nezralostí, tam může doslazení (pokud možno ne rafinovaným řepným cukrem) zlepšit výtežnost pálení i uchovatelnost kvasu. 
   Uzávěr by skutečně měl být takový, aby tam nešel vzduch, ale umožnil ochod oxidu uhličitého. Jako u všeho, co kvasí. Asi nejjednodušší je nádobu přikrýt PE folií a gumou. Má-li závit, tak ještě navolno nedotaženým  víkem.
Není to tak složité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 59.76 (?), 23.9.2009 22:37

Pane Vysloužil, moc děkuji tedy přikrýt to ješte folii?Jak píšete a jak dlouho to tak nechat?Děkuji Jaruš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 24.9.2009 11:35

Nejlépe po celou dobu kvašení. Já to nechávám asi 6 týdnů, pak změřím cukernatost a jedu pálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radim jurasek - (1) - 26.219 (?), 25.9.2009 6:17

Dobrý den.

Mám švestky v 50ti litrové bečce s uzávěrem na závit.

Uzávěr jsem neměl dotažený na fest, uvnitř mi na některých švestkách vzniká taková bílá, místy i jakoby chlupatá plíseň.

Je to v pořádku nebo ne?

Žádné plesnivé švestky jsem tam nedal.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.136 (?), 25.9.2009 12:44

plíseň můžete raději opatrně vyndat, ale opatrně, s kvasem se nesmí hýbat, třeba jen kopnout do bečky, je třeba u hrušek konec s kvasem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 25.9.2009 15:11

Já osobně, stejně, jako Tonda Ch. s kvasem nehýbám. Někteří odborníci ale - i v literatuře -  doporučují s kvasem pravidelně míchat. To by mohlo předejít plesnivění povrchu ovoce, ale já bych měl strach, že tím kvas zbytečně okysličím. Logiku by mělo, kdyby míchadlo bylo zabudované v sudu a míchalo by bez otevření víka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 24.167 (?), 25.9.2009 17:47

Ja kvasom nemiešam, ale napr pohyboval som s nim a pri tom ny vysledku to nebolo badať. Približne napoly rozkvasený kvas som prenášal 13 km do teplejsieho miesta na prívesnom vozíku za autom... Natriasaný bol dosť a bez ujmy na "zdraví".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika