Kvas s durancii



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 74.54 (?)
19.2.2010 17:11
Laik neveří, odborník žasne.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 147.233 (?), 17.2.2010 13:58
Letos z domací švestky vypáleno 14,7 l pálenky 52 procent z 100 l kvasu.Mimořádný rok řekl bych.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.233 (?), 17.2.2010 14:04
Ještě dodám že po změření cukroměrem byl zbytkový cukr ještě 4.5 procenta. Kvašení, ale skončilo, jelo se pálit. Tolik poznatky ze sezony 2009.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 74.54 (?), 19.2.2010 17:11
Laik neveří, odborník žasne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 19.2.2010 17:38

Rok asi mimořádný byl, přesto jsou některá čísla podezřelá.
Já jsem tedy letos (vlastně loni v prosinci)  vypálil z 400 litrů kvasu 40 litrů 51% ní (po doředění). Jako známý odpůrce slazení kvasu jsem ani víc nečekal.  Přiznám se, že v minulých letech to bývalo ještě méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 70.108 (?), 24.2.2010 23:57

Zdravim.

Mám jednu otázku, resp. si chcem potvrdiť jednu vec, ktorá sa týka pravdepodobne fyzických vlastností. 

Bude to pravdivé keď poviem, že obsah zvytkového cukru bude v bečke na kvas na jej spodku nižší ako na povrchu?... spôsobené nedokvasením, ktoré prebieha stále alebo neschopnosťou kvasiniek pokračovať premieňaním cukrov v hornej časti nádoby spôsobené vysokým obsohom alkoholu v bečke.

Včera som totiž urobil v koláči malé koryto, kde mi natiekla tekutina kvasu a po zmeraní mi ukázal hodnotu 10° zbytkového cukru a pri tom tekutina je už kyslá.  Po zatrasení sudom mi to ešte "zašumí" a prosec prebieha od októbra min. roka. A búrlivé kvasenie prebehlo v decembri.Toto sa mi ešte nestalo.

Najviac ma hnevá, že piatok mám termín v pálenici na 660L kvasu durancií a od marca sa zvýši spotrebná daň na alkohol u nás v priemere o 14skk/L a ešte horšie - moju overenú pálenicu zatvarajú od marca pre nedostatok zákaziek. Slabý rok

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 25.2.2010 9:33

Já nevím, jestli Vám cukroměr ukazuje dobře. Nebo to chce šťávu přefiltrovat a měřit při správné teplotě. 10 % cukru je obvyklá koncentrace, kterou naměřím v moštu letních a podzimních odrůd jablek. To musí při degustaci chutnat nasládle. Zkuste si rozpustit v litru vody 10 deka cukru. I když roztok okyselíte, ten cukr tam cítit bude.
   Jinak ovšem nevylučuji, že hustší kvasy mohou být nehomogenní co do obasahu cukru či alkoholu. Příčinu bych viděl v různé teplotě dole, nahoře, uprostřed a při stěnách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 70.108 (?), 28.2.2010 14:45

p. Vysloužil, aby som moju temu uzavrel, tak Vám chcem napísať, že aj napriek úplnému nedokvaseniu som predsa bol páliť. Kotol 280 litrový naplnený na doraz aj pri prvom aj pri druhom vare.  Z prvého natieklo 36 litrov a z druhého 37. Priznávam samozrejme na 120litrov som dal 2kg cukru. Dnes to ľutujem, nakoľko išlo o Durancie čisté, hoci sa to na kvalite neubralo, spokojný som z výsledkom, ale iná vec mi v hlave nedá pokoj. Ďalší var je bez cukru takže uvidíme.

Ako som už písal tu na fóre, ja pálim až do konca pokiaľ tečie aj slabá pálenka, ale pod 10 percent už nejdem. Tak isto som pálil aj teraz, do clekového objemu išla aj 12 percentný alkohol. Ale po zmeraní celkovej alkoholovosti liehomer ukázal aj tak 61 v prvom a 62 percent v druhom prípade. Čo to má na svedomí? Ten cukor?

Keďže 60 nepijem, musel som to nariediť, a veľmi som sa chytal za hlavu keď som tam musel dať 6 litrov vody, aby klesla na 53.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 28.2.2010 19:37

Pokud jste vydržel do 12%ní, bude pálenka aromatická dost i naředěná. Ale čím to, že i tak měla 62%, to opravdu nevím.
   Mnoho lidí Vám bude tvrdit, že když neskončíte pálení na aktuální koncentraci 30%, slivovice nebude k pití. Dokonce to tvrdí i někteří páleníci. Důsledkem toho je, že všechny takové kořalky, bez ohledu na druh ovoce,  chutnají a voní podobně - po lihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 70.108 (?), 28.2.2010 20:01

Prakticky, ak si dobre spomínam, tak 40 -30 držalo dlho, potom okolo 20 -15 boli len nejake 3 maximalne 5 litrov. Do takého objemu si myslím, pokiaľ sú nezávadné a oni boli nezávadné (len voňavá nekyslá tekutina), že nemôžu ovplyvniť pálenku do takej miery,  že bude voňať a chutit len po liehu. O tom nie som presvedčený z praxe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika