Kvas jablek



dusan - (3) - 165.46 (?)
19.4.2010 16:48

měl bych jeden dotaz, mám možnost nyní v dubnu založit kvas z listopadových idaretu, přesto se mi zda, že by byl nejvyšší čas, co se týče uskladněných jablek- kvalita.Zajímalo by mě, zda je možno kvas založit v tuto dobu, myslím si, že jablka budou mít dobrou cukernatost.  Toto období není typické. Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Jozka41 - (4) - 38.178 (?), 8.11.2008 17:28

          Zdravím     na čem stratim když nadobu necham otevřenou proč se musi kvas uzavřít.   Za druhe ja nemam misto kde bych mel kvas mít Tak jsem mu udelal mistnost venku, ale teplota se chová jako venku když je 5' + tak je 5+  když je 20+ tak je 20+.  Mám již kvas 6tydnu a má 5%  cukroměrem co vy na to.          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 218.138 (?), 9.11.2008 20:39

Zdravim.

Ja mám taktiež kvas z Durancií, taktiež som nedal cukor. Aby som neklamal mal som 1liter stareho medu tak som ho tam dal.  Mam ich uz zo PÁR TÝŽDŇOV lenže v 240 l sude iba 200 čistých sliviek.  Radili mi, aby som tam primiesal na doplnenie jablka nech je plný kotol v pálenici... Čo by sa stalo, keby som ich tam dal teraz. Nie je už neskoro?...

A známy sa u mňa zastavil, či by som mu neporadil.  Ževraj to pri roztápaní cukru troška prehnal s vodou. Či mu to nepokazí kvas, či ho nepmôže rovno vyliať.  Jedine, čo som mu vedel poradiť, ab yto nevylial... nebola to adekvátna otázka na mňa.  Čo vy na to?

Dik J. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 9.11.2008 23:09

5% cukru je ještě dost, asi bych počkal, venku je poměrně teplo, mělo by to ještě dokvasit.
   Nechá-li se kvas otevřený, nestane se nic, pokud je nádoba velká a kvasí se sladké švestky. JInak přístup vzduchu podporuje octovatění, část alkoholu taky vyprchá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 29.121 (?), 17.1.2009 17:02

Ja do kvasu cukr určitě doporučuji ale pozor s mírou!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dusan - (3) - 165.54 (?), 24.3.2010 12:45

zdravím, cukr sice brání octovatění založeného kvasu, přidá na množství vypáleného produktu, ale zvyšuje palčivost a nekvalitu.Přidávám tedy pouze med.Známý, co dělá roky jablkovici mi doporučil, že jablka potřebují cukru trochu víc-dává 3-4kg na 100kg kvasu.Já v říjnu 09 měl z 200kg kvasu jablek-idaret-22 litrů krásně vonící pálenky.Dal jsem tam 4 sklenice medu zcukernatělého.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dusan - (3) - 165.46 (?), 19.4.2010 16:48

měl bych jeden dotaz, mám možnost nyní v dubnu založit kvas z listopadových idaretu, přesto se mi zda, že by byl nejvyšší čas, co se týče uskladněných jablek- kvalita.Zajímalo by mě, zda je možno kvas založit v tuto dobu, myslím si, že jablka budou mít dobrou cukernatost.  Toto období není typické. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.76 (?), 23.5.2010 11:17

Myslím, že výtěžek bude víc, jak slabý.Vlastní zkušenost-koncem listopadu na mošt a posléze na víno zpracovávaný Jonathan měl poloviční výtěžnost v porovnání s čerstvě sklizeným.Druhá věc je co s jablky, které zůstanou po špatném odhadu konzumu.Já to řeším včasným rozdáním přátelům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 23.5.2010 12:16

Myslím si, že kvas můžete v pohodě založit na jaře stejně jako po sklizni. Rozdíly ve výtežnosti destilátu budou malé. Při zrání jablek se mění zbytky polysacharidů  (škrobů) na zkvasitelné cukry, současně ovoce dýchá a něco cukrů se odbourá. Skutečnost, že na chuť se uležená jablka zdají oproti čerstvým výrazně sladší,  je dána odbouráním kyseln v ovoci. 
   Pokud budete z jablek připravovat mošt bude ho pochopitelně méně, uleželá jablka jsou méně šťavnatá. 
   Každoročně lisuji mošt v dvoutýdenních intervalech. Poslední lisování koncem listopadu má výtěžnost nejvyšší a mošt z nejpozdnějších jablek je i nejchutnější.
    Osobně jsem ale kvas z uleželých jablek nezaklídal. Nabízejí se otázky, zda by bylo vhodné jej okyselit, resp naředit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dusan - (3) - 165.46 (?), 25.5.2010 17:26

děkuji oběma za radu i poznatky, rád se poučím, člověk se učí celý život.Jablka jsem nemoštoval, udělal jsem kaši řepákem, a již včera po přečtení vašich názorů jsem cukroměrem naměřil hodnotu, ato v obou stovkách hobokách hodnotu 0-1. Zaujalo mě to samého, jelikož jsem kvas založil před 31 dny, a v místnosti /jsem na baráku/ mám celou dobu teplotu ve sklepení 16-17 stupnu. Tak již přemýšlím o pálení, Štáva v hoboku je cca mezi čtvrtkou a půlkou nádoby, což je docela hodně.Minulý rok jsem zakládal kvas ihned po sběru, resp.na druhý den, a štáva byla max. 1/4 nádoby ato v den pálení.-po 8mi týdnech.Pravdou je, že jsem k tomuto kvasu, jež momentálně mám přidal při zakládání vinné kvasinky.Budu rád i za vaše další názory a samozřejmě do diskuze napíšu výsledek, který z toho "vyteče". Děkuji, snad jen podotknu, že jsem z Podluží, jablka tedy taktéž, a již se těším na urodu ze stromu velkopavlovické merunky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 25.5.2010 18:55

31 dní je 4 a půl týdne, za tu dobu může být kvas hotový, obzvlášť přidanými kvasinkami. Nevím, co je hobok, ale šťávu v něm bych pro jistotu před vypálením ochutnal, jestli není sladká, abych vyloučil chybu cukroměru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika