Kvalita domacej palenky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 27.159 (?) 
21.2.2016 20:04

Hodne lidi tady pise o kyselce, v dedine taky ruzni ochlasti vzpominaji kyselku. Mohl by nekdo znaly vysvetlit, jestli kyselka znamena prvni naznak priboubliny, treba pri 50 % objm. alk, nebo kyselka dle kvality kvasu tece az nekde na konci, treba pri 10-15 % alk. na epruete. V palenici jede na dvojkotlove pestitelske souprave i do 20 % a kyselka porad nikde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
host - 4.162 (?), 24.2.2016 22:34

Zdravím,

považuji se za laika, ale hledajícího vždy ze dvou/i více zel) to menší. Nabízím něco z mých zkušeností a úvah - ty ať si každý přebere, jak chce  

Před cca 15 lety jsem byl okolnostmi vyzván k pálení. Ve špajsce mi zkvasilo 20 litrů jablečného moštu na burčák až dokvasilo úplně. Soused mi při ochutnávce tohoto produktu nabídle cca 20 litrový "válečný" destilační přístroj pod dědovi. Přednost: a)domácí rukodělná ale šikovná klempířina. b) jednoplášťový kotlík i chladící had (v obyčejném kýblu) z mědi) Nevýhoda: vše zašlé měděnkou, jak to leželo desetiletí na půdě. Moje neznalost postupů a zákonitostí.

Výskedek? Vypálil jsem velmi dobrou pálenku a o rok později stejným postupem cca 40 litrů slivovice z trnek (česky ze švestek). Od těch dob pálím v dobré pálenici, ale vzpomínám na to dodnes.

Zásady, jichž jsem se držel:

Při tak malém množství -  20 litrů kotlík znamená max 16-17 litru štávy kvasu - nepálil jsem nikdy nic hustšího než šťávu, max. volně plovoucí trnky, které se nemají možnost připálit - jsem odebíral předek i zadek po z počátku po 1 deci až po okoštování jsem rozhodl, co dám k jádru a co ne (až později jsem nabyl cviku a dobrého odhadu, tedy vedl jsem si dokumentaci s grafy)

první pálení - když je dobrý kvas -  voňavý, bez kazu, bez jediné poskvrnky plísně, prostě jsem li si jist, že i když prokvašení překyrje aroma tak žeb tam je - pak pálím do 8-15 % protože platí pravidlo, že aroma - ať dobré či špatnmé - se nepotá na líh ale na vodu, tedy čím méně vody ve výstupním výrobku, tím méně aroma: z toho plyne - když je kvas špatný pak zastavit první pálení při vysokém procentu (třeba 30% je přece lepší mít 2 ltry kvality než 5 litrů nekvality)

druhé pálení -  (v tom samém kotlíku výsledek několika prvních pálení) opět odebírat předek a zadek po 1 deci a následně rozhodnout co ještě patří k jádru a co ne

topení -  nic není důležitějšího, než pozvolné zvyšování na teplotu 75 stupňů, tam to držet cca 15 minut, pak zvednout na 85 a tam to držet, doku ochutnávky jednodeckových vzorků nepotvrdí kavlitu, pak už je vcelku jedno, zda je teplota 85 nebo 95 (držel jsem se těsně nad 90) a ke konci tj, poslední pulhodinu v 2,5-3hodinovém cyklu klidně mírně nad 100 stupňů - to vše kvůli bodu varu metanolu, etanolu a přiboudlin

a dvě perličky na konec:

1) jak se říká, že nelze zlešit slivovici, je li špatný kvas, tak "podmíněně lze" a to tak že kvas se vypálí a první pálení se skončí na vysokém procentu, kdy ještě není ve výstupu tolik vody, že na sobě udrží hodně špatného aroma a pak se při druhém - ale je to dle mé terminologie vlastně první ale "falešné či školící"  pálení přidá čistá voda a trochu "skvostného vzorku" trochu kvalitního kvasu (třeba ze starého švestkového kompotu s přidanou sušenou trnkou - tam je aroma nejvíc) přihodi) a pálení se skončí na nízkém procentu, kdy už je ve výstupu tolik vody, že na sobě udrží hodně dobrého aroma

2) kdys se mi dostala do ruky diplomka, kdy diplomantka měla k dspozici výsledkjy rozborů z pěstitelských pálenic i ze zabavených načerno pálených slivovic(čerpala ze zdrojů policie) - čísla a grafy mě přesvšdčily, že z pěstitelských pálenic neexistuje vyloženě špatný výrobek - jen průmerné, velmi dobé a občas výborné (malý rozptyl v kvalitě, daný osvědčenou technologií a zkušemným personálem) ale u domácích pálenic byl rozptyl velký - od nejhorších dryjáků po nepoměrně kvalitnější produkty, než z pěstitelských pálenic

takže tak

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.32 (?), 24.2.2016 14:52

Jste odborník, klobouk dolů!

Z odrůdy Topper ste ještě nedestiloval, nebo někdo známý?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 100.238 (?), 25.2.2016 7:50

Ne - ani nikho neznám. Já dělám kvas téměř výhradně z Katinky. Protože je to letní odrůda, pálím relativně brzo - už v září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.2.2016 12:39

Žádný kvas jsem nedělal jen z jedné odrůdy. Pálil jsem letos načtyřikrát a v první várce byla Katinka určitě v převaze. Mohu potvrdit, že kvalita destilátu za pozdními odrůdami nijak nezaostala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.11 (?), 7.11.2016 22:55

Vážení rád bych Vás požádal opět o radu. Jeden můj opravdu starý dobrý známí (letos slaví 80 let), který se pálení domácí kořalky věnuje takřka celý život prosazuje níže uvedenou věc. Pálí snad všechny druhy ovoce (cukr zásadně nepřidává, kvasinky také ne, živnou sůl nepoužívá...). Používá jednoplášťový kotel na cca. 60 litrů a "jede" na dvě destilace.

Nyní můj dotaz: druhou destilaci ukončuje mezi 20 - 25 % naměřeného alkoholu. V pálenicích se ale přece končí kolem 40%... On mi tvrdí, že ke konci jdou vonné a chuť tvořící látky... S tím souhlasím, ale přece jenom končit na 20 % mi příjde pozdě...

Předem děkuji za odpověď, Saša. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.206 (?), 8.11.2016 1:48

Odpovědí musí být chuť těch pálenek.
Při běžném pálení je vytékající destilát 25-20% absolutně nepitelný a silně zakalený...

Rafael.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.11 (?), 8.11.2016 6:44

20% pálenka je určitě nepitelná, ale pokud je výtěžnost z jednoho 100 l sudu s mačem např. mirabelek cca 7 litrů 51% pálenky, tak se zhruba 0,5 l zakalené pálenky v tomto objemu ztratí? Známý mi tvrdí, že v tom konci jsou ty nejvoňavější látky, a výsledný produkt kalný není...

Děkuji za reakci, Saša.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 168.59 (?), 8.11.2016 7:32

Odpověď najdete v tomto vláknu výše. Je to o tom jaké zařízení má pálenice pro měření objemu a PRUMĚRNÉ koncentrace pálenky. A to co dělá váš známý je naprosto správné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.192 (?), 8.11.2016 8:18

Každá frakce, vše co vyteče z chladiče musí být pitelné. Jinak to nemá v kvalitním destilátu co dělat a jen ho to poškozuje a znehodnocuje.
(A to platí i u destilacích průtahových nebo teplou cestou vyráběných likérů kde se používá k maceracím velmi kvalitní líh).
*
Právě kvůli takovým názorům mám k domácím pálenkám většinou negativní vztah až odpor.
Kvůli tvrzením typu:
"Však ono se to tam v tom množství nějak ztratí..."
*
Neztratí, jen je to "přebito" lihovitosti nad 50% a podaváním v podchlazeném stavu.
Pokud by se to zředilo třeba pod 45-35%, nebo třeba i míň,  byste se divil jak by to vypadalo a chutnalo.
*
Ale pokud není někdo přímo alkoholik, nebo člověk mimořádně ješitný, což v tom druhém případě domácí paliči většinou jsou, tak to pozná a přizná to...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika