Kalvados ako na to?



johan81 - (14) - 233.161 (?)
16.11.2009 19:55

Mimochodom tohto roku, sa mi podarilo nazbierať 100l oskoruší, ale kvas je dosť hustý (ako rozmočený chlieb), nevie niekto či to mám pred pálením nejak zriediť, alebo vylisovať? Všetko to robím prvý raz...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
johan81 - (14) - 233.161 (?), 11.11.2009 22:19, zobrazeno: 64959x

Chcem spraviť kalvados, no neviem ako postupovať. Mám mlynček na jablka,  no neviem či drť lisovať hneď, alebo ju nechať odstať v sudoch a lisovať po niekoľkých hodinách či dňoch. Mám aj žmýkačku a tak sa neviem rozhodnuť či lisovať, alebo žmýkať. Potom neviem čo ďalej s muštom a kvasom. Prosím o rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 12.11.2009 8:38

Vyrobit pravý kalvados je trochu složitější, řekněme, že chcet vyrobit dobrou jablkovici. Jsou dvě možnosti:
  Ta jednodušší: Jablka pomelte mlynčekem nechte vykvasit v sudech a vypalte.
  Ta složitějí, lepší: Jablka pomelte a hned vylisujte na mošt. Ten zakvaste ulechtilými kvasinkmi s přídavkem živné soli. Destilát je chutnější. a neobsahuje produkty zkvašených pektinů
   Možná je i kombinace - část jablek jen pomlet a rozředit moštem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 129.96 (?), 12.11.2009 9:59

Kvašením rozdrcených jablek se získá jabkovice s výraznějším podílem metanolu (slupky).

Nepravý Calvados se děla kvašením jablečného moštu na jablečné víno.

Pravý Calvados je ze speciálního druhu jablek a moštu z nich a stařením v sudech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
johan81 - (14) - 233.161 (?), 14.11.2009 22:43

Koľko litrov muštu môžem získať z asi tony jabĺk? Je veľký rozdiel medzi výťažnosťou lisovaním, alebo odstreďovaním v žmýkačke? Prepačte za ten "kalvados" v názve mojho prvého príspevku, viem že kalvados je názov alkoholu so špeciálnou prípravou, no "jablkovica" ma nenapadla...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 147.34 (?), 15.11.2009 11:51

výtěžnost záleží na odrůdě jablek, jsou suchá anebo šťavnatá, ale co se týče kalvadosu, jablka bych jen sešrotoval, přidal 1kg cukru na 50-100 litrů a trocha kvásku.Dělat mošt kvůli pálení je namáhavé... jinak kvalitní lis je lepší než odstředění, ale zase je to energie a čas... dejte drtit, ale jablka čistá, bez hlíny, plísně,trocha otlučená mohou být... hodně zdaru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.11.2009 14:19

   Já si naopak myslím, že je lepší vyrobit jablkovici z vylisovaného moštu bez přidání cukru. Zkusil jsem obojí a věřte, že rozdíl oproti pálence z podrcených a přislazených jablek je zřejmý a pozná jej i nepříliš školený jazyk. Samozřejmě, že z drcených jablek bude pálenky víc, neboť při moštování zůstane část šťávy i cukru ve výliscích.
Z tuny jablek můžet získat 600 - 800 litrů. Výtežnost moštu závisí mimo jiné výrazně na sortě jablek a kvalitě rozdrcení plodů před lisováním. Nejvýtěžnější z hlediska množství šťávy i její sladkosti jsou tvrdé zimní odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 16.11.2009 18:24

Co člověk to názor. Mám odskoušené, že lepší je nechat prokvasit podrcený máč. Nejde jen o výtěžnost, ale také o výsledné aroma. Nesmí ale dojít k rozdrcení většího množství jadérek, proto je velmi důležité použít vhodný drtič jablek.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
johan81 - (14) - 233.161 (?), 16.11.2009 19:45

Neviem čo je to za odrodu, u nás ich voláme "zimice", ale zbieral som ich tento štvrtok, týždeň predtým boli ešte na stromoch. Sú tvrdé, na chuť kyslé, ale sú to stromi staré viac ako 50 rokov. Ináč to množstvo je z dvoch stromov. Nemám toľko sudov, aby som mohol nechať kvasiť drť, ale tiež si myslím, že z muštu by to malo byť kvalitnejšie, nakoľko môj brat prepaľoval v jeden rok 50l vína a 200l mletého hrozna, bolo to z toho istého roka, a pálenka z čistého vína bola oveľa príjemnejšia na chuť. Niekde som tu raz čítal že ľudia odšťavujú v žmýkačkach, len by ma zaujímalo ake sú straty oproti lisovaniu. Ja som spravil mlynček na jablka minulý týždeň, jedná sa o válec s trňmi podľa mlynčeka s pred 30 rokov. Chystám sa to zajtra mlieť a žmýkať, takže uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
johan81 - (14) - 233.161 (?), 16.11.2009 19:55

Mimochodom tohto roku, sa mi podarilo nazbierať 100l oskoruší, ale kvas je dosť hustý (ako rozmočený chlieb), nevie niekto či to mám pred pálením nejak zriediť, alebo vylisovať? Všetko to robím prvý raz...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.34 (?), 28.11.2009 20:56

Zdravim vsetkych,

mam ten isty problem.Mam 100l velmi kvalitneho oskorušoveho kvasu. Dolial som 30l vody a dal do toho 2kg cukru.Stale je kvas velmi husty.Dnes je to 3 tyzdne co to kvasi. Moze mi niekto poradit ci som dolial dostatocne mnozstvo vody?A kolko ma oskorusovy kvas kvasit?Dakujem vopred za vase cenne rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika